01. Historia żeglugi stara i nowsza - [15 artykułów]
|
Cierniowa ścieżka legislacji żeglugowych
Podstawową funkcją parlamentu jest funkcja ustawodawcza. Znaczy to tyle, że Sejm i Senat ustanawiają prawo, które następnie obowiązuje w naszym kraju. Trzeba też dodać, że żaden inny organ nie może uchwalać ustaw. A jak powstawały ustawy dawniej, jak i kiedy postała pierwsza ustawa o żegludze śródlądowej, jakie były okoliczności jej powstania – od dawna zadawałem sobie to pytanie.
Cierniowa ścieżka legislacji żeglugowych
W roku 1496 uzyskuje szlachta od króla Olbrachta nowy przywilej, a mianowicie uwolnienie od wszelkich opłat wodnych za zboże i towary własnej produkcji i osobiście lub przez własnych flisaków spławianych.
Cierniowa ścieżka legislacji żeglugowych
Coraz mniejszym zainteresowaniem sprawami żeglugi zajmowały się sejmy w drugiej
połowie XVI wieku, coraz też rzadziej i głównie dla uchwalania nadzwyczajnych podatków się zbierały. Pomimo tego jednak spotykamy kilka uchwał w sprawie żeglugi...
Cierniowa ścieżka legislacji żeglugowych - cz.IV
Dziś - po latach wlotów i upadków w zasadzie wracamy do punktu wyjścia. Prawo niespójne, rzeki dziczeją, ranga wodnego transportu śródlądowego coraz o bardziej traci na znaczeniu. Musimy pamiętać jedno, że tam, dokąd zmierzamy nie ma mowy o paleniu mostów z przeszłości. Nie dajmy się ponieść złudzeniom ponieważ politycy wszędzie są tacy sami i obiecują budować mosty nawet tam, gdzie nie ma rzek.
Plany modernizacji Odry z lat 90
To kolejny fragment artykułu opublikowanego w Zeszytach odrzańskich w 1999 r. Niestety także bez przypisów.
Międzyregionalna Agencja Dorzecza Odry
Pierwsza inicjatywa po 1989 r. Tak dla przypomnienia. Fragment artykułu z Zeszytów Odrzańskich 1999 r. Tam w wersji z przypisami.
Niemieckie plany dotyczące Odry
Konieczność podniesienia sprawności przewozowej Odry dojrzewała już w okresie przedwojennym. Niewystarczające i niepewne głębokości poniżej Wrocławia oraz niedostateczna zdolność przepustowa śluzowanego odcinka - przy równocześnie wzrastającym narastaniu potrzeb przewozowych - stanowiły uzasadnienie dla podjęcia planów przebudowy Odry na wielką 1000 - tonową drogę wodną.
Odrzańska Droga Wodna europejskie dziedzictwo cz. I
Odrzańska Droga Wodna i jej gospodarcza rola w historii regionu
ODW - europejskie dziedzictwo cz. II Status prawny Odry do XV w.
Żegluga na naturalnych szlakach komunikacyjnych była pierwszą formą transportu jaką prowadził człowiek.
ODW - europejskie dziedzictwo cz.III Jazy odrzańskie XVI-XVIIIw
Korzystający z rzeki przewoźnicy, kupcy odrzańscy oraz właściciele młynów wodnych pragnęli w różny sposób korzystać z rzeki. Habsburgowie jako pierwsi podjęli próby pogodzenia interesów gospodarczych na Odrze. Walka z jazami przegradzającymi rzekę rozpoczęto od likwidacji zniszczonych lub niewykorzystywanych przez młyny wodne jazów młyńskich, a tam gdzie było to nie możliwe polecano budowę urządzeń służących do pokonywania różnicy poziomów wody spiętrzonej przez jaz.
ODW europejskie dziedzictwo cz. IV - Okres pruski
Od roku 1740 niemal cała Odra znalazła się pod rządami jednego monarchy. Przyłączenie Śląska do Prus dopełniło proces łączenia w ręku jednego władcy krain, przez które przepływała Odra. Stworzyło to podstawy do spójnej i konstruktywnej polityki odrzańskiej, której założeniem było ujarzmienie groźnej rzeki i oddanie jej do użytku człowiekowi. Jednym z elementów odrzańskiej polityki była, traktowane łącznie, żegluga śródlądowa i ochrona przed powodzią. Rozpoczął się niezwykle ważny dla rzeki i żeglugi etap dziejów.
ODW europejskie dziedzictwo cz. V - II Rzesza Niemiecka
W ciągu XIX w. poprawiały się warunki żeglugi na rzece. Odra stawała się coraz bardziej przyjazna człowiekowi. Rosły jej możliwości komunikacyjne oraz wzrastało bezpieczeństwo ludzi mieszkających w jej sąsiedztwie. Nakładem sił i środków Odra została zabudowana budowlami regulacyjnymi, które pozbawiły ją naturalnego charakteru. Rzeka rozpoczęła swój byt jako samodzielna budowla wodna, będąca kompleksem znacznej ilości współpracujących ze sobą hydrotechnicznych elementów.
ODW europejskie dziedzictwo cz.VI - Dwudziestolecie Międzywojenne
Po zakończeniu I wojny światowej żegluga odrzańska organizowała się na nowo. Walczyła o ładunki i rynki. Kolejne lata prowadziły do poprawy warunków działalności. Po zakończeniu kanalizacji górnej Odry rozpoczęto tam budowę szeregu urządzeń pozwalających na regulację ekstremalnych warunków nawigacyjnych. Realizowano także koncepcję regulacji Odry poniżej Wrocławia. Pod koniec okresu międzywojennego rosły wyniki przewozowe w związku z przygotowaniami państwa do wojny. Poważne nakłady jakich wymagał plan ożywienia odrzańskiego transportu wodnego, zostały zaprzepaszczone pod koniec II wojny światowej. (w tekście opuszczono dane w tabelach)
ODW europejskie dziedzictwo cz.VII - Kanały żeglugowe 1919-1939
W okresie międzywojennym w rejonie Nadodrza realizowane były ambitne plany rozbudowy sieci dróg wodnych. Podstawową przesłanką do rozbudowy kanałów żeglugowych związanych z Odrzańską Drogą Wodną było zapotrzebowanie niemieckiego przemysłu, głównie zbrojeniowego, na węgiel kamienny. Jedyną z największych inwestycji wówczas zrealizowaną był Kanał Gliwicki. Realizacja niektórych inwestycji okazała się zbyt kosztowna dla budżetu państwa, bądź niemożliwa do realizacji ze względu na wybuch II wojny światowej.
ODW europejskie dziedzictwo cz. VIII odrzańscy armatorzy 1919-39
Na Odrze w okresie międzywojennym pływały statki kilkudziesięciu armatorów. Wielu spośród nich tworzyło małe rodzinne przedsiębiorstwa, ale rytm pracy na rzece wyznaczały duże firmy armatorskie.
|
01.1 Statki, żegluga, armatorzy, stocznie - [50 artykułów]
|
Duże "Holendry"
Piękne, silne, majestatyczne parowe holowniki rodem z Holandii. Skąd się u nas wzięły?
Historia pewnego statku.
W 1896 r. gdańsko-hamburski armator Johannes Ick zamówił w stoczni J.W. Klawittera w Gdańsku, specjalizującej się głównie w budowie statków śródlądowych i przybrzeżnych holownik bocznokołowy o napędzie parowym przeznaczony na rzekę Wisłę.
Spust do Gdańska czyli Flis
Z książki Jakuba Kazimierza "Ziemiańska generalna oekonomika" Kraków 1744., na str. 170-175 znajduje się ciekawy rozdział "Spust do Gdańska czyli Flis".
Polska żegluga w 1926 roku
... nie powinniśmy lekceważyć sobie spraw naszej żeglugi śródlądowej. Byłoby to dowodem niedoceniania przez nas olbrzymiej dziedziny komunikacyjnej, a wszak komunikacja to dziś podstawa życia i gospodarczego i społecznego, a więc podstawa bytu państwa. ....
Tak myślano w Polsce w roku.... 1926
Warszawskie Towarzystwo Transportu i Żeglugi
Myliłby się ten, ktoby przypuszczał, że sprawa żeglugi rzecznej w Polsce należy do kategorii spraw drugorzędnych. W państwach zachodnich, rozporządzających szeroko rozgałęzioną siecią spławnych kanałów i mających żeglugę rzeczną postawioną na odpowiednim poziomie, oddaje ona życiu gospodarczemu niepospolite usługi, bodajże nie mniejsze od kolei żelaznych.
Frontem do Wisły
Rok 1934 - "Porównując zły stan dróg i zły stan rzek przyznać trzeba, że zagadnienie drogowe jest sprawą naglącą i słusznie jest wysuwane na pierwsze miejsce, ale o Wiśle, o którą przez sto lat nie dbał wschodni zaborca, zapominać nie wolno, bo czas nagli i przecie przed przysposobieniem terenów pod przyszłą Wystawę Światową należałoby pomyśleć o uporządkowaniu Wisły bodaj w obrębie stolicy, a tym jakoś nikt się nie interesuje."
Barki motorowe
Pierwszą barką motorową zaprojektowaną w kraju a przeznaczoną do przewozu ładunków różnych w rejonie Żuław oraz na trasie Elbląg - Ostróda była BM "Warmijka". W 1958 r. wybudowano kilka obiektów tego typu.
Pomysły dziwne, mniej dziwne i praktyczne
Do czasów wynalezienia maszyny parowej statki poruszane były za pomocą drągów i wioseł, a następnie żagli, których zastosowanie na sródladowych drogach wodnych było możliwe przy szczególnie sprzyjających warunkach. Na rzekach żeglownych i kanałach stosowano holowanie statków z brzegu wykorzystując siłę ludzi i zwierząt.
Flota rzeczna przez stulecia
... ktoś mądry powiedział ,, statki były drewniane, ale marynarze za stali, a dziś statki ze stali a marynarze ....” W tym artykule chciałbym właśnie opowiedzieć o tych pięknych statkach śródlądowych z lat 1900 – 1950 . Rodzaje i typy statków stosowanych w żegludze śródlądowej uwarunkowane były istniejącymi na danej drodze wodnej warunkami żeglugowymi.
Niezwykłe statki
STATKI INSPEKCYJNO-HOLOWNICZE
skonstruowane, zbudowane i zwodowane w r. 1930 w Państwowej Stoczni Modlińskiej
Gabar - stalowa barka
Dyskutując często na temat pierwszych barek polskich wybudowanych prawie całkowicie ze stali doszedłem do przekonania, że były nimi t.zw. gabary.
Historia "Navicentrum"
Po zakończeniu działań wojennych w 1945 r. stan żeglugi śródlądowej przedstawiał
się katastrofalnie. Zrujnowane budowle wodne, zablokowany przez wraki statków i mostów
szlak żeglowny, zdewastowane stocznie, zatopiony lub ciężko uszkodzony tabor przewozowy
i techniczny wymagały rozpoczęcia odbudowy od podstaw śródlądowego transportu
wodnego.
Galar i krypa
Jako uzupełnienie ciekawych publikacji Panów Janusza Fąfary, Mirka Rajskiego i Zbyszka Siedlarza związanych z „Trójkątem Trzech Cesarzy”, zamieszczam opracowanie o galarach i krypach, tradycyjnych statkach drewnianych budowanych metodą szkutniczą, wykorzystywanych głównie do spławu węgla z kopalni położonych nad Przemszą do miejscowości nad Środkową Wisłą aż do Puław. Liczne egzemplarze statków tego typu często można było spotkać na Wiśle do r. 1960. Później widywało się je tylko jako przewozy międzybrzegowe, a po roku 1990 zanikły całkowicie
Z dziejów żeglugi śródlądowej w Polsce
Dzieje wykorzystania śródlądowych dróg wodnych w naszym kraju doczekały się szeregu opracowań naukowych. Mają one jednak charakter głównie przyczynkarski. Brak jest kompleksowego opracowania tematu. Niebogata jest również literatura popularna w tym przedmiocie. Może więc niniejsza książeczka choć w części zaspokoi istniejące zapotrzebowanie na literaturę w zakresie polskiej żeglugi śródlądowej.
Początki żeglugi parowej na Wiśle.
Opis działalności P. Steinkellera i K. Wolickiego w powstawaniu żeglugi na Wiśle w Królestwie Polskim.
