Witaj na pokładzie! Zaloguj Rejestracja
Kanały RSS
RSS Aktualności
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
Wisła Warszawska - zarys problemu i jego rozwiązania w aspekcie planów rządowych printer
Wisła Warszawska - zarys problemu i jego rozwiązania w aspekcie planów rządowychW kwestii nazewnictwa przyjmuje się, że Wisła Warszawska to odcinek rzeki od miejscowości Karczew na prawym brzegu i Gassy na lewym brzegu w km 488 do miejscowości Skierdy na prawym brzegu i Łomna na lewym brzegu w km 539 biegu rzeki. Szerokość koryta Wisły na południu miasta wynosi około 1 kilometra, na północy wynosi około 600-700 metrów. Na wysokości Mostu Śląsko-Dąbrowskiego występuje maksymalne przewężenie, gdzie szerokość rzeki wynosi tylko 350 metrów. Ten śródmiejski wąski odcinek Wisły, nazywany jest „gorsetem warszawskim” i ciągnie się przez około dziewięć kilometrów.

Powstanie zwężenia wynika z faktu, iż bezpośrednio po II wojnie światowej właśnie tutaj brzegi rzeki były miejscem wywózki gruzów i odpadów komunalnych Warszawy.
Projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej printer
Projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rekomenduje przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej. Na podstawie nowych przepisów ma nastąpić reforma urzędów żeglugi śródlądowej.

Jak powiedziała podczas poniedziałkowego posiedzenia podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa, projekt jest konsekwencją ustawy Prawo wodne, która nałożyła na urzędy żeglugi śródlądowej obowiązki uzgadniania i opiniowania dokumentów związanych ze śródlądowymi drogami wodnymi, głównie w obszarze inwestycji.
W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności na zagospodar printer
W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności na zagospodarW ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

Studium wykonalności wykona, wyłoniona w przetargu, brytyjska firma Halcrow Group Limited.

Polskie drogi wodne będą mogły stać się docelowo elementami transeuropejskiej sieci transportowej TNT. Według strategii KE w zakresie rozwoju transportu w Europie do 2030 roku 30 proc. ruchu drogowego ma przenieść się na transport kolejowy i wodny śródlądowy.
Odra Centrum - jakie będzie? printer
Odra Centrum - jakie będzie?W ubiegłym tygodniu wykorzystałem zaproszenie Pana Kamila Zaremby do odwiedzenia "Odra Centrum" w budowie i zapoznania się z zakresem adaptacji pomieszczeń przyszłego pływającego centrum odrzańskiej edukacji młodzieży i dorosłych. O zakresie edukacji przyszłego pływającego centrum nie będę się rozpisywał - szczegóły są pod adresem: http://onwater.pl/odra-centrum/ natomiast opiszę wrażenie jakie wywołał na mnie sam obiekt.

Z daleka lub z mostu widok pływającego obiektu już robi wrażenie, natomiast po wejściu do środka od razu powala jego wielkość i przestronność.
150 mln zł na budowę stopnia wodnego na Odrze w Malczycach printer
150 mln zł na budowę stopnia wodnego na Odrze w Malczycach Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, iż udostępni 150 930 000 zł niskooprocentowanej pożyczki na ukończenie budowy stopnia wodnego w Malczycach. Beneficjentem i podmiotem odpowiedzialnym za realizację tego bardzo potrzebnego w regionie przedsięwzięcia jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Inwestycja będzie realizowana na Dolnym Śląsku, w obszarze działania PGW WP – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w rejonie miejscowości Malczyce. Udzielenie wspomnianej pożyczki umożliwia program priorytetowy NFOŚiGW pn.
A więc tylko dolna Odra... printer
A więc tylko  dolna Odra... Włączenie odcinka śródlądowej drogi wodnej Szczecin - Berlin do korytarza transportowego Morze Północne – Bałtyk, otwiera możliwości ubiegania się o środki z CEF (Łącząc Europę) na modernizację infrastruktury hydrotechnicznej jeszcze w ramach bieżącej perspektywy finansowej - poinformowało we wtorek Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Jak informuje resort chodzi o odcinek Odry w okolicach Szczecina, który był wprawdzie elementem transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T (Transeuropejskiej Sieci Transportowej - PAP), jednak nie został włączony do żadnego z tzw. +korytarzy bazowych", co stanowiło formalną barierę dla starania się o środki finansowe na rozwój sieci TEN-T.
Oficjalne oddanie do eksploatacji śluzy na stopniu wodnym Malczyce printer
Oficjalne oddanie do eksploatacji śluzy na stopniu wodnym MalczyceW uroczystości udział wzięło liczne grono oficjalnych gości i sympatyków żeglugi śródlądowej. Uroczystością przewodził minister Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk w towarzystwie wiceministra MSWiA Krzysztofa Kozłowskiego, dyr. departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Moniki Niemiec Butrym, pełnomocnika ds. współpracy z samorządami terytorialnymi w zakresie rozwoju śródlądowych dróg wodnych Gabrieli Tomik, Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka, Wicestarosty Starostwa Powiatowego w Wołowie Władysława Boczara, Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysława Dacy.
Pierwsze śluzowania w Malczycach printer
Pierwsze śluzowania w MalczycachZgodnie z zapowiedzią w komunikacie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, nr 20/2018 z dnia z dnia 24.05.2018 dotyczącego warunkowego przejścia jednostek pływających od śluzy Brzeg Dolny do Malczyc dniu 31.05.2018 miało miejsce przejście trzech jednostek pływających przez dotychczas zamknięty odcinek szlaku żeglownego jednocześnie pokonując stopień wodny Malczyce będący jeszcze ciągle w stanie budowy.

