Witaj na pokładzie! Zaloguj Rejestracja
Kanały RSS
RSS Aktualności
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
Matka Odra printer
Matka OdraDzień matki - święto które jest wyrazem szacunku. Leonardo da Vinci tak mówił o matce: "Czuła i łagodna matka swoich dzieci, jednocześnie okrutna i nieprzejednana macocha dla innych…"
My "ludzie Odry" mieliśmy swoją matkę, "Matkę Żeglugę". Ona była dla nas matką nad matkami, na swój sposób kochała nas tak jak tylko matka potrafi kochać swoje dzieci. A my, jej dzieci odwzajemnialiśmy matczyną miłość ciężką pracą, szacunkiem dla niej i nigdy nie pozwoliliśmy na nią powiedzieć złego słowa bo przecież ona nas karmiła, dawała bezpieczeństwo materialne, miała pieczę nad niepokornymi dziećmi którzy czasami obierali niewłaściwą drogę. Taka to była nasza "Matka Żegluga".
Rok Odry, by lepiej wykorzystać jej potencjał printer
Rok Odry, by lepiej wykorzystać jej potencjałRok 2018 jako Samorządowy Rok Rzeki Odry obchodzą wspólnie województwa: śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie. Inicjatywa narodziła się w woj. dolnośląskim, potem poszczególne sejmiki wojewódzkie podjęły uchwały na ten temat. Sejmik Województwa Śląskiego podjął rezolucję o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Odry – Rzeki Pozytywnej Energii w listopadzie ubiegłego roku. To nawiązanie do systemu identyfikacji województwa ma też sprzyjać postrzeganiu jej jako atutu regionu.

Działania samorządów odrzańskich wpisują się w trwające przygotowania resortu żeglugi śródlądowej do szerokiego planu inwestycyjnego, który do 2030 r. ma przywrócić funkcję transportową Odrze.
Żegluga śródlądowa. Nadrabiamy wieloletnie zaniedbania printer
Żegluga śródlądowa. Nadrabiamy wieloletnie zaniedbaniaŻegluga śródlądowa i transport kolejowy nie są dla siebie nawzajem zagrożeniem, lecz uzupełnieniem – uznali dyskutanci podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Każdej z tych gałęzi transportu powinno się wyznaczyć obszar systemu transportowego, w którym jej specyfika będzie najlepiej wykorzystana. Podkreślono też konieczność naprawy zaniedbanej w ciągu kilkudziesięciu lat infrastruktury transportu wodnego. Polskie warunki nie są, niestety, tak korzystne dla rozwoju żeglugi śródlądowej, jak w krajach zachodnioeuropejskich. – W Niemczech 80% metropolii przemysłowych jest położonych nad wodą, więc dla przewozów węgla czy stali to właśnie żegluga jest podstawowym środkiem.

Problemy na Narwi printer
Problemy na NarwiNarew jest popularnym szlakiem wodnych dla żeglarzy chcących przemieścić się z Zegrza na Mazury bez korzystania z transportu drogowego. Niestety, w tym roku, jak informuje portal eOstrołęka, w Ostrołęce wdał się chaos spowodowany budową jazu spiętrzającego wodę dla lokalnej elektrowni.

Wskutek zbyt dużego nurtu jachty nie są w stanie pokonać odcinka w górę rzeki, a żegluga w dół jest ryzykowna.
Nie przyszła góra do Mahometa printer
Nie przyszła góra do MahometaMiało być tak pięknie, z okazji pobytu na Odrze (remont klasowy w Stoczni Nowa Sól) Towarzystwo Ziemi Głogowskiej chciało wykorzystać ten fakt aby zorganizować w głogowskiej marinie sentymentalne spotkanie członków T.Z.G. ze statkiem szkolnym Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią "Łokietek" i jego załogą.

To spotkanie miało być aktem historycznej więzi Towarzystwa - w skład którego wchodzą byli pracownicy głogowskiej stoczni rzecznej z reprezentantem serii holowników HM 300, których kolebką jest właśnie była głogowska stocznia rzeczna. Niestety, jak już wspomniałem wcześniej miało być tak pięknie a wyszło niestety nie do końca tak, jak było zaplanowane.
Czechy stawiają na Polskę w dostępie do morza printer
Czechy stawiają na Polskę w dostępie do morzaPrezydent Republiki Czeskiej, Miloš Zeman podkreśla, że bardzo ważna dla Czech jest współpraca z Polską w ramach strategicznego połączenia żeglugowego Dunaj – Odra – Łaba, dzięki któremu Republika Czeska zagwarantowała sobie dostęp do morza. Jak podaje PAP – w dniach 9-11 maja 2018 roku odbywa się oficjalna wizyta czeskiego prezydenta w Polsce.