Bezkrwawe łowy
Tytuł nawiązuje do słynnej książki Pana Puchalskiego ponieważ od 2 lat staram się podobnie jak On polować przy pomocy aparatu fotograficznego. Tyle tylko że zamiast na ptaki poluję na parostatki :-).
Statek snów
"Sonnenkönigin" ("Kólowa słońca"), jest czymś niezwykłym: do statku nie za bardzo podobna, chociaż na pewno nim jest.
63 lata ŻnO - cz I
To już 63 lata minęły kiedy ze zniszczonego portu w Koźlu wypłynął pierwszy po wojnie pociąg holowniczy z węglem dla Wrocławia.
Odra w okresie planu sześcioletniego
Wybrane problemy zagospodarowania i wykorzystania transportowego Odry w okresie planu sześcioletniego
Armia Radziecka na Odrze
Historiografia polska dotychczas bardzo starannie omijała problem eksploatacji Odry w pierwszych latach powojennych. Niniejszy artykuł stanowi próbę wypełnienia tej luki.
63 lata ŻnO - cz II
63 lata minęły, lata 50 – 60 - kontynuuję dalsze dzieje żeglugi odrzańskiej w kontekście Żeglugi na Odrze, jako jedynego liczącego się armatora odrzańskiego..
Felix Heinrich Wankel
Wspomnienie o wielkim konstruktorze
63 lata ŻnO - lata 60-te
Lata 60 i 70 to okres największych w historii żeglugi odrzańskiej przemian technicznych i technologicznych.
Tabor odrzański w XX wieku
Koniec wieku XIX na Odrze to początek regulacji rzeki pod względem jej wykorzystania przez transport wodny. Rozwijający się wówczas bardzo szybko transport kolejowy nie był w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb zgłaszanych przez spedytorów. W związku z tym wzrastał nacisk sfer przemysłowo–handlowych na Śląsku na rozwój Odry jako drogi wodnej łączącej Śląsk z Berlinem i Szczecinem.
Statek-muzeum "Württemberg"
Na prawym brzegu Łaby, w tle magdeburskiej hali miejskiej, znalazł wreszcie swoje ostateczne miejsce statek muzeum "Württemberg" - zabytek kultury technicznej.
Kalendarze żeglugowe 2009
Recenzja tegorocznych kalendarzy żeglugowych dokonana przez kmdr Adama Reszkę.
Seryjne barki motorowe produkcji NRD
NRD-owskim odpowiednikiem naszych BM - 500, były barki motorowe o nośności ok. 700 ton, zbudowane w latach 1951 - 68 w ilości 340 sztuk.
63 lata ŻnO - lata 70
Lata 70 - to lata o doniosłym znaczeniu dla żeglugi śródlądowej, a szczególnie żeglugi odrzańskiej.
Frachtowce
Kontynuując niezamierzoną serię o statkach śródlądowych z silnikami MTU, chciałbym teraz pokazać kilka ciekawych zdjęć typowych frachtowców rzecznych wyposażonych w napędy z tej firmy.
Motorowy holownik - muzeum "Freudenau"
"Freudenau", jako świeżo upieczony statek-muzeum, jest namacalnym świadkiem zmierzchu żeglugi holowanej, również na Dunaju.
Wisła na przełomie epoki.
W drugiej połowie lipca 1971 r płynąłem swoim jachtem z Kazimierza do Gdańska. W czasie tego spływu kilka razy spotykałem wiślane parostatki z wczasowiczami na pokładzie. Nic nie wskazywało na to, że widzę te statki po raz ostatni.
63 lata ŻnO - lata 80-te
Nadeszły lata 80-te. Lata początku wielkich przemian ustrojowych, które w znacznym stopniu odbiły się na działalności przedsiębiorstwa.
Trochę Szczecina w Hamburgu
Temat jak najbardziej aktualny zima i zagrożenie lodowe na Odrze i drodze wodnej Szczecin-Świnoujście. Chcą Wam przestawić historię najbardziej znanego na Bałtyku przed rozpoczęciem II Wojny Światowej niemieckiego lodołamacza "Stettin".
Statek - muzeum "Mannheim"
Historyczny parowy bocznokołowiec, kiedyś wspaniały statek wycieczkowy dla 2500 pasażerów. W zeszłym roku świętował swoje 80 urodziny. Jego wodowanie odbyło się pod koniec maja 1929 roku, a 4 czerwca wypłynął w dziewiczą podróż po Renie.
Kabinowy wycieczkowiec NRD "Spree"
W dawnej NRD nie pozostało bez echa wprowadzenie do eksploatacji na Renie przez Köln Düsseldorfer motorowego kabinowca "Europa", który od razu zyskał ogromną popularność. Jeżeli można na Zachodzie to można i na Wschodzie!
Pchacze produkcji byłej NRD
Swego czasu napisałem o seryjnych barkach motorowych zbudowanych w dawnej NRD. Kolej teraz na pchacze, które automatycznie można nazwać seryjnymi, bo innych (niemal wcale) nie było.
Historia kilwaterem pisana
Inspiracją do napisania poniższego tekstu była informacja o próbach rewitalizacji blisko stuletniego wiślanego holownika do stanu jego młodzieńczej świetności. A jest to mi temat bliski gdyż miejsce budowy "Lubeckiego" to rodzinne gniazdo mojego teścia, Ryśka Floryna i po części jemu chciałbym dedykować ten tekst.
Nadaję ci imię "PACO"
- Nadaję ci imię "PACO" i życzę tobie i twojej załodze samych szczęśliwych podróży -
słowa te wypowiedziała "Matka chrzestna" Beata córka Marii-Marioli i Wiesława Marcinkowskich podczas ceremenii "Chrztu żeglugowego" nowego zbiornikowca firmy Marcinkowski GmbH (Niemcy).
"Paco" to zdrobnienie od imienia Przemysław ( syna Wieśka ) zdrobniale Przemko, ale dla małej (wtedy) Beatki jego siostrzyczki było zbyt trudne do wypowiedzenia i zabrzmiało jak "Pako". Imię to przylgnęło do niego i do dzisiaj jest używane powszechnie.
Holownik - muzeum ss "Ruthof / Ersekcsanad"
Swego czasu opisałem motorowy holownik - muzeum "Freundenau", który jest częścią Muzeum Żeglugi Dunajskiej (Donau - Schiffahrts - Museum) w Regensburgu (po polsku to Ratyzbona). Dzieli miejsce przy nabrzeżu z innym zabytkowym statkiem, jakim jest parowy bocznokołowiec "Ruthof/Ersekcsanad". Teraz przyszła kolej żeby również o tym drugim holowniku coś napisać.
Remont klasowy
Być może nie wszystkim wiadomo, że od momentu położenia stępki aż do tzw. pocięcia na żyletki, każdy statek morski(a pewnie i śródlądowy) podlega nadzorowi specjalnego Towarzystwa Klasyfikacyjnego. Towarzystwo to nadaje statkowi tzw. klasę żeglugową czyli potwierdza jego przydatność do żeglugi.
"Dziura" w ładowni
W trakcie jednej z moich podróży morskich przewoziliśmy na trasie Odessa(Ukraina) – Houston (USA) całookrętowy ładunek bloków stalowych (z ang.slab). W którymś momencie wyładunku w Houston, w trakcie unoszenia bloku do góry, gdzieś na wysokości już zrębnicy ładowni (górna krawędź luku) pękło jedno z ogniw jednego z łańcuchów pary. Drugi łańcuch pary nie wytrzymał nagłego przyrostu ciężaru i też się zerwał... no i blok spadł do ładowni z wysokości jakichś 20–25 m...
Historyczny prom samochodowo - osobowy "Konstanz"
Niepozorny, mały stateczek - mf "Konstanz" - był pierwszym promem samochodowym na śródlądowych wodach Europy. Został zbudowany w 1928 roku w stoczni Bodan Werft w Kressbronn nad Jeziorem Bodeńskim jako "Fähre Nr 1", dla połączenie Konstancji z Meersburgiem.
Beton pływa
Z wód północnej części jeziora Dębie, w okolicy niezamieszkałej wioski Inoujście wystaje z wody niezwykły wrak. Dopiero z bliższej odległości można rozpoznać, że jest to wrak statku. Zdziwienie jest jeszcze większe, gdy okazuje się, że wystający z wody kadłub wykonany jest z... betonu. I w tym momencie rodzi się pytanie: czy to możliwe, że statek z betonu może pływać?
Uderz w stół, a nuż coś się odezwie...
Wykorzystywanie rzeki dla celów rekreacyjnych jest ze wszech miar słuszne i powinno w dalszym ciągu intensywnie rozwijać się. W stosunku do naszych zachodnich, czy też południowych sąsiadów i tak jesteśmy jeszcze daleko w tyle. Pomijam temat żeglugi towarowej, gdyż takowa na Odrze już praktycznie nie istnieje i co najgorsze - do tego w znacznym stopniu przyłożyli rękę sami jej użytkownicy.
"Hohentwiel" - Historia parą pisana
Parowiec "Hohentwiel" to jedyny ocalały duży bocznokołowiec na Jeziorze Bodeńskim. Uchodzi za najlepiej odrestaurowanego parowca pasażerskiego w środkowej Europie. Lśni mahoniem, dębem i drewnem wiśni.
Żegluga łańcuchowa - zapomniany rodzaj transportu śródlądowego
Od nie tak dawna zaintrygowało mnie hasło: “holowniki łańcuchowe”. Co to takiego? Prof. Marek Michalski w drugim tomie swojej książki “Statki parowe na polskich drogach śródlądowych – statki tylnokołowe i łańcuchowe” wspomina o nich bardzo marginesowo, bo i też nie było ich u nas za wiele.
Wisła pasażerska Od Płocka do Tczewa
Zbudujemy największy statek turystyczny. Z wiekowego grata.
Powstanie największy statek śródlądowy!
Czeskie BM-500 z Polski
Frachtowce motorowe typu BM-500 pozyskała Państwowa Żegluga Czechosłowacji (ČSPLO) w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Przedsiębiorstwo żeglugi śródlądowej Zamoyskiego
Przy omawianiu historii rozwoju żeglugi śródlądowej całkowicie pomijamy na naszej stronie internetowej www.zegluga.wroclaw.pl fakt, że jest ona również częścią systemu finansowego i bankowego. Nasza uwaga koncentruje się na budowie dróg wodnych, statków i sposobów ich eksploatacji przy całkowitym pominięciu, iż decyzje o rozwoju szeroko rozumianej żeglugi śródlądowej zapadają w zaciszu bankowych gabinetów.
|
01.2 Szlaki żeglowne, porty i budowle wodne - [47 artykułów]
|
Bitwa na Zalewie Wiślanym
Dnia 27 sierpnia 1463 roku oddziały zaciężnych królewskich z Pruszcza i Malborka oraz posiłki gdańskie i Tczewa rozpoczęły oblężenie zamku i miasta Gniew.
Wrocławskie gondole
Na początku XX wieku we Wrocławiu pływały gondole.
Historia regulacji Odry
Nie czcimy już rzek jako bóstw, ale zawsze jeszcze są czymś więcej niż drogami wodnymi lub urozmaiceniem krajobrazu.
Spław - początki żeglugi w Polsce
W zaraniach żeglugi a właściwie spławu towarów rzekami w dawnej Polsce głównym produktem transportowanym tą drogą było zboże.
Kanał Odra Dunaj Łaba - historia
Idea integracji dróg wodnych jest sprawą nurtującą mieszkańców Europy od dawna. Artykuł jest opisem projektu połączenia trzech europejskich rzek w jeden system transportowy według źródeł czeskich, morawskich i słowackich.
Drogi wodne w 1928r
"Główna korzyść, jaką przedstawia nowa droga wodna polega nie na surowym rachunku taniego przewozu, który daje transport wodny, lecz raczej na nowopowstałym przemyśle, który droga wodna powoła do życia i na interesach handlowych, które ona stworzy i któreby się w braku jej nie stworzyły - a wreszcie na zabezpieczeniu istniejącego przemysłu i handlu."
(O. Jacquinot, "Navigation interieur" 1927)
O Wiśle, Bugu i łodziach
Każdy zamożniejszy ziemianin w pobliżu, Wisły, Sanu, Narwi, i Bugu mieszkający miał już za czasów zygmuntowskich własne szkuty i stałych szkutników.