W tym historycznym skądinąd pokonaniu stopnia wodnego Malczyce brały udział dwie jednostki O.T. Logistics oraz dwie jednostki "Fabico" prowadzące kadłub barki pchanej. Przejście to poniekąd zostało w pewnym sensie "wymuszone" na inwestorze i wykonawcy stopnia wodnego przez firmy zlecające transport ładunków
"Zielone oszustwo" na Wiśle? printer
"Zielone oszustwo" na Wiśle?W dniach 12-25 maja 2018 roku przepłynęliśmy małą drewnianą łódką z silnikiem od "O" km Wisły do śluzy Przegalina na 936 km.Podczas tej podróży jako studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kierunku "Rewitalizacja dróg wodnych"(katedra profesora Zygmunta Babińskiego), przeprowadzaliśmy na całym tym dystansie badania wody FNU jak również pobieraliśmy próbki z łach piasku.

Z dużym zdziwieniem czytamy kolejne "rewelacje" na temat kontrolowanego zrzutu wody na zaporze we Włocławku w dniu 26.05.2018 roku, podczas którego miały podobno zginąć wszystkie lęgi ptaków na łachach piasku poniżej Włocławka.
Użeglownienie Odry między Polską a Czechami pobudzi turystykę i rozwój firm printer
Użeglownienie Odry między Polską a Czechami pobudzi turystykę i rozwój firmUżeglownienie Odry na transgranicznym odcinku między Kędzierzynem-Koźlem a czeskimi Ostrawą i Mosznowem pobudziłoby rozwój małych i średnich firm, dając ponad 630 miejsc pracy i nawet 16 mln euro rocznych dochodów z turystyki - wynika z analizy, przeprowadzonej w ramach projektu "Odra OK".

Projekt, współfinansowany z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Silesia w ramach unijnego programu INTERREG, realizują wspólnie czeskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Okręgu Morawsko-Śląskiego oraz katowicka Górnośląska Agencja Promocji Przedsiębiorczości (GAPP). Perspektywom przedłużenia Odrzańskiej Drogi Wodnej z Polski do Czech będzie poświęcone wtorkowe Forum Odrzańskie w przygranicznym czeskim Boguminie.
4 czerwca pierwsza próba śluzy w Malczycach printer
4 czerwca pierwsza próba śluzy w MalczycachPierwsza próba śluzy na stopniu wodnym w Malczycach nastąpi 4 czerwca, a jeszcze dwa lata temu wydawało się, że tej inwestycji nie uda się zrobić – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w Wołowie (Dolnośląskie).

Gróbarczyk spotkał się w sobotę z mieszkańcami Wołowa (Dolnośląskie) w ramach cyklu spotkań „Polska jest jedna”. Powiat wołowski leży nad Odrą i budowa Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz przywrócenie żeglowności na tej rzece to kwestia niezwykle istotna dla mieszkańców i rozwoju powiatu.

Wspieramy
tzs

Dzisiaj jest poniedziałek
22 października 2018 roku
Urodziny świętują:
kapusta
Wszystkiego najlepszego!

37,021,306 odwiedzin łącznie
Użytkowników online: 0 - Gości online: 2
Łącznie użytkowników: 1,896
Najnowszy: SMAGLINSKI
Serdecznie witamy!
Kto na wachcie
kazettezszedł na ląd
SMAGLINSKI00:30:40
janis01:51:12
krzys03:36:04
marina04:15:43
cezary12005:25:25
Hen05:43:41
Dorota Gozdek07:23:56
Szafranek08:02:18
Apis08:14:51
Powered by PHP-Fusion v.7.02.07. Copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.   PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL | Aerografia | Krismods | Dysnet