Witaj na pokładzie! Zaloguj Rejestracja
Kanały RSS
RSS Aktualności
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
Bug wylewa i zamarza printer
Bug na wysokości wsi Mościce Dolne (woj. lubelskie) jest nadal niebezpieczny. Jednak mieszkańcy zagrożonych gospodarstw na razie nie chcą ewakuacji, na opuszczenie domu zdecydowała się tylko jedna rodzina. Wojsko i strażacy są w pogotowiu. Od wtorku woda z rzeki Bug wylewa się spod kry.

Na razie ewakuowano ludzi i zwierzęta z najbardziej zalanego gospodarstwa. - Woda oblała gospodarstwo na wysokość ok. 1,5 metra. W zamarzniętej wodzie stoi m.in. sprzęt rolniczy - powiedział wójt.

Licząca cztery osoby rodzina zdecydowała, że w domu pozostanie jeden z synów. - Nie chcą pozostawić domostwa bez żadnego nadzoru - zaznaczył wójt gminy Sławatycze Dariusz Trybuchowicz. Pozostali zostaną przeniesieni do gospodarstwa w oddalonej o kilka kilometrów miejscowości Liszna. Jak dodał wójt, budynki te stanowią własność komunalną. Wraz z rodziną ewakuowany został inwentarz - 50 owiec oraz po kilka sztuk bydła i świń.

Rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Lublinie Ryszard Starko powiedział w środę, że w nocy z wtorku na środę poziom wody w Mościcach Dolnych podniósł się o ok. pół metra. - Woda rozlewa się szeroko po terenie i szybko zamarza - zaznaczył.

W Mościcach Dolnych podtopionych jest kilka gospodarstw. Woda nie dostała się do mieszkań, ale wlała się do pomieszczeń gospodarczych; z dwóch gospodarstw trzeba było wyprowadzać zwierzęta.

Strażacy i wojsko są gotowi do ewakuacji kolejnych ośmiu zagrożonych zalaniem gospodarstw, wojsko sprowadziło do tego celu amfibię. Według strażaków Bug jest zamarznięty niemal na całej powierzchni i nie ma obecnie możliwości rozbicia kry (co udrożniłoby rzekę) bez ryzyka spowodowania kolejnych zatorów i spiętrzeń wody, które mogłyby spowodować kolejne szkody.

Jednak mieszkańcy z pozostałych zagrożonych posesji nie chcą opuścić swoich domów. Zobacz relację: Link oraz Link.

Źródło: TVN 24, PAP
Komentarze
#1 | Apis dnia 27.01.2010 18:18
Chciałbym na tym zdjęciu zobaczyć w pierwszej parze Pana Bożka z Radosławem Gawlikiem, a dalej innych "nawiedzonych" od "renaturalizacji rzek i rozbierania wałów jako ochrony przeciwpowodziowej".

Kiedy cierpią ludzie i to zimą przy minus 20 stopniach - ekofile popijając koniaczek siedzą sobie w ciepłych bamboszach przed telewizorkiem i podziwiają dzielnych strażaków i żołnierzy...

A jak się ociepli na tyle, że można już bez kalesonów i uszanek - wypełzają z nor i wieszczą światu jedynie słuszną tezę.

Jak długo jeszcze można ich bzdety znosić?
#2 | Marand dnia 27.01.2010 19:49
Kapitanie, tak dlugo jak dlugo Ministerstwo Ochrony Srodowiska bedzie lozyc na ich utrzymanie.Tym samym, tak dlugo jak dlugo podatnicy nie zostana przekonani,ze cala ta "ekologia" tych panow,to tak na prawde zadna ekologia,tylko jedno wielkie oszustwo.
#3 | K Domagala dnia 27.01.2010 20:06
Przeżyłem coś podobnego wiele lat temu w Płocku-straszna tragedia -do dziś bez zmian.Ludzie bez własnej winy tracą dorobek lat i pokoleń.
#4 | Adam Reszka dnia 27.01.2010 20:08
Jeśli Kolegów nie zanudzę - bo ostatnio zrobiłem się "nudny jak flaki z olejem" - to w nawiązaniu do powyższego news`a podam taką ciekawostkę historyczną:

Wieś Mościce n. Bugiem została zasiedlona jako pustać-nieużytek zalewany rokrocznie przez Bug w w. XVIII przez uciekających przed obowiązkiem służby w wojsku pruskim żuławskich Mennonitów-Holendrów, za zgodą Króla Polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Mennonici osiedlali się w Królestwie na terenach łęgowych nad Wisłą, budując swoje obejścia na sztucznie usypanych wzgórkach-"terpach". Ich osiedla jednodworcze można spotkać jeszcze wzdłuż lewobrzeżnej Wisły między Kazuniem a Wyszogrodem. Do Mościc dostali się ci przybysze "okazją" na powracających z Gdańska "na pusto" dubasach, które wyładowawszy w Gdańsku zboże wracały do portów macierzystych nad górnym Bugiem. Wieś tę nazywano niegdyś Holendry lub Olendry. Była ona znana ze świetnego gospodarowania i pisano o niej sporo w prasie dwudziestolecia międzywojennego. W połowie lat trzydziestych wieś tę odwiedził oficjalnie Prezydent RP Ignacy Mościcki, gdzie był podejmowany obiadem. Na pamiątkę jego pobytu nazwę jej zmieniono na Mościce.

Można to sprawdzić - ale wszystkie obejścia pomennonickie nie uległy podtopieniu, natomiast nowe, budowane w ostatnich latach bez uwzględnienia warunków powodziowych, mają pół metra wody na podwórkach i w budynkach.

Rolnicy-Holendrzy nie mieli szczęścia do władz Generalnego Gubernatorstwa, które uznało ich za Volksdeutschów, zmuszając do służby w Wehrmachcie. Czołówka Armii Sowieckiej po przekroczeniu Bugu wielu mężczyzn osadziła w syberyjskich łagrach. Po wyzwoleniu opierając sie na błędnych przesłankach, zamiast Mennonitów zostawić, nasze władze objęły ich przymusowym wysiedleniem. Wszyscy oni znaleźli się wraz ze swymi pobratymcami z Żuław na terenach nierolniczych w Lueneburgerheide k. Hamburga, które pięknie zagospodarowali.
W Mościskach w latach sześćdziesiątych mieszkała tylko jedna mennonicka staruszka, której pozwolono litościwie na pozostanie.

Orientacyjnie podaję: ujście rz. Muchawiec km 283,20, gdzie kończy się Bug żeglowny; m. Szostaki km 326,60 gdzie zazwyczaj staje czoło zatoru; m. Mościska km 338,10 - to podtopiona wieś; i inna ciekawostka - m. Kuzawka km 346,60 gdzie dotychczas dłubią czółna jednopienne, z których parami łowią ryby (tylko duże sztuki) nie znanym na ogól typem sieci zwanej "włoczkiem".
Jeśli Kapitan pozwoli, to gotów jestem tę technikę połowu opisać.

Utrzymując Bug w stanie dzikim, czynniki odpowiedzialne za dobro swych obywateli, wydając zgodę na budowę nowych zabudowań gospodarczych w sąsiedztwie dużej rzeki o zmiennych stanach wody, powinny czynić to z przewidywaniem ewentualności podtopien i zalań, nie licząc już skutków takich oczywistych zjawisk. Bo stanu klęski żywiołowej nie oddali od poszkodowanych uważany ostatnio za remedium Sztab Antykryzysowy ani obecność pływających transporterów gąsienicowych (PTG), których w naszym wojsku zostało zaledwie kilka.
#5 | 1109 dnia 27.01.2010 21:37
Panie Adamie bardzo proszę pisz Pan jak najwięcej.Jest Pan Wielkim Skarbem wiedzy.Od kogo można usłyszeć tak wiele?
Pozdrawiam Włodek.
#6 | ekolog dnia 29.01.2010 00:02
Szanowni Panowie
Górna Odra przed jej regulacją, wylewała kilkanaście razy do roku. Rynek wrocławski przynajmniej dwa razy do roku był w wodzie. Więcej na temat powodzi na Odrze znalazłem pod adresem na waszej stronie :
http://powodz.wro...
Sytuacja zmieniła się diametralnie dopiero wówczas gdy zakończono pierwszą kanalizację górnej Odry. Kanalizacja przyczyniła się do wzrostu cywilizacyjnego regionu i oprócz ochrony przeciwpowodziowej przyniosła inne korzyści np.:
wzrost populacji rybostanu,
regulacja stosunków wodnych i kultury rolnej,
liczne miejsca pracy
uzyskiwanie energii potencjału wody
transport wodny
wypoczynek nad wodą