10 lat po Wielkiej Wodzie 1997
Przez te dziesięć lat w pełnych "zielonego zadęcia" artykułach można było przeczytać, że to regulacja rzeki i uczynienie jej żeglowną trasą transportową sprawiło, że doszło do tragedii lipca 1997....
Brda pachnąca żywicą...
Rejsy stateczkami po Brdzie cieszyły się ogromną popularnością wśród bydgoszczan, zwłaszcza w okresie międzywojennym.
Orszak "Królowej"
Dość przewrotnie nadałem tytuł opowieściom o rzekach będących jakby w cieniem majestatu
królowej polskich rzek - Wisły. Czy to na Wiśle, czy to na Bugu, czy na Sanie stopniowe podporządkowanie nurtu rzeki dla potrzeb człowieka odbywało się w podobny sposób.
Trójkąt Trzech Cesarzy
Jeszcze 90 lat temu w miejscu gdzie łączyły się Czarna i Biała Prrzemsza zbiegały się granice trzech zaborów Polski. Od północnego zachodu i zachodu - zabór pruski, od północnego wschodu i wschodu - zabór rosyjski, od południowego wschodu - zabór austriacki.
Bezcenny brzydal
Wszyscy ten most znają – wszyscy to znaczy ta część prawdziwych wilków rzecznych, dla których port w Nowej Soli nie był nazwą egzotyczną tylko czymś zwyczajnym, miejscem zimowisk, za- i wyładunków oraz postojów. Nasuwa się pytanie dlaczego on mnie interesuje? Dlatego, że jest nierozerwalnie związany z drogą wodną, dlatego, że wraz z upadkiem odrzańskiej drogi wodnej upada i on.
Czy Niepołomice wrócą nad Wisłę?
Patrząc na mapę Polski i przeglądając przewodniki turystyczne zaznaczone jest, że Niepołomice leżą nad rzeką Wisłą, wyznacza ona północną granicę miasta i gminy.
Niestety na tym jej rola się kończy, rzeka nie pełni żadnej funkcji w życiu miasta i gminy Niepołomice.
Tsunami po włocławsku
Ten scenariusz przypomina katastroficzny film. Już w kwadrans po pęknięciu tamy ściana wody uderzy na włocławskie Zawiśle.
Koźle nad Odrą. Miasto i rzeka do 1946 r.
Tekst jest zarysem historycznych związków Koźla i okolic z Odrą.
Myśl żeglugowa w Polsce
Artykuł jest treścią wstępu do doskonałego podręcznika, jaki w początkach Rzeczpospolitej Niepodległej napisał B. Ingarden w trosce o właściwą edukację społeczeństwa i fachowców w sprawie strategicznego gospodarczo znaczenia dróg wodnych.
Działalność społeczna na rzecz Odry w latach 1945 – 1949
Usytuowanie Odry w granicach Polski spowodowało gwałtowne zainteresowanie się różnych środowisk jej problemami. Problematyka dotycząca rzeki otwierała w latach 1945 – 1948 niemal każdą dyskusję dotyczącą odzyskanych terenów. Szybko też przylgnęło do Odry określenie “kręgosłup ziem zachodnich”.
Kanał Śląski
Realizacja projektu budowy Kanału Śląskiego Odra - Wisła stworzyłaby możliwość wybudowania w śląskich i małopolskich miastach portów rzecznych, które jako centra logistyczne byłby ważnymi elementami transeuropejskiego korytarza transportowego północ-południe.
Śródmiejski Węzeł Wodny Wrocławia
No i stało się: po ponad 60 latach ponownie został otwarty - w ograniczonym co prawda zakresie - wrocławski Śródmiejski Węzeł Wodny.
Zawracanie Wisły kijem
Temat Wisły zaczyna być w ostatnim czasie niezmiernie modnym w mediach. Temat sam w sobie jest bardzo ważnym, wręcz strategicznym dla kolejnych elit władzy, wszak zawsze można zaskoczyć elektorat w przypadku zachwiania koniunktury sondażowej kolejnym, wygrzebanym z archiwów projektem modernizacji lub budowy nowej drogi wodnej.
Prądówki, pogłębiarki, dźwigi
Drogi wodne nie są tworem wiecznym - stworzone w trudzie i znoju wymagają właściwego utrzymania i pielęgnacji. Wezbrania, długie okresy niżówek, inne działania sił przyrody (wiatry i bobry przewracają drzewa, ulewne deszcze rozmywają brzegi, roślinność rozsadza brzegosłony i budowle regulacyjne itd.) powodują konieczność podjęcia prac związanych z prawidłowym utrzymaniem parametrów szlaku żeglownego. Całkowicie chyba o tym zapomnieli współcześni administratorzy dróg wodnych i drogi wodne wyglądają w Polsce tak jak wyglądają.
Goryczy smak
16 kilometrów rzeki i terenów spacerowych w obrębie miasta czeka na mądre i przemyślane zagospodarowanie. Tyle wolnej przestrzeni mogą nam tylko pozazdrościć inne aglomeracje pozbawione tego tak specyficznego daru natury. My to od dawna mamy tylko nie potrafimy zagospodarować i czerpać pełnymi garściami dobrodziejstw darów natury będącej w zgodnej symbiozie ze współczesną cywilizacją.
Projekty żeglugi odrzańskiej z 1959 r.
Dokument: 1959, 19 luty, Wrocław, Problemy zagospodarowania Odry, referat wygłoszony przez inż. Zbigniewa Kuszewskiego. na posiedzeniu plenarnym Komisji Zagospodarowania Odry Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich
Zapomniany szlak
Wrocławski Kanał Miejski wybudowany w ramach realizacji inwestycji hydrotechnicznej - budowy nowej drogi wodnej przez Wrocław.
Malczyce "a la carte"
Głównym celem budowy stopnia wodnego Malczyce była likwidacja uciążliwości nawigacyjnych jakie powstały na Odrze po wybudowania stopnia wodnego w Brzegu Dolnym w wyniku intensywnej erozji dennej.
Czy warto było?
Takie pytanie zawsze wywołuje w nas dziwne stany emocjonalne bez względu na to czego ono dotyczy...
Kanał Odra - Łaba
Nie pamiętam od jak dawna nie dawała mi spokoju żądza wiedzy o jakże mało u nas popularnych pomysłach połączenia górnej Łaby z górną Odrą bezpośrednim połączeniem kanałowym. Dość ciężko jest znaleźć materiały które w miarę prosto i zarazem szczegółowo wyjaśnią genezę ewolucji połączenia Łaby z Odrą, ale w końcu udało się.
110 lat Portu Miejskiego we Wrocławiu
110 lat wysiłku pokoleń...
110 lecie wrocławskiego Portu Miejskiego II
Idąc za ciosem wkraczając w jasne i ciemne karty historii wrocławskiego Portu Miejskiego byłoby nietaktem pominąć najważniejsze portowe urządzenie załadunkowe jakim jest suwnica .
Jest ona dziś strasząca dewastacją i zaniedbaniem, lecz nadal budząca podziw swym ogromem i zarazem lekkością ażurowej konstrukcji.
Kanał Dunaj-Odra-Łaba od historii do realizacji
Referat dotyczący najstarszej europejskiej koncepcji komunikacyjnej tj. połączenia Odry z Dunajem. Został podzielony na cztery części: historia, współczesność, ekonomia, realizacja. Obecnie w nomenklaturze UE połączenie to nosi nazwę Kanału Dunaj-Odra-Łaba stąd tytuł referatu: Kanał Dunaj-Odra-Łaba od historii do realizacji.
Jaz Chróścice - koniec epoki, początek legendy
Medialne fanfary zostały odtrąbione, pierwsze łopaty ponoć miały być wbite ale coś nie wyszło
Twarzą do Odry
Większość łodziarzy z Odry pamięta Nową Sól z lat 90-tych - zapyziała mieścina, bez perspektyw, z zaszarganą moralnością, tak to było. A teraz? Coś niesamowitego, miasteczko jakby z innego wymiaru czasu. Często tam bywam i czasami mam wrażenie, że nie jestem tam, gdzie być powinienem.
Konkurs "Wielki Wrocław 1921"
Lubię odkrywać mało znane historie, czytać o zapomnianych bohaterach, o powrocie do korzeni, odgrzebywać dawno zapomniane fakty z życia ówczesnych mieszkańców mojego miasta, a szczególnie odkrywanie ich zwyczajów i historii, a zwłaszcza historii związanej z ich zaangażowaniem w dostosowaniu Odry do rangi europejskiej drogi wodnej i dostosowaniem się miasta do tego wyzwania.
Wrocław miastem portowym i ważnym ośrodkiem żeglugi śródlądowej
Tekst zamieszczony w "Breslau – Das Buch der Stadt" w roku 1924 przez
ówczesnego dyrektora Portu Miejskiego we Wrocławiu, W. Meusera.
20 lat Kanału Men - Dunaj
Kanał Men-Dunaj, czyli w skrócie MDK, został zbudowany w latach 1960-1992.
Ma 171 km długości i łączy Men w Bambergu z Dunajem koło Kelheim. Z reguły ma przekrój trapezowy o szerokości 55 m na lustrze wody, 31 m na dnie i głębokości 4 m. Śluzy mają wymiary 190,00 x 12,00 m.
Odra w pięciu smakach
Artykuł jest dość przewrotną metaforą złożoności relacji rzeki i jej gospodarza we współczesnym świecie i piękno kipiącego kociołka i unoszącej się z niego roziskrzonej pary wraz z paletą zapachów które wymownie wskazują na jego zawartość.
"Die Oder" - prośby się spełniają
Wychodząc naprzeciw prośbom moich przyjaciół pokazuję większą część małego dzieła artystycznego wydanego w roku 1937 przez Stowarzyszenie Obrony Interesów Żeglugi Odrzańskiej, które miało swa siedzibę we Wrocławiu, Rynek nr 30, wspólnie ze Związkiem Krajowego Ruchu Turystycznego Śląska który mieścił się przy dzisiejszej ulicy Kościuszki 5.
Uderz w dzwon i temat gotowy
Z perspektywy czasu i przemian ustrojowych wyraźnie widać zacieranie się we wszystkich krajowych mediach tematu żeglugi śródlądowej. Szczególnie widoczne jest to zjawisko na polu wydawniczym i gołym okiem widać dziś w księgarniach całkowity brak opracowań z dziedziny jaka jest transport śródlądowy w formie najbardziej dostępnej dla przeciętnego Polaka czyli to beletrystyki czy też różnorakich form albumowych.
Powódź w Holandii 1953 - 60 lat temu...
W związku z wysokim stanem wody ogłoszony został stan wyjątkowy w Zwijndrecht. Woda przelewa się przez groble. Wyspa Dordrecht również wydaje się być w niebezpieczeństwie. W Willemstad również ogłoszono stan wyjątkowy. Poldery Ruygenhil i Oude Heyingen są zalewane. Wojsko zostało wezwane do pomocy. Dostawy prądu zostały przerwane. Miasto Willemstad tonie.
Żeglugowy Brzeg sprzed lat
Cieszy to, że poprzez powstanie Brzeskiej Przystani Wodnej na Odrze nasze miasto znowu przybliżyło się do Odry
Ze starych map, dokumentów i wspomnień - o Kanale Kłodnickim
Kanał Kłodnicki i Gliwice. Jak było, jak jest - zestawienie starych widokówek i map z aktualnymi zdjęciami. Trochę danych o śluzach, transporcie wodnym i ówczesnej flocie...
Droga Wodna Bałtyk - Morze Czarne (Wisła-San-Dniestr-Prut-Dunaj)
Droga Wodna Bałtyk - Morze Czarne (Wisła–San–Dniestr–Prut–Dunaj)
Nadbrzeżna bocznica za- i wyładunkowa Popowice
Artykuł poszerza wiedzę o zlikwidowanym już Porcie Popowice. Wprawdzie to bardzo "kolejowe" opracowanie, ale przez całe dziesięciolecia dwie gałęzie transportu - kolej i żegluga śródlądowa - świetnie się uzupełniały.
Śluza XVIII Kanału Kłodnickiego odsłonięta.
W ramach prac przy budowie Drogowej Trasy Średnicowej odkopano śluzę pochodzącą z pierwszej połowy XIX wieku.