Jednym z priorytetowych programów, które mają być realizowane w Polsce, dla Czechów jest modernizacja polskich rzek. Najistotniejszą z nich jest Odra. Dzięki jej użeglownieniu możliwe będzie uruchomienie połączenia Dunaj – Odra – Łaba. W ten sposób Republika Czeska planuje uzyskać „dostęp” do morza.
Żegluga a kolej czyli studzenie zapału? printer
Żegluga a kolej czyli studzenie zapału?Według założeń Białej Księgi Transportowej do 2030 roku 30% drogowego transportu towarów na odległościach większych niż 300 km należy przenieść na inne środki transportu, zaś do 2050 roku wskaźnik ten powinien przekroczyć 50%. W tej sytuacji faworytem jest kolej, ale w odciążeniu polskich dróg może pomóc także żegluga śródlądowa.

Najlepiej będzie jednak, jeśli te dwa środki transportu będą współpracowały. Zarówno kolej jak i żegluga są bardzo ekologicznymi środkami transportu, ale są one ekologiczne w inny sposób, i to właśnie połączenie ich może dać najlepsze rezultaty.
Żegluga łączy - konferencja we Wrocławiu printer
Żegluga łączy - konferencja we Wrocławiu Żegluga śródlądowa jest sektorem, w którym rząd dostrzega ogromne szanse – mówił w środę we Wrocławiu podczas konferencji „Żegluga Łączy” minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że rząd jest zdecydowany, by branżę rozwijać.

Sympozjum „Żegluga Łączy” zorganizowali Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz działająca w ramach ONZ Europejska Komisja Gospodarcza (UNECE). Celem dwudniowej konferencji, na którą zostali zaproszenie m.in. ministrowie transportu z kilku państw świata, jest pokazanie możliwości oferowanych przez sektor transportu wodnego śródlądowego.
Gróbarczyk: Odra jest wpisana w koncepcję rozwoju naszego kraju printer
Gróbarczyk: Odra jest wpisana w koncepcję rozwoju naszego krajuOdra jest wpisana w koncepcję rozwoju naszego kraju, a przede wszystkim inwestycji związanych z żeglugą śródlądową – przekonywał w Nowej Soli (Lubuskie) minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Nowa Sól jest największym z nadodrzańskich miast w woj. lubuskim.

W Nowej Soli minister odwiedził tamtejszy port na Odrze i miejsce, gdzie ma zostać wybudowana tzw. ściana przeciwpowodziowa. Spotkał się także z przedsiębiorcami, z którymi rozmawiał m.in. o propozycjach PiS dotyczących obniżenia podatku CIT czy składek na ZUS. Odwiedził także nowosolski port rzeczny.
Na Odrze powstanie 29 nowych stopni wodnych. Znamy ich lokalizację printer
Na Odrze powstanie 29 nowych stopni wodnych. Znamy ich lokalizacjęJak informuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) – dla odcinka Odrzańskiej Drogi Wodnej od powstającego stopnia wodnego Malczyce do ujścia Nysy Łużyckiej model wskazuje następujące lokalizacje piętrzeń: Lubiąż, Ścinawa, Rajczyn, Chełm, Orsk, Wietszyce, Wilków, Głogów, Żukowice, Bytom Odrzański, Nowa Sól, Młynkowo, Klenica, Głęboka, Krępa, Pomorsko, Będów, Chyże, Osiecznica, Krzesiny. Pierwsze dziewięć stopni znajduje się w województwie śląskim, a pozostałe w województwie lubuskim.

Z kolei w przypadku piętrzeń na granicznym odcinku Odrzańskiej Drogi Wodnej model wskazuje na lokalizacje stopni w okolicy miejscowości: Tawęcin, Urad, Świecko, Lubusz, Owczary, Kostrzyn nad Odrą, Kaleńsko, Gozdowice, Bielinek. Pierwsze sześć stopni znajduje się w województwie lubuskim, a pozostałe w województwie zachodniopomorskim.
Po 13 latach Technikum Żeglugi Śródlądowej wraca na mapę wrocławskich szkół printer
Po 13 latach Technikum Żeglugi Śródlądowej wraca na mapę wrocławskich szkółOd września br, po 13-letniej przerwie, naukę rozpoczną uczniowie dwóch klas szkoły, której tradycje sięgają 1946 r. „Reaktywacja szkoły pokazuje, jak ważna jest Odrzańska Droga Wodna” – powiedział wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Żeglugi Śródlądowej Waldemar Rybicki, który jest kapitanem belgijskiego tankowca, powiedział, że wrocławska szkoła była niegdyś znana w całej Europie.
Pierwsi uczniowie Technikum Żeglugi Śródlądowej zasiądą w szkolnych ławach we wrześniu.

Wspieramy
tzs

Dzisiaj jest poniedziałek
22 października 2018 roku
Urodziny świętują:
kapusta
Wszystkiego najlepszego!

37,021,391 odwiedzin łącznie
Użytkowników online: 0 - Gości online: 4
Łącznie użytkowników: 1,896
Najnowszy: SMAGLINSKI
Serdecznie witamy!
Kto na wachcie
kazettezszedł na ląd
SMAGLINSKI00:57:25
janis02:17:57
krzys04:02:49
marina04:42:28
cezary12005:52:10
Hen06:10:26
Dorota Gozdek07:50:41
Szafranek08:29:03
Apis08:41:36
Powered by PHP-Fusion v.7.02.07. Copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.   PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL | Aerografia | Krismods | Dysnet