Panowie w waszych rękach sprawa tych biednych ludzi z nad Bugu i mądra regulacja tej dziewiczej rzeki. Słyszałem, że po Bugu od ujścia do Wisły do Brześcia ma przebiegać międzynarodowa droga wodna E-40.
Dla zainteresowanych żeglugą
Zachęcam do zajrzenia na Google Earth jak wygląda żegluga po stronie Białoruskiej powyżej Brześcia. To się nazywa różnica cywilizacyjna. Jednak na czyją korzyść.
#7 | Apis dnia 29.01.2010 09:03
Na naszej stronie - w głównym menu bocznym jest odnośnik do "Sytuacji hydrologicznej". Kliknąwszy weń - http://www.pogody.../hydro.php - zobaczymy jak na dłoni jaka jest róznica między dorzeczem rzeki "cywilizowanej", a zdziczałej.

W Odrze stany wody są średnie i niskie bo spływ lodu jest bardzo dobry, a jedyne miejsce o przekroczonym stanie alarmowym (Gozdowice) to tradycyjne miejsce tworzenia się zatorów. Ma to zostać poprawione dzięki naprawie zabudowy hydrotechnicznej po polskiej stronie. Tu jednak docierają lodołamacze i zator zostanie na pewno usunięty. Można też zrzucać ładunki z helikopterów - okolica jest prawie bezludna.

Dorzecze Wisły wygląda zupełnie inaczej i przyczyną wysokich stanów dopływów jest głównie brak swobodnego spływu lodów w korycie rzeki głównej.
#8 | Bosman Jozef dnia 29.01.2010 20:55
Panie Adamie.Dziękuje za ładny kawał historii.Orientuje się jak wygląda łowienie włokiem.Bardzo jestem ciekaw tego "Włoczka".Proszę,niech Pan to opisze.Zapewne Kapitan pozwoli ku uciesze zainteresowanych wodniaków. Panu "Ekolog".Chwała Panu za takie myślenie.Szkoda że pisze Pan o dokonaniach czasu przeszłego.Zapraszam do artykułu Stopień wodny Malczyce na naszej stronie.Ciekawi mnie czy faktycznie jest Pan Ekologiem,mającym wpływ na działanie ludzi z tej formacji,czy to tylko nick, za którym się Pan kryje.Natomiast największą przeszkodą w realizacji przedsięwzięć przynoszących korzyści które Pan wymienił są tak zwani "Ekoterroryści" uzurpujący sobie jedyne słuszne racje z zakresu ekologii.
Pozdrawiam Józef
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Dzisiaj jest sobota
24 lutego 2018 roku
Urodziny świętują:
Marek Kuzma
Wszystkiego najlepszego!

36,178,991 odwiedzin łącznie
Użytkowników online: 0 - Gości online: 3
Łącznie użytkowników: 1,818
Najnowszy: kocis
Serdecznie witamy!
Kto na wachcie
januszg00:37:52
Apis00:58:09
Adam01:09:47
krzycho11102:03:02
zbyszek102:50:53
Hen09:06:18
marek sosnicki11:19:40
Marek Kuzma19:59:27
januszbn 1 dzień
mkrakowiak74 1 dzień
Powered by PHP-Fusion v.7.02.07. Copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.   PRchecker.info Free counters!
Zakładanie firm w Niemczech | Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL | Aerografia | Krismods | Dysnet