Port Gliwice - jego historia mało znana
Gliwicki port zawsze fascynował mnie wielką otwartą przestrzenią basenów portowych i ciągle niezachwianym rytmem pracy. Tu rzadko kiedy była okazja dłuższego postoju w oczekiwaniu na za lub wyładunek. Tu przypływało się z konkretnym przeznaczeniem – szybko wyładować, szybko załadować i błyskawicznie wypłynąć w rejs powrotny.
Port Gliwice - historia nieznana - cz. II
Po dość długiej przerwie chciałbym kontynuować interesujący opis budowy nowego portu Gliwice którego przypomnę, autorem jest Regierungsbaurat W. Stolze który zamieszczony był w Jahrbuch der Hafenbautechnischen Gesellschaft w roku 1937.
Trzy perły Kanału Zwanowickiego
Dolny kanał śluzy Zwanowice jest najdłuższym na Odrze skanalizowanej kanałem śluzowym. Ma ponad 7 km długości a przekopano go podczas drugiego etapu kanalizacji Odry w latach 1907-18.
|
01.3 Legendy, folklor rzeczny, słownictwo - [11 artykułów]
|
Łodziarz (łodziorz) - skąd takie słowo?
Przybliżmy etymologię tego bez wątpienia śląskiego i popularnego przez niemal trzy wieki określenia zawodu marynarza rzecznego.
Barbara czy Mikołaj ?
Pół żartem, pół serio czyli o wyrzszości patronatu św. Mikołaja nad św. Barbarą
Słownik marynarzy rzecznych
Z inicjatywy kmdr. Adama Reszki tworzymy słownik slangu środowiskowego, aby ocalić go od zapomnienia.
Raselboki i utopce
"Odrzańscy " nie gorsi - też swój folklor mają... Opis zwyczajów i flisaków i marynarzy rzecznych, tradycje, teksty, pieśni....
Mitologia flisacka i wodniacka
Na łamach tej witryny pojawiło się rozczulające opracowanie Janusza Fąfary „O raselbokach i utopcach”, co nakłoniło autora do zamieszczenia na naszej stronie internetowej treści zasłyszanego niegdyś opowiadania, z jedynym w naszej rodzimej mitologii rzecznej motywem „Latającego Holendra” ze statkiem-widmem. Wśród licznych bowiem wiślanych opowieści niesamowitych o rusałkach, utopcach i niezwykłych statkach-zjawach, na wyróżnienie zasługuje zamieszczone poniżej opowiadanie.
Kulinaria rzeczne czyli "łodziarskie jadło"
Na temat żywienia i żywienia się załóg statków mało się pisze, aczkolwiek stanowi ono bardzo ważny element sprawnego funkcjonowania personelu pływającego.
Gdzie Diabeł nie może...
St. marynarz Oliwia Pachulska rusza w swój pierwszy rejs po Odrze. Rejs odrzański to transport holownika typu DAMEN z kozielskiej stoczni do Szczecina. W odróżnieniu od dotychczasowej praktyki na morzu podróżuje tym razem na śródlądowym zestawie pchanym po zaniedbanej Odrze.
"Brzeskie Gęsi" nie latają
Rok w rok "Brzeskie Gęsi" były dla mieszkańców Oławy i Wrocławia niezwykłym zjawiskiem - tematem całodziennych rozmów. Ponieważ co roku w okresie późnej jesieni, mógł to być październik albo także w wypadkach wyjątkowych listopad, były w drodze "Brzeskie Gęsi."
Wiadrusowy Ogarek
Tekst ten początkowo chciałem poświęcić głównie Viadrusowi, lecz po lekturze komentarzy, w których autorzy nadmiernie gloryfikują fakt uzyskania Patentu Reńskiego przez Polaków i traktują ten dokument jako potwierdzenie najwyższej rangi kwalifikacji zawodowej - temat kultu boga Odry poruszę w dalszej części.
Viadrusowe dylematy
Peuckertowski wątek o żegludze śródlądowej
Will-Erich Peuckert (ur. 11.05.1895, zm.25.10.1969), jak pisał o nim sekretarz Gerharda Hauptmanna, najbardziej śląski Ślązak, etnolog, naukowiec, folklorysta. Całe życie poświęcił ukochanej ojczyźnie - umiłowanemu Śląskowi.
|
01.4 Ludzie rzeki i żeglugi - [21 artykułów]
|
Wodniackie rody.
I tak nadszedł czas, gdy poznaliśmy już rzekę Odrę - jak z dzikiej rzeki przez stulecia przekształcała się w arterię komunikacyjną - przypomnieć ludzi którzy nauczyli się i uczyli innych jak wykorzystywać naturalne siły przyrody ujarzmione ludzkim trudem i znojem
Wątłe barki...
Siedem lat chudych na Odrze zaczęło się w połowie lat osiemdziesiątych. - Ale te siedem lat trwa już ponad dziesięć, a końca nie widać
Profesjonalizm flisaków
W profesjonalnej zbiorowości ludzi Wisły od XVI do XX w., zauważyć można bez trudu cechującą ich dumę zawodową oraz przekonanie o osobliwej godności i specjalnym powołaniu potrzebnym do uprawiania zawodu flisaka lub marynarza, będącego wprawdzie w pewnym sensie zawodem zaszczytnym ale i niebezpiecznym.
Potomkowie flisaków
Wspomnienia dot. galarowania na Wiśle .
Maurycy Fajans - jeden z pionierów żeglugi parowej na Wiśle
Jego los związany był ze spółką handlową założoną 27 kwietnia 1848 roku pod nazwą "Andrzej hrabia Zamoyski i Spółka", a konkretne powiązanie z zeglugą miał Główny Zarząd Żeglugi Parowej. W 1871 roku przeprowadzono farmalną likwidację Spółki. Część tabaru sprzedano armatorom rosyjskim, pozostałe 3 parawce i 20 gabar zakupił na zasadach publicznego przetargu za sumę 55 tysięcy rubli Fajans.
Maniek - czyli taka sytuacja
Wzruszający reportaż filmowy o człowieku - żywej historii pracy na rzece i... samej Wisły - jak ona znajdującego się dziś w skrajnej nędzy. Taka sytuacja...
Rzeka mojego życia
Urodziłem się tu nad brzegiem naszej królowej i od najmłodszych lat związałem się z Wisłą.
Ginące zawody - Kapitan
Przedstawiamy pierwszy odcinek cyklu poświęconego ginącym zawodom na rzece.
Ginące zawody - przeprawa promowa
Przedstawiamy kolejny odcinek cyklu poświęconego ginącym zawodom na rzece.
Towarzystwo jak nasze?
Jak mawiali starożytni "Quaerite et invenietis" czyli "szukajcie a znajdziecie".
I tak też uczyniłem co zaowocowało odnalezieniem Sprawozdania Zarządu Towarzystwa Propagandy Budowy Dróg i Budowli Wodnych w Polsce. Przesłanie zawarte w tekście to prawie modlitwa dla każdego entuzjasty propagowania żeglugi śródlądowej.
Rybactwo rzeczne zapomniane
Rybołówstwo na Kurpiowszczyźnie i na Górnym Bugu posiada swoisty, inny niż w sąsiednich regionach charakter, przejawiający się w odrębności form szkutniczych i sposobów połowu, które w formie reliktowej przetrwały na Górnym Bugu do chwili obecnej, podczas gdy na terenach sąsiadujących od dawna nie występują.
Ludzie i statki Żeglugi Warszawskiej (lata 1960-1992)
Niniejsze opracowanie, pragnę poświęcić Tym, których już nie ma w śród nas, wyrażając im wdzięczność i głęboki szacunek, jak też zachować ich w głębokiej pamięci. A tym wszystkim marynarzom, którzy jeszcze depczą tę ziemie, chcę przypomnieć o statkach i ich załogach Żeglugi na Wiśle, i Żeglugi Warszawskiej z przed półwiecza.
Słowa pisane są kotwicami pamięci
Marynarze, których znałem szanowałem i podziwiałem, ucząc się od nich marynarskiego rzemiosła. Pragnę im wszystkim w ten sposób podziękować, za naukę i współpracę na pokładach wiślanych statków. Niech te nazwiska tak bardzo mi bliskie, pozostaną w naszej pamięci. Będą również przypominać przyszłym pokoleniom o historii wiślanych i odrzańskich statkach i ich załogach w powojennej historii Żeglugi Śródlądowej w Polsce .
Zapiski Wspomniyniy łodziołrza
Śląska tradycja w jej dawnej formie uległa zatraceniu. Jej resztki zachowano do dziś przez pozostałą na wschodniej części terenów Górnego Śląska i Śląska Opolskiego ludność rodzimą. A my, młodzi adepci zawodu marynarza musieliśmy nierzadko ścierać się z trudem komunikowania się, nawyków i obcej dla nas tradycji śląskich szyprów, kapitanów, bosmanów. Różnie to bywało.
Stanisław Adrjański
Stanisław Adrjański (24.04.1898-26.06.1969) był inżynierem oraz inspektorem dróg wodnych na Polesiu w latach 1931-1939. Zajmował się nadzorem szlaków wodnych i sprzętu pływającego, prac pogłębiarskich i regulacyjnych nurtu wodnego, a także budowy śluz i jazów wodnych.
Historia czlowieka, co rzekę pokochal.
Losy Jana Sobiegraja.
Piszemy o Tobie - Janusz Miszewski
Janusz Miszewski jest kapitanem statku „Małgorzata", który pływa w sezonie letnim po rzece No-gat w Malborku.
Caesar Wollheim - koniec mitów i legend. Część I.
Dla przeciętnego Wrocławianina nazwisko Wollheim nic nie mówi, jego postać, jego wkład w rozwój żeglugi odrzańskiej nawet dla ludzi z branży to tylko legendy, mity i ruiny stoczni na Kozanowie.
Caesar Weollheim - koniec mitów i legend cz.II
Dom kapitanów
Domy wodniaków, barki, tzw. berlinki, holowniki (dziś są pchacze) śluza, przystanie, tor regatowy i ludzie – wszyscy związani z rzeką. Dom Przybytkowskiego nazwany był domem kapitanów. Nie często bowiem zdarza się, by w jednym domu mieszkało jednocześnie sześciu kapitanów żeglugi śródlądowej.
Leszek Sosnowski i jego wiślane inspiracje
Trzech ich było – pozostał jeden. Każdy z nich upamiętnił swoją rzekę na swój sposób zupełnie odmienną techniką, ale łączyło ich jedno - ocalić od zapomnienia w formie artystycznej to, co na rzece wtedy widzieli, statki, jakie po nich pływały, porty i przystanie, do których statki te zawijały.
|
02. Polskie szlaki żeglowne - [12 artykułów]
|
Warta - księżna polskich rzek
Królową Polskich Rzek nazwano Wisłę, najdłuższą i najdumniejszą polską rzekę. Myślę, że zasłużenie. Jak nazwać naszą, wielkopolską rzekę - Wartę?
Rzeka Warta... pieniędzy
Przed wojną pływanie po rzekach było bardzo popularne, dzisiaj jest to wśród polskich wodniaków mniej popularne.
Warta - Księżna czy sierota?
„Warta ma długość 406km tj. od Kostrzyna do Konina, uznana jest jako rzeka żeglowna. Tyle że wykorzystanie żeglugowe rzeki jest prawie żadne, a przyczyn jest bardzo wiele i wykraczają one poza ramy artykułu. Dość powiedzieć, że jedynie w dolnym odcinku do ujścia Noteci można spotkać płynące barki, powyżej Noteci towarowa żegluga zamarła w połowie lat 70-tych. Obecnie pływają już tylko nieliczne stateczki z turystami.”
Czytając te słowa w artykule „Warta – księżna polskich rzek” załamałem ręce. Postanowiłem jednak udzielić trochę informacji na ten temat, gdyż jestem armatorem, który od 1994 roku systematycznie uprawia żeglugę towarową na rzece Warcie.
San - szlak turystyczny
OPIS TURYSTYCZNEGO SZLAKU WODNEGO PRZEMYSL–WISŁA
Dolinami rzek - Bug
Fragment utworu Zygmunta Glogera "Dolinami rzek” pt. "Bug”
Przemsza - dwórka Królowej
Jej ważność w tej hierarchii wynika ze względu na powinowactwo z koronowanymi głowami. Wszak to u zbiegu Czarnej i Białej Przemszy powstał słynny "trójkąt trzech cesarzy" .
