Witaj na pokładzie! Zaloguj Rejestracja
Kanały RSS
RSS Aktualności
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
19 mln zł na Kanał Ślesiński printer
19 mln zł na Kanał ŚlesińskiBlisko 19 mln zł zostanie przekazanych na renowację Kanału Ślesińskiego (Wielkopolskie) - poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Inwestycja ma przywrócić drożność kanału i ożywić turystykę wodną w regionie.

Kanał Ślesiński jest zlokalizowany w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim. W jego skład wchodzą śluzy: Morzysław, Pątnów, Gawrony i Koszewo oraz Jaz Gawrony. W przyszłym roku zostanie wykonana przebudowę grobli między śluzami Gawrony i Koszewo. Kanał Ślesiński jest ważnym pod względem gospodarczym szlakiem żeglownym II klasy, natomiast grobla zapewnia ochronę przyległych gruntów przed zalaniem wodami kanału. Inwestorem są Wody Polskie.

Minister Gróbarczyk podczas poniedziałkowej konferencji w Koninie przyznał, że renowacja Kanału Ślesińskiego jest jednym z elementów planu przywrócenia żeglowności na rzekach.

"Trudno sobie wyobrazić, że tędy będą przepływać wielkie barki wiozące kontenery. Chcemy koncentrować na etapie udrażnia cieków wodnych pod kątem turystycznym. Żegluga śródlądowa to jeden z obszarów atrakcyjnych turystycznie nie tylko dla Polaków. Z naszych obserwacji wynika, że nasz kraj stał się atrakcyjny pod kątem turystyki wodnej" - podkreślił Gróbarczyk.

Dodał, że ze strony miasta oczekuje oferty turystycznej w zakresie rozbudowy mariny, ale przede wszystkim stworzenia żeglugi. "Mamy kilka ciekawych programów dla tzw. krótkiej żeglugi, łatwo jest na nie pozyskać środki" - mówił.

Szacowany koszt renowacji kanału to 13 mln 350 tys. zł. W ramach inwestycji będzie przebudowana grobla między śluzami Gawrony i Koszewo (1,6 mln), wymienione zostaną mechanizmy wrót przeciwpowodziowych (250 tys.) oraz przywrócona zostanie głębokość tranzytowa kanału (11,5 mln). Jednym z ważnych zadań do wykonania na drodze wodnej jest wymiana na Śluzie w Morzysławiu mechanizmów wrót przeciwpowodziowych oraz odmulenie kanału. Wykonanie odmulenia jest niezbędne dla przywrócenia podstawowych parametrów odpowiadających drodze wodnej drugiej klasy. Umożliwi to bezpieczne korzystanie ze szlaku także większym jednostkom pływającym.

"To przerwanie takiej niemożności, która panowała. Wiele inwestycji było robionych w tym regionie, ale Kanał Ślesiński jak był płytki, tak dalej jest. Chcielibyśmy uruchomić Konin pod kątem turystycznym, dać mu tę możliwość włączenia się w sieć dróg śródlądowych. Tak jak uruchomiliśmy Kanał Żerański w Warszawie i chcemy połączyć Warszawę z wielkimi jeziorami, tak Wielkopolskę chcemy włączyć w całą sieć dróg śródlądowych Europy Zachodniej" - podkreślił minister.

Dodatkową inwestycją będzie postawienie nakładem ok. 5,5 mln zł budowli hydrotechnicznej na połączeniu Jeziora Pątnowskiego z Jeziorem Licheńskim. Dzięki temu Jezioro Licheńskie będzie bardziej dostępne dla żeglugi, przez co zwiększy się atrakcyjność drogi wodnej - Wielkiej Pętli Wielkopolskiej, która swoim zasięgiem obejmuje także województwa kujawsko-pomorskie i lubuskie.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspieramy
tzs

Dzisiaj jest poniedziałek
12 listopada 2018 roku
Urodziny świętują:
Nikt z naszej załogi
nie ma dziś urodzin

37,138,563 odwiedzin łącznie
Użytkowników online: 0 - Gości online: 3
Łącznie użytkowników: 1,902
Najnowszy: Rafaal
Serdecznie witamy!
Kto na wachcie
vidarq01:42:47
Rafaal04:59:11
Szafranek05:03:42
Black Hawk05:20:55
Misiordon07:23:24
miroslaw rajski09:52:34
Apis10:35:31
stanley86011:06:32
Roman Rojewski20:09:57
Andrzej Mits... 1 dzień
Powered by PHP-Fusion v.7.02.07. Copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.   PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL | Aerografia | Krismods | Dysnet