Brynica, służka dwórki królowej
Brynica, prawy dopływ Czarnej Przemszy, figuruje w historycznych zapiskach pod bardzo różnymi nazwami, chociaż zbliżonymi w brzmieniu. I tak Brynica znana była także jako Brzennycza, Brana (za czasów Chrobrego), Brzeznica czy Brenica.
Trasa E 70
Szlaki wodne z Pomorza do Belgii, Holandii i Litwy powstaną za unijne pieniądze
Trasa E-30 (CETC)
Co przemawia za budową wodnego połączenia śródlądowego sieci AGN - E 30 tzw. Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego (CETC)
Bóbr - rzeka dzieciństwa
Odchowywałem się z pieluch w Jeleniej Górze, gdzie Bóbr przyniósł mi kiedyś pluszowego misia, ofiarnie uratowanego z toni przez jednego z uczniów Technikum Chemicznego. Kiedy dorosłem do czwartego roku życia znalazłem się nad dolnym biegiem tej rzeki.
"Żegluga Wiślana"- podsumowanie sezonu
Denne podatki za urządzenia wodne
Dotąd broniłem się przed propozycjami przyznawania Anty-Nagrody Nie-Przyjaznego Brzegu. Lecz chyba to konieczne.
|
03. Wspomnienia, felietony - [29 artykułów]
|
Moje NAVIGARE...
Zupełnie niezauważalnie mija 60 lat istnienia odrzańskiej żeglugi.
Dwa brzegi
Urodziłem się i wychowałem w mieście, które jak żadne inne nie kojarzy się tak z żeglugą śródlądową: nosi nazwę Brzeg i w herbie ma trzy kotwice.
Moje TZS
wspomnienia szkolne i nie tylko
Odrzanski "Pirat"
Marian i jego "Pirat'
Baca
Wakacje z Baca
Mloda Gwardia
Wspomnienia z praktyki
Karpiobicie
....z dwiema już przybyłymi paniami zasiedliśmy do biesiady nie tyle obfitującej w jadło co w p i c i e
(i bez dwuznaczności proszę !).
Mój stary
Wspomnienie o Ojcu - kapitanie parowych holowników
Wielka woda -1997.
Mineło I0 lat i na dobrą sprawę wiele z tego co działo się tamtego lipca umyka z naszej pamięci.
Mój Przyjaciel - Myk
Felieton o Marianie Kosickim - przedwcześnie zmarłym kapitanie "Wielkich Holendrów"
Nauczyciel Kolega...
O Marianie Kosickim nigdy słów za dużo.... Wspaniały nauczyciel, kolega, kapitan, inżynier....
Impresję o Nim napisał kapitan Czesław Szarek.
Dziennik Mariana
Nie przypuszczałem, że było to moje ostatnie spotkanie z tym Wielkim Człowiekiem, Kapitanem ery parowców, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii polskiej żeglugi. Marian Kosicki był jednym z najwiąkszych jej Bohaterów...
Opowieści bosmańskie...
Opowieści bosmańskie... Znad Morza Czarnego na kędzierzyński cmentarz, czyli Aleksiej w moim domu.
Paszport "Chopina"
Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu jest rok 1973 , a my uzyskaliśmy właśnie pełnoletność.
No nie wszyscy bo mieliśmy w klasie dwóch małolatów tzn. "Szczepana" i "Mordę" .
Staliśmy się mężczyznami mogącymi wiele, a przede wszystkim mogącymi brać u dział w wyborach do Sejmu PRL.
Szalona ewakuacja
Skarby wawelskie. Cud nad Wisłą - 1939 r.
La Gomera
Chciałem Wam tym razem opowiedzieć o swojej letniej podróży na wyspy kanaryjskie.
Również tam odbywa się żegluga przez duże "Ż".
Taka Polska jaka Wisła
Co kilka lat, Wisła tu i ówdzie przerywa mizerne wały, zalewając tysiące hektarów ziemi uprawnej - zabierając domostwa, drzewa i bydło, czasem sięgając po ludzi. Straty się liczy wtedy w miliardach złotych. Gdybyśmy mieli wystarczającą ilość zbiorników retencyjnych, można byłoby tę całą wodę, źródło naszego życia, bez kłopotu wykorzystać - dla melioracji gruntów, przemysłu, energetyki, turystyki i rekreacji itp.
Czas płynie jak rzeka
Kiedy przeglądam nasz portal to łezka się w oku kręci, ogarniają mnie wspomnienia z dziecinnych i młodzieńczych lat mojego życia, zawdzięczając je mojemu tacie, który całe swe życie już od chłopięcych lat związał z rzeką nad którą się urodził, jego ukochaną Wisłą.
To tutaj...
Każdy z nas, obecnych i byłych marynarzy, lubi sobie powspominać lata minione, a szczególnie młodość, która już bezpowrotnie minęła...
Powódź Tysiąclecia
Pomimo że Odra wieczorem przypominała Amazonkę, to jeszcze nic nie wskazywało na to, że nastąpi to co było.
Epizod z Prądówką
Od 2000 roku wszystko zmieniło się na Wiśle, nie ma już bagrów, prądówek, parowców, zniknęły specjalistyczne przedsiębiorstwa zajmujące się regulacją i drożnością szlaków żeglownych. Myślę ze nadejdzie taki czas iż na Wiśle znów pojawią się bagry, prądówki i kafary w postaci nowoczesnych maszyn i urządzeń które doprowadzą iż transport wodny tak jak za dawnych lat będzie przeżywał swój renesans.
Świąteczny śledzik
Śledż to popularna planktonożerna ryba morska śledziowata (clupeiformes), często goszcząca na naszych stołach jako ulubiona przekąska, przyrządzana na różne sposoby.
Tu tutaj - cz.II
Kontynuując cykl moich wspomnień z portów nadodrzańskich i miejsc, po których poruszaliśmy się w latach naszej młodości - zapraszam do Nowej Soli.
R&R czyli Podziękowanie Janusza
Korzystając z gościnności kapitana wirtualnego statku chciałbym na jego pokładzie wydać - oczywiście również wirtualnie - wystawne przyjęcie urodzinowe.
Ten Port nie jest już poezją.
Gdzie jest Nasz Port, gdzie naszych rejsów meta, tu nikt nie pamiętał skąd wypłynął, czy jeszcze ktoś to pamięta? Ten Port już nigdy nie będzie poezją, Ten Port jest już tylko żywym trupem. Port, który tętnił życiem przez 24 godziny.
Łodziarski Sylwester w Breslau.
Hans Niekrawietz urodził się 8.II. 1896 r. w Opolu, jako syn nadodrzańskiego chłopa. Zmarł w 24.IV. 1983 roku w Wangen w Allgäu. Jego zycie i twórczość poświęcone było zachowaniu w pamięci dziedzictwa ponadczasowego Śląska i kultury, która przez stulecia rozwijała się na tym terenie. Znaczna część utworów lirycznych poświęcona jest Odrze.
100 tys. DM, czyli historia jednego mandatu
Pomysł napisania tego artykułu "zrodził się" u mnie po wydarzeniach z Nienburga, gdzie po awarii na kpt. statku MS "Neptun" nałożono karę w wysokości 1000 euro. Moim celem jest pomoc w podobnych przypadkach szczególnie młodym i niedoświadczonym kapitanom pływającym na terenie Niemiec.
Niesamowite historie z łodziarskiego życia wzięte (1)
Pod tym tytułem kryją się dziesiątki przeróżnych, wręcz niewiarygodnych autentycznych historii, które miały miejsce w żeglugowym światku.
Kapitan z dżojstikiem
Przepłynąć Ren 110-metrowym statkiem to dopiero uniwersytet dla marynarza
W Polsce żegluga śródlądowa zanika.
|
04. Rzekami i kanałami - [2 artykułów]
|
Krajobraz znad Odry
Nie jestem w stanie słowami wymalować jej obrazu tak, aby każdy czytający mógł ją sobie bez problemu wyobrazić. Niechaj ten mały wycinek z zapisu bądź co bądź niecodziennego dla mnie spływu Odrą od km. 62 do km. 98 pokaże jak szybko postępuje stan degradacji rzeki.
Kanał Odra-Dunaj? Tak, ale przez Słowację
W częstych ostatnio rozważaniach na temat budowy kanału Odra-Dunaj zadziwiająca jest konsekwencja, z jaką pomijany jest wariant słowacki tego połączenia. Podczas gdy o projekcie DOL wciąż dyskutuje się na zasadzie „budować czy nie”, połączenie Dunaj – Wag – Kysuca – Odra już w latach 90-tych zostało zatwierdzone do realizacji w słowackiej strategii transportowej oraz zobowiązaniach międzynarodowych, wraz z odpowiednim harmonogramem i rezerwą terenu m. in. wokół Kysucy.
|
04.1 Rejsy, trasy i ich opisy - [19 artykułów]
|
Skandynawskie kanały i śluzy
Szwecja - urlop, turystyka i żegluga śródlądowa.
Bremen-Hamburg przez Ems
16 października 2002 r. około godziny 11:30 MS Capella załadowany 1100 tonami kamienia budowlanego płynąc w dół rzeki na wysokości Leeseringen na km 260 Wesery stracił możliwość manewrowania i stanął w poprzek szlaku żeglownego. Uderzył dziobem w lewy brzeg a rufą wyłamal dalbę i zatrzymał się na kei przeładowni tarasując w ten sposób całą rzekę. Podjęto próbę odładowania go, ale szybko spadająca woda spowodowała pęknięcie i zatopienie maszynowni. Następnego dnia rano statek zatonął całkowicie tworząc przeszkodą wyłączającą środkową Weserę z nawigacji.
Czyżby znowu dwa morza?
Ja jako armator żeglugi śródlądowej bazowałem wtedy na dzierżawionym sprzęcie, a pozyskanie własnego było dla mnie bardzo ważne. Wtedy to właśnie w mojej głowie zrodziła się myśl: może tam kupie barkę i pchacza, bo w Polsce jest to prawie niemożliwe. Otrzymawszy potwierdzenie możliwości transkacji ze strony dyrektowa portu w Brześciu pojechałem.
Długa droga do Europy
Już od początku wiadomo było, iż nie będzie to zwykły rejs. Załadowaliśmy we Wrocławiu pyły filtrowe - ładunek wybitnie paskudny, ale przeznaczony do.... Antwerpii. Tak daleki wypad to marzenie!
Kanał Telemark w Norwegii
Kanał Telemark jest atrakcją turystyczną w Norwegii i należy do nielicznych dróg śródlądowych w tym kraju.
Żegluga w szkocką kratę
Zachęcony newsem Małgosi o podnośni Falkirk Wheel, dorzucam swoje trzy grosze o Szkocji.
Bug – blaski i cienie
Artykuł ten należałoby zadedykować Ministerstwu Środowiska i niektórym RZGW w Polsce jako przykład do działania i naśladowania. Ale i bez tej dedykacji jestem przekonany, że odpowiednie osoby śledzą nasza korespondencję. Przechodząc do problemu przepłynięcia Bugiem małymi statkami z Białorusi do Polski i dalej do Europy zachodniej to muszę przyznać, że plan taki jest bardzo ciekawy.
Wisła: Dominium Niepołomickie
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej chce powrócić do pięknych tradycji żeglugi śródlądowej na Wiśle. W tym celu na początek chce wybudować mały, bocznokołowy statek pasażerski, który swoim wyglądem i rozwiązaniami technicznymi będzie nawiązywał do statków, jakie kiedyś pływały po Wiśle.
Epoka lodowcowa?
Jeszcze nie tak dawno "ekofile" straszyli nas "ociepleniem klimatu". A tu "sru" - przypierdzieliło w tym roku takim mrozem, że nawet na Syberii zrobiło się cieplej. Jak to Urban (ten od NIE) kiedyś gadał będąc rzecznikiem pewnego Rządu:
- Rząd wyżywi się sam.... - i napoi chyba też (moja uwaga).
Jednak taki czy inny Rząd nie będzie miał oprócz wódy nic więcej do zaoferowania polskiej łodziarce. Ciekawe będzie co będzie jak puszczą w końcu te lody i stopnieje śnieg .....
Z Niemiec na Mazury
Jak przeprowadziliśmy statek z Halle do Pisza
Wiślany rejs MS "Collusion"
Przed laty, nie jednego frachtowca, chemikaliowca czy masowca współpracując z J.Pielacińskim prowadziłem z Płocka do i na zatokę Gdańską i muszę wyznać, iż nie zawsze ta współpraca układała się najlepiej, dlatego też zaproponowałem Turkowskiemu aby ustalił z kpt. Pielacińskim i wskazał , jaką będę pełnił rolę podczas holowania , 9,08 2010 godz. 9,00 powiadamia mnie P. Turkowski, iż o godz.13,00 planowane jest wyjście ,,Collusiona” z płockiego portu, i że moją rolą będzie pilotowanie m/s Collusiona”
W łasce i niełasce Odry... czyli Rzeka-Miasto-Ludzie
Część I . Relacja z rejsu "Złotą Kaczką" po Wrocławiu.
W łasce i niełasce Odry... czyli Rzeka-Miasto-Ludzie cz. II
opis rejsu Złotą Kaczką na trasie Wrocław-Szczecin-Wrocław
ósemka berlińska
opis trasy z Ślesina do Berlina i z powrotem, czyli Pętla Wielkopolska i Pierścień Berliński
Wyczyn na miarę rekordu Guinessa czyli trzej panowie w canoe
W minioną niedzielę 06 sierpnia 2011, na przystani klubu "Odra" w Cigacicach pojawiła się malownicza grupa płynąca na małej łódeczce typu canoe z Wrocławia do Dziwnowa. Grupa ta składała się z Pana Łukasza, jego czteroletniego synka Rysia i kota Amora. Wszyscy w dobrych humorach zdążali do obranego celu, ale o tym niech opowie poniżej zamieszczona rozmowa.
Dziewiczy rejs M/S "REINIE"
Dziś tj. 20.06.2012 zbiornikowiec M/S "REINIE" odbędzie swój pierwszy i ostatni wiślany rejs. I choć posiada własny silnik o mocy 1700KM, będzie holowany i pchany w dół Wisły przez pchaczo - holowniki Żeglugi Wyszogrodzkiej.
Szczecin - Bydgoszcz AD 2012
Taka jazda - w żegludze zawodowej, towarowej - już nie trafia się często. Trasa Szczecin-Bydgoszcz. A więc - oprócz Odry, niosącej jeszcze ostatnich Mohikanów polskiej żeglugi śródlądowej, także droga wodna Wisła-Odra.
Sentymentalny rejs
Dla nas dwojga nierozerwalnie związanych przez lata z Odrą odbycie tej podróży to po tylu latach przerwy rejs w nieznane. A dla czego w nieznane? Dla Danusi to powrót do dzieciństwa i do przeżyć z nim związanych. Jej największym marzeniem było i jest nadal odbycie rejsu do Szczecina, co przy tegorocznym splocie wydarzeń i standardowymi już niestety, bardzo niskimi stanami wody okazało się niewykonalne.
Jak amatorzy barką płynęli...
Obiecałem relację z pływania barką po Warcie. Tylko, od czego zacząć? Ktoś powie, od początku.
|
04.2 Żegluga - analizy i porównania - [59 artykułów]
|
Propozycja ekologicznego rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce
W Europie nie ma kraju z dobrze rozwiniętą siecią rzeczną, który miałby tak mały udział transportu rzecznego w całości przewozów towarowych jak Polska.
90 lat żeglugi śródlądowej z Hannoveru
W Hannoverze od 90 lat istniej firma żeglugowa "Dolnosaksońskie Towarzystwo Wysyłkowe " (NVG).
Chłodnym wzrokiem
Z racji tej, że tematy związane z rzeką wciągają , nie bez powodu bywają nazywane zatem tematem rzeką. A lanie wody na tematy związane z rzeką, jej użytkowaniem i korzyści wynikających z jej ujarzmienia jest już ponad miarę. Wszelkie te niuanse chcę odnieść do rzeki Odry i do zagrożenia jakie niesie wszechobecne "kupczenie słowami bez pokrycia".
Czy tylko węgiel i kruszywa?
Co można wozić po naszych rzekach skoro są w tak złym stanie, skoro ludzie odpowiedzialni za ich stan zamykając oczy i usta odwracają się do naszych rzek plecami ? Czy tylko węgiel i kruszywa, czy tylko złom i nawozy ?
Kij w mrowisko
Koleją, statkiem czy samochodem?
Cały ten zgiełk...
Transport śródlądowy jest może najmniej mobilny z lądowych systemów transportowych, ale za to gwarantuje tanie przewozy, zwłaszcza ładunków masowych i jest prawie obojętny dla środowiska.
Na Górnej Odrze niczego nie trzeba budować: to wszystko, co do żeglugi potrzebne nadal jest! Wystarczy tego nie niszczyć....
Rzeki piękne czy... potrzebne
Pan Adrian Frugalski – dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych TOR w Rzeczpospolitej z 12 października 2007 s. B5 zadał pytanie: Dlaczego Polacy całkowicie zapomnieli o swoich rzekach ? Autor przedstawił złożoną sytuację transportu rzecznego w Polsce. Poddaje w wątpliwość możliwość rozwoju tego rodzaju transportu w kraju.
Mariny - lek na Odrę?
Na Odrze znikają porty i przystanie zbudowane przez poprzednie pokolenia użytkowników wód śródlądowych. Niekiedy bezmyślne ich niszczenie graniczy z barbarzyństwem. Zacznijmy od porządkowania tych miejsc, które już kiedyś przystaniami były... To łatwiejsze od budowania nowych.
Żegluga w rękach ekologów?
Tekst z 2004 roku, niestety od tego czasu nic w temacie żegluga śródlądowa w Polsce się nie zmieniło.
Odrą ku kreatywnej Europie
ODRA jest rzeką, w której jak w soczewce odbijają się skomplikowane historyczne losy regionu, przez który przepływa. Mimo że nierzadko groźna, zawsze była potrzebna człowiekowi. Odra od wieków miała ogromne znaczenie gospodarcze oraz była ważną drogą wodną łączącą dorzecza Europy Zachodniej z dorzeczami Europy Wschodniej.
Co z tą polską... żeglugą?
Żegluga śródlądowa w Polsce zamiera. Resztka mocno przestarzałej floty jeszcze wprawdzie przewozi towary w ruchu pomiędzy Polską a Europą Zachodnią, ale czy mowa tu o żegludze w Polsce?
Stoliki brydżowe na...Odrze
Rzecz o prześwitach mostów, zakazach kotwiczenia i innych przeszkodach na szlaku.
Promocja żeglugi... a żeglugowy "Nobel"
"Koń jaki jest, każdy widzi". Podobnie żegluga: jaka jest - też widzimy...
Milczenie przestaje być złotem.
Nowa sytuacja polityczna wyzwoliła w narodzie przez wiele lat skrywaną potrzebę wygadania się publicznie, wyżalania się na krzywdy i niesprawiedliwość. Polska Żegluga Śródlądowa w dosłownym tego słowa znaczeniu znajduje się w przededniu swej zagłady. Polska, jako kraj nowoczesny, posiadający największy dar natury jakim jest połączenie siecią rzek największych ośrodków przemysłowych z morzem i całą Europą będzie pozbawiona możliwości uprawiania żeglugi śródlądowej w formie transportowej. I w tym momencie przerwę po raz pierwszy zmowę milczenia i będę krzyczał: nie wolno nam burzyć i rujnować tego, co inni przez pokolenia budowali, nie mamy do tego prawa!
Łaba i Odra - półwiecze zaniedbań
Do połowy XX wieku Łaba i Odra były najważniejszymi drogami transportu wodnego w Europie Środkowej. Po Łabie, ponad 20.000 statków transportowało do 18 mln ton towarów rocznie. Odrą przewożono około 12 mln ton ładunku między śląskim zagłębiem przemysłowym, Berlinem i Bałtykiem. Dziś wysokość przewozów osiąga ledwie jedną piątą tej wartości. Transport Łabą na dłuższych odcinkach wynosi jedną dziesiątą wcześniejszej ilości. Spadek został spowodowany przede wszystkim względami politycznymi.
Promocja żeglugi
Komunikat końcowy Komisji Wspólnot Europejskich w sprawie promocji żeglugi śródlądowej (NAIADES - Zintegrowany Europejski Program Działań na Rzecz Żeglugi Śródlądowej) przewiduje, że należy w tym celu prowadzić szeroko rozumianą edukację przybliżającą wiedzę o korzyściach z żeglugi płynących. Poprzez upowszechnienie tej wiedzy można kształtować korzystny wizerunek też branży, który zwłaszcza w Polsce mocno zniekształcony jest przez lobby samochodowe i niektórych ekologów.
Do naszego tanga trzeba czworga...
Tytuł dość przewrotny, ale do naszego tańca pasuje jak ulał. Wytłumaczenie jest bardzo proste. Aby towarowa i pasażerska żegluga śródlądowa mogła być uprawiana muszą być spełnione cztery warunki, a mianowicie: musi być droga wodna, musi być tabor śródlądowy, musi być kadra pracownicza i rzecz zasadnicza – towar do przewiezienia. Brak jedenego z czterech czynników powoduje, że idea transportu śródlądowego zaczyna się walić.
Żegluga - sny o potędze...
"W 1954 roku - gdy byłem na kursie sterników - pan Kocikowski kreślił przed nami kolorową przyszłość. " - tak napisał kpt. ż.ś. Władysław Stypczyński wspominając sny o potędze żeglugi śródlądowej w Polsce.
Pieczenie kasztanów... w rzece
Od kilku miesięcy zmienił się w Polsce rząd a wraz z tą zmianą ocieplił się klimat wokół żeglugi śródlądowej. Jak zwykle w takich sytuacjach znaleźli się chętni do upieczenia własnych kasztanów w tym wznieconym przez nas ognisku i zdyskontowania efektów pozytywnych zmian polityki państwa dla własnych celów.
SAPERE AUDE
Sapere aude – nie bój się być mądrzejszym – to słynne powiedzenie Rzymian sprzed 2000 lat wymaga dodatkowo odwagi. To, że jest się mądrzejszym trzeba jeszcze dowieść, co też uczynili uczestnicy Konferencji Żeglugowej we Wrocławiu, która odbyła się 4 kwietnia br., na której spotkały się wszystkie zainteresowane strony za wyjątkiem jednej.
Jasnozielone, ciemnozielone, ale czy zielone...?
Ten prowokacyjny tytuł skrywa w swojej treści kilka ważnych, a przy tym bardzo interesujących zależności, które to są ciekawym sygnałem dla naszej marynarskiej Braci. Rzecz się sprowadza do bardzo prostej ale bardzo ważnej relacji, na płaszczyźnie; środowisko-żegluga-społeczeństwo.
Wrocław - po konferencji
W dniach 19-20 czerwca 2008 r. Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu we współpracy z zagranicznymi oraz krajowymi instytucjami zorganizowała Międzynarodową Konferencję Naukową której tematem był Rola Transportu Wodnego Śródlądowego w Rozwoju Regionów Zjednoczonej Europy.
Złote czasy dla statków i portów?
Ceny paliwa, których wzrost zdaje się nie zatrzymywać wprowadzają olbrzymi zamęt na rynku logistycznym. Łańcuchy logistyczne, które są opracowane przy uwzględnieniu ceny ropy w wysokości 70 dolarów za baryłkę, nie nadają się do zastosowania w tej chwili, gdy koszt ten wzrósł do 140 a nawet 150 dolarów.
Partnerstwo dla żeglugi coraz bliżej
Podstawowym osiągnięciem zorganizowanej w czerwcu we Wrocławiu konferencji naukowej "Rola transportu wodnego śródlądowego w rozwoju regionów zjednoczonej Europy" okazała sie mozliwość utworzenia stowarzyszenia pod nazwą "Partnerstwo dla żeglugi" zrzeszającego niemal wszystkie "żeglugowe" kraje w dorzeczach Łaby, Odry, Renu i Dunaju.
S.O.S. bardzo poważnie
Kierunki rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce
Opracowany przez dr Krzysztofa Wosia zbiór założeń rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce.
Pierwsze inicjatywy dotyczące ochrony czystości wód Odry i jej dorzecza.
Pod koniec lat pięćdziesiątych tereny Nadodrza dawały około 25% globalnej produkcji przemysłowej kraju, w tym około 20% pochodziło z wysoko uprzemysłowionych województw katowickiego, opolskiego i wrocławskiego.
Żegluga śródlądowa - krótka analiza
Warunkiem koniecznym do realizacji usług transportu śródlądowego jest istnienie dróg wodnych jako naturalnych i „sztucznych” magistral transportowych.
Żegluga śródlądowa 2008 - I
Żegluga śródlądowa to jedyna gałąź transportu w kraju, która nie może doczekać się koordynacji działań i właściwej uwagi. Mija kolejny rok pracy związków, stowarzyszeń, armatorów, marynarzy i entuzjastów transportu rzecznego nad upowszechnianiem problematyki poprawy warunków gospodarowania i korzystania z akwenów śródlądowych. I co dalej?
Żegluga śródlądowa 2008 - II
Część pierwsza zakończona została pytaniem Co dalej ? Zadawaliśmy sobie je już nie raz. Padały także bardzo konstruktywne i rzeczowe odpowiedzi...
Navirefleksje znad Wisły
Po roku 1945 kiedy pozbyliśmy się terroru jawnego (Imperium Germanicum) a pojawił się niezauważalnie skryty terror podstępny (Imperium Sovieticum), do pracy przy odbudowie gospodarki Kraju zgłaszali się przedwojenni wybitni specjaliści (na Zachodzie w systemie unijnym nazywa się takich ludzi „profesjonalistami” – „professionals”), których cechował etos służby nabyty w II. Rzeczypospolitej, traktowany jako najwyższe dobro Rei Publicae.
Żegluga śródlądowa- zapomniana w Polsce gałąź transportu
W Europie nie ma kraju z dobrze rozwiniętą siecią rzeczną, który miałby tak mały udział transportu rzecznego w całości przewozów towarowych jak Polska. Nasz kraj jest pustą plamą na mapie europejskiej sieci kanałów żeglownych, dzięki czemu skutecznie oddzielamy system dróg wodnych Europy Zachodniej od systemu dróg wodnych Europy Wschodniej.
Przeszkody na torze wodnym polskiej żeglugi śródlądowej
Opracowania i publikacje prof. Michalskiego związane z aktualną sytuacją dróg wodnych śródlądowych i żeglugi, cechuje rzetelność i rzadka staranność. Autor zwalcza w nich bałamutne informacje o żegludze śródlądowej, głoszone przez naszych wspólnych adwersarzy spod znaku „green”. Prof. Michalski był uczestnikiem kolejnych ekspedycji wodniackich Ligi Morskiej i Rzecznej pod nazwą „Wiślany Flis do Gdańska” w latach 1995-2000, promujących rewitalizację rzecznych szlaków żeglownych.
Czy Polska może nie podpisać umowy AGN?
Artykuł jest fragmentem szerszego opracowania pod tytułem
STANOWISKO SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH W SPRAWIE
ŻEGLUGI ODRZAŃSKIEJ I JEJ ROZWOJU.
Odra łaskawa
Już dawno minęły emocje związane ze skutkiem intensywnych opadów deszczu w dorzeczu Odry i niebezpieczeństwem wylania wód rzeki. W tym roku Odra była bardzo łaskawa w przeciwieństwie do małych strumieni i górskich potoków.
Jej wysokość rewitalizacja
Rewitalizacja, to obecnie pospołu ze zwrotem "pijar" jedno z najbardziej modnych i powszechnie stosowanych w mediach "nowych" słów. Jak więc rozumieć magiczne słowo "rewitalizacja". Pochodzi z ze zwrotu łacińskiego "re vita" czyli dosłownie znaczy przywrócenie do życia, ożywienie.
Odra, rzeka niechciana
- Miasto, które ma 50 km dróg wodnych, setkę mostów i 12 śluz, nie potrafi wykorzystać swojego położenia nad rzeką. Przypominamy sobie o niej dopiero wówczas, kiedy zaczyna nam zagrażać, tak jak teraz (lipiec 2009) - uważa Stanisław Januszewski, profesor Politechniki Wrocławskiej.
Spawanie po chińsku
Mizerne kadłuby czyli spawanie po chińsku
Stopień wodny Malczyce - płonne nadzieje
Prace budowlane rozpoczęto w 1997 roku a zakończenie inwestycji zaplanowano na 2009 r. Całkowity koszt inwestycji miał wynieść 418 mln zł. Rok 2009, czyli planowane zakończenie inwestycji pokazuje, jak można obcinając co chwilę budżet lub przekładając na inne cele wydłużyć i w konsekwencji podrożyć budowę stopnia wodnego. Nieoficjalnie wiadomo, że rok 2009 zamknie się wydatkowaniem kwoty rzędu 600 mln od rozpoczęcia inwestycji a stan zaawansowania prac budowlanych wyniesie około 60 %.
Logicznie czy... eko-logicznie?
Rzeki i inne akweny śródlądowe są dobrem ogólnym - nie są własnością polityków, ekologów czy pseudo-ekologów lecz nas wszystkich! Wszyscy chcemy mieć do nich nieskrępowany dostęp, prowadzić różnorodną działalność związaną z wodą oraz wypoczywać na niej i nad nią. Nasi reprezentanci w samorządach, sejmie i rządzie muszą więc brać pod uwagę interesy swoich wyborców na równi z interesami innych gatunków zamieszkujących określony obszar. Takie jest przesłanie zrównoważonego rozwoju.
Stocznie, czyli jak się pozbyć kłopotu
Zapewne nieprzypadkowo w okresie prezydenckiej kampanii wyborczej proPIS-owska "Rzczpospolita" opublikowała artykuł będący krytyką polityki rządzącej partii w sprawie polskich stoczni. Szkoda, że tak ważki problem został całkowicie sprowadzony li tylko do wyrażenia ślepej nienawiści do rządzącej ekipy. Zabrakło rzetelnej analizy polityki stoczniowej całego okresu Wolnej Polski. Stocznie na całym świecie przeżywały w ostatnich latach kryzys (polskie także za rządów PIS) i również wówczas nie zrobiono nic.
Odrzańska fanaberia
Wielka woda powoli opada, wraz z nią opadają emocje, pozostają na polu bitwy ofiary. Opadająca woda odsłania co chwilę przerażający krajobraz. Żywioł niszczył wszystko co napotkał na swojej drodze. Dla tysięcy mieszkańców zalanych miejscowości najbardziej dotkliwe jest to, co stało się z ich domami. W wielu przypadkach ich domy nie nadają się do zamieszkania, pozostało błoto, brud, pozrywany asfalt, połamane bariery, latarnie, - krajobraz przerażający i niewyobrażalny, nad którym pobrzmiewa złowrogo cisza.
Rzeka to życie
Inspiracją do powstania tego tekstu był protest mieszkańców małej hiszpańskiej miejscowości leżącej nad rzeką Ebro w południowej Katalonii. Rzeka ta, słynąca z czystej wody stała się pokusą dla katalońskich VIP ów i postanowili – skoro nie mogą budować ekskluzywnych posiadłości nad brzegami rzeki gdyż lokalne prawo tego zabrania – przekierować część wody z rzeki na tereny znacznie oddalone od naturalnego koryta gdzie lokalna klasa wyższa niż średnia pobudowała również w odpowiednio wyższym standardzie rezydencje, ale bez czystej rzeki w granicach swych posiadłości.
Donos do Viadrusa II
Aby moja forma donosów do Viadrusa nie stała się nudnym przeżytkiem postanowiłem rozpocząć powszechnie stosować nową terminologię słowną i myślę, że Bóg Odry ze zrozumieniem przyjmie nową formułę i że zaakceptuje ją ze zrozumienie godnym swego majestatu. Stąd termin "wysłuchanie obywatelskie", z definicji znany jako dialog obywatelski.
2010 - Czas podsumowań
Tak jak to bywało w minionej epoce, a był to powszechnie praktykowany zwyczaj podsumowań i rozliczeń minionego roku, tak i teraz chciałbym chociażby na chwilę przynajmniej wirtualnie przywrócić tę tradycję.
Odgrzewane (w wodzie) kotlety
Bieżący temat nazwałem przewrotnie "Odgrzewaniem kotletów", bo na pewno taki będzie miał smak dla stałych czytelników, ale dla nowicjuszy może okazać się pożywną porcją wiedzy. Aktualne wydarzenia z kręgów "wodopochodnych" przypominają po wielokroć odgrzewane kotlety – jeszcze smaczne, ale już skutkują zgagą.
A Odra ciągle płynie...
Zbliża się koniec pierwszego półrocza. Mijające sześć miesięcy to czas niewykorzystanych szans na zintegrowanie interesów odrzańskich przewoźników z interesami gospodarza drogi wodnej. Dzięki temu, że odchodzi się od myślenia schematycznego przez obie strony dla tego wszyscy unikają odważnych rozwiązań.
Ograniczenia prawne przy finansowaniu pasażerskiego transportu śródlądowego
Artykuł porusza problematykę braku wykorzystywania w Polsce transportu śródlądowego jako jednej z form pasażerskiego transportu zbiorowego .
Europejski Suez
Przez ponad trzy stulecia nieustającego mielenia tematem projekt ten stał się symbolem niezgody.Niby wszyscy są za ale interesy nie zawsze są zbieżne. Nie będę komentował projektu, gdyż z natury akurat w tym temacie jestem bardzo ostrożnym zwolennikiem idei połączenia trzech mórz. Ponadczasowym przykładem prostym w swej wymowie i treści jest artykuł Karola Szyndzielorza, ówczesnego korespondenta Życia Warszawy w Pradze. Ukazał się on w Życiu Warszawy z dnia 5-6 lutego 1967 r.
Czekając na powódź
Powodzie były zawsze i pewnie jeszcze długo będą dawały się we znaki ludzkości. Na początku rodzącej się cywilizacji, rzeki miały jeszcze naturalny charakter. Wiły się w meandrach zwielokrotniając swoją długość, a co za tym idzie pojemność wodną koryta. Człowiek w naturalny sposób wybierał okolice rzek na swoje siedziby, głównie ze względów bytowych, transportowych i obronnych.
Port Legnica
Chociaż Legnicę od morza dzieli kilkaset kilometrów, a przepływającą przez miasto rzekę Kaczawę trudno uznać za żeglowną, był jednak taki moment w historii miasta, że możliwość powstania przeładunkowego portu śródlądowego była bardzo poważnie brana pod uwagę.
Autorska analiza dostosowania Odrzańskiej Drogi Wodnej do co najmniej IV klasy żeglowności.
Sens dostosowania Odrzańskiej Drogi Wodnej, czyli najważniejszego polskiego szlaku transportowego śródlądowymi drogami wodnymi do standardów europejskich, (do co najmniej IV klasy żeglowności) jest bezdyskusyjny.
Hydro-Eksperyment
Polska gospodarka wodna to jedna wielka katastrofa. Dowodów na to jest mnóstwo.
Świadczy o tym choćby stan śródlądowych dróg wodnych, sposób planowania i realizacji nielicznych dużych inwestycji, co raz zmieniający się Prezesi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz wielkie problemy z uchwaleniem programów strategicznych, wytyczających tory reformy tej gałęzi gospodarki.
Utrzymanie śródlądowych dróg wodnych dawniej i dziś
Drogi wodne z jednej strony stanowią część ogólnej gospodarki wodnej, z drugiej zaś strony wchodząc do całokształtu sieci komunikacyjnej, stanowią część systemu krwionośnego organizmu państwowego. Przywróćmy śródlądowym drogom wodnym gospodarza!
Dokąd zmierza polska gospodarka wodna
Cały świat stoi obecnie przed poważnymi ograniczeniami rozwoju. Są to: woda, energia oraz żywność. Każde z tych ograniczeń ma swoją specyfikę. Jednak trzeba uzmysłowić sobie, że woda jest niezbędna nie tylko do życia wszystkich organizmów i roślin, ale także konieczna przy wytwarzaniu żywności i w wielu procesach energetycznych. W różnych krajach i w różnych regionach naszego globu problemy te występują z różnym nasileniem.
Turystyka wodna a żegluga profesjonalna
Znacznie już rzadziej stykam się z wzajemnym przeciwstawianiem turystyki wodnej i żeglugi profesjonalnej. Ja sam nie traktuję turystyki wodnej jako samodzielnego zjawiska, lecz widzę jej związki między innymi, szczególnie z żeglugą.
Katastrofa budowalana a transport rzeczny
Nie wszystkie sprawy związane z żeglugą zależą od rządu i ministerstw
Kwadratura kontenera czyli historia pewnej niemożności
Temat transportu kontenerów Odrzańską Drogą Wodną za sprawa „Rejsu Prawdy” stał się w światku żeglugowym i nie tylko na tyle popularny, że postanowiłem odszukać w archiwach wątek poświęcony właśnie tego sposobu przemieszczania ładunków śródlądowymi drogami wodnymi, a w szczególności rzeką Odrą.
Transport śródlądowy jutro
Przez minione lata wodny transport śródlądowy został w dużym stopniu zastąpiony przez transport lądowy. Był to proces naturalny w którym zalety transportu lądowego przeważyły własności transportu wodnego. Odwrócenie tego procesu jest możliwe tylko poprzez nadanie nowych własności pojazdom wodnym.
|
05. Nie tylko zawód... - [31 artykułów]
|
Wczasy pod banderką
Od lat trwa dyskusja nad potrzebą stworzenia możliwości spędzania urlopu na wodzie....
Z Torunia na Zalew Wiślany
Międzynarodowa Droga Wodna E-70, której rewitalizacji i turystycznemu zagospodarowaniu służy projekt InWater, sięgający od Berlina do Kaliningradu.
"Mokre" przewodniki
Pożyteczne dla rzecznych włóczęgów przewodniki.
Odra Adventure
Spływ tratw Kronopol Odra Adventure wyruszył w dziewiąty rejs do Szczecina by wziąć tam udział w zlocie największych żaglowców świata The Tall Ships Races. W blisko dwutygodnowej wyprawie biorą udział 2 tratwy z Nowej Soli i jedna niemiecka z miasta partnerskiego.
W czystej wodzie ryb brak
Jezioro Bodeńskie to dziś jeden z najczystszych zbiorników wodnych w Niemczech. Paradoksalnie fakt ten może się okazać gwoździem do trumny dla nielicznej grupy rybaków, którzy wciąż żyją z połowów. Bez fosforanów nie ma planktonu, a bez planktonu nie będzie ryb. Cały przemysł turystyczny wokół Jeziora Bodeńskiego uczynił z czystej wody główne hasło reklamowe.
427 kilometr Odry
Dziewiczy rejs jachtem "KUCYK" z Cigacic do Bytomia Odrzańskiego.
Wiosłem na wodzie pisane
Większość z ludzi odwiedzających tę stronę związana jest z wodą. Jedni zawodowa inni, jak ja turystycznie. Myślę, że i jednych i drugich łączy to samo: Miłość do wody i przyrody.
ODRA - 2004
Właśnie w tym roku jako wrocławianin postanowiłem popływać swoim jachtem na najbardziej przydomowym akwenie, jakim jest Odra. Zanim zwodowałem jacht uzgodniłem wcześniej możliwości postoju jachtu w rejonie śluz "Ratowice", "Różanka" oraz "Brzeg Dolny" z kierownikami stopni wodnych.
Płyń Wisłą - Wisło, płyń...
Wprawdzie stan wody w Wiśle już w czerwcu był niski, za to ruch na Wiśle w porównaniu z poprzednimi latami to stan wysoki.
Wezera - spław jak przed 100 laty
Słyszałem o tym spławie w radio jadąc do Kassel. Mieszkam niedaleko miejsca, w którym grupa entuzjastów starej żeglugi zaczęła realizować program "Żyjącą Wezera".
Brytyjskie barki z Gdańska
Łódka państwa Sutton, z tradycyjnymi okrągłymi oknami i ozdobami, różni się od innych jedynie pochodzeniem. Zamiast na Wyspach, została bowiem wyprodukowana w Gdańsku.
Hausboot
Zbuduję sobie Hausboota...
Krótki wypad nad Lago di Garda
Zawsze fascynowały mnie wielkie jeziora północnych Włoch. Nie było jednak dotąd okazji na wyprawę w ich kierunku. Wreszcie w ostatni weekend kwietnia nadarzyła się sposobność na odrobienie zaległości.
Rejs zawiedzionych nadziei
19 czerwca 2009. Rodzima keja w Cigacicach. Jest wczesne popołudnie.Jacht motorowy Kucyk gotowy do drogi. Wchodzimy na pokład. Pełnię w tym rejsie rolę skippera, choć to nie ja mam najwyższy stopień motorowodny. Płynie ze mną Józek (Bosman Józef) i trójka dzieciaków: 14,12 i 9lat.
Kucykowa włóczęga.
Jeszcze nie zmilkło echo mojego rejsu Kucykiem do Gdańska, kiedy piętnastego sierpnia przyszło mi wyruszyć w kolejny rejs, w górę Odry. Wprawdzie planowałem płynąć do Wrocławia, gdzie na zaproszenie przyjaciół Grażynki i Piotra, mieliśmy wraz z żoną i córką przebywać kilka dni, zwiedzając to piękne miasto, ale ze względów ekonomicznych ( zabrakło funduszy) musiałem niestety, porzucić ten projekt i powłóczyć się po nadodrzańskich krzakach.
Odrzańska Targowica
Satyra polityczna wierszem
Murzynowo
Murzynowo było i pewnie dalej będzie jakimś miejscem magicznym dla wodniaków i ich pracy lub odpoczynku na wodzie.
Jak na smoku Viadrusa przechytrzyliśmy
Z dziennika pokładowego: - Płyniemy już kilka godzin i czuje się trochę jak w "Czasie Apokalipsy". Zaczynam wariować. Monotonny krajobraz i powoli płynąca woda męczą. Człowiek na rzece jest nigdzie. Nie przynależy. Między lewym a prawym brzegiem, zawieszony w czasie i przestrzeni, niezakotwiczony. Wiatr i jednostajny warkot silnika zapewniają dyskrecję myślom. Umysł, nieprzyzwyczajony do takiej wolności, szaleje. Boli głowa.
Jak przygotować jacht do żeglugi szlakamu śródlądowymi
W krótkim artykule dzielę się opiniami jak przygotować jacht do żeglugi szlakami śródlądowymi w Polsce.
Kilka pomysłów na ożywienie polskich szlaków wodnych
W artykule staram się wykazać iz warto podjąć działania organizacyjne zmierzające do ożywienia krajowych szlaków wodnych.
Cigacickie "Wianki"
W minioną sobotę, 25.czerwca 2011, na terenie portu (dawniej towarowego, obecnie turystycznego) w Cigacicach odbyła się osobliwa impreza, której organizatorem było Miasto i Gmina Sulechów, głównym wykonawcą Sulechowski Ośrodek Kultury, współpracujący z innymi organizacjami społecznymi z terenu Gminy Sulechów.
Hausbootem z Gliwic do Europy
Port w Gliwicach jeszcze takiego wydarzenia nie widział. Nowiutki hausbot wygląda trochę nie na miejscu, stojąc tuż obok mocno już wysłużonych pchaczy, ale z całą pewnością przyciąga wzrok. Wreszcie rzucamy cumy i w drogę. Z Kanału Gliwickiego najdalej wodami śródlądowymi dopłynąć można do Morza Śródziemnego w okolice Marsylii.
Konkurs
Redakcja portalu "Żegluga śródlądowa wczoraj, dziś, jutro" ogłasza konkurs-zabawę polegającą na prezentowaniu oryginalnej formy promocji żeglugi śródlądowej.
Wilhelmshafen - niespełnione nadzieje
Od setek lat maj w kulturze i obyczaju polskim kojarzy się z festynami, wycieczkami za miasto, popołudniem w parku lub nad rzeką. Od wieków maj był miesiącem zabaw na świeżym powietrzu. Urządzano festyny i pikniki, tańczono w parkach, pływano łódkami...
Rivers cruising - żegluga po rzekach.
W Polsce żegluga jachtami żaglowymi kojarzona jest raczej z jeziorami niż z rzekami. W powszechnej świadomości turystyka wodna uprawiana na rzekach to przede wszystkim spływy kajakowe, ewentualnie rejsy jachtami motorowymi.
Powrót nad wodę po latach
Podczas zupełnie przypadkowego, ubiegłorocznego pobytu na Mazurach, po 37-letniej przerwie w pływaniu, dojrzałem z naszego jachtu wreszcie to, co zawsze było dla mnie obce i nieosiągalne. Zwróciłem uwagę na obecność na wodzie i w przystaniach licznych i często nowoczesnych jednostek poruszanych motorem, bez masztów i żagli, dla odmiany wyposażonych w odrobinę wygody, zapewniając tym samym dość komfortowe życie na wodzie, w towarzystwie ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Tratwą z Płocka do Malborka
Przypomniałem sobie powiedzenie o naszych pilotach z II wojny światowej z Anglii, że byli zdolni nawet na wrotach od stodoły polecieć. Dlaczego więc my nie moglibyśmy spróbować na tych "wrotach" popłynąć po Wiśle. I tak postanowiliśmy wspólnie z członkami naszego Kręgu i przy wsparciu Stowarzyszenia "ŻRÓDŁO" z Maszewa Dużego zaprojektować i wybudować samodzielnie tratwę, którą moglibyśmy spłynąć po Wiśle do Malborka.
Z Przemszy do Paryża kajakiem z... węglem
Przez nasze rodzinne miasto Mysłowice przepływa rzeka Przemsza, która powstaje z połączenia Białej i Czarnej Przemszy, a po 24 km wpływa do Wisły. I właśnie to sprawiało, że była jedną z ważniejszych rzek na szlakach wodnych służących do przewożenia towarów masowych. Pływały po niej drewniane galary załadowane węglem z okolicznych kopalń, parowce do ich holowania w górę rzeki jak i przewożące pasażerów.
Gdzie się podziała subkultura?
W roku ubiegłym, po ponad 25 latach przerwy, znalazłem się na Mazurach, korzystając z gościnnej dla wszystkich i pięknej „Ekomariny” w Giżycku. Nowocześniejszy sprzęt, piękne i luksusowe żaglówki i jachty motorowe, starsze oraz super nowoczesne, bardzo eleganckie i wypielęgnowane łódki, a na nich … łobuzeria! Bo jak inaczej można skomentować grupę ośmiu „karków”, wpływających do portu na „pełnym gazie”, w dosłownym sensie oraz w przenośni – wszyscy mocno pijani.
Zatańczyć z Amazonką czyli jak przepłynąłem Amazonkę w canoe
Przepłynąłem rzeki: Mackenzie, Jukon, Lenę, Bałtyk w canoe z Bornholmu do Darłowa. Na Targach „Wiatr i Woda” w Warszawie w 2013 roku przedstawiam prezentacje przepłynięcia Leny. Postanawiam, że rzucę wyzwanie największej rzece globu - AMAZONCE. Autor - Marcin Gienieczko - jest na co dzień marynarzem śródlądowym na rzece Ren. Pływa tam na tankowcu od 7 lat
Pazurem po Wiśle
Już po raz trzeci nasza 1 MASZEWSKA DRUŻYNA HARCERZY „BIAŁE WILKI” dzięki wsparciu rodziców, Gminy Stara Biała i naszego strategicznego sponsora PKN ORLEN - zbudowaną przez siebie tratwą „Biały Pazur” spłynęła w czasie wakacji Królową Polskich Rzek - Wisłą.
W tym roku chcąc uczcić Rok Wisły postanowiliśmy spłynąć Królową Polskich Rzek z Krakowa do Gdańska.
|
06. Edukacja, przepisy - [17 artykułów]
|
Sródlądowe drogi wodne
Sródlądowe drogi wodne to według przepisów ustanowionych przez odpowiednie organa państwowe wodne szlaki komunikacyjne, na których bez przeszkód może odbywać się żegluga czyli ruch statków.
Statek śródlądowy a środowisko
Nowoczesny statek rzeczny jest ekologicznie najmniej szkodliwy ze wszystkich środków transportu towarów i żaden inny pojazd o tej samej mocy przewozowej oraz mocy zainwestowanej nie jest w stanie mu dorównać.
Kwalifikacje załóg (rozporządzenie)
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie kwalifikacji zawodowych i składu załóg statków żeglugi śródlądowej.
Jak "zrobiłem" Großpatent.
Od momentu jak postanowiłem, ze zrobię sobie "Großpatent" upłynęło już dużo wody w Renie - bo decyzje podjąłem już półtora roku temu... Dlaczego wiec tak się odwlekło?
Przepisy żeglugowe
Przepisy żeglugowe na śródlądowych drogach wodnych
Instrukcja wytyczania szlaków żeglownych
Instrukcja wytyczania szlaków żeglownych na rzekach: Wiśle, Narwi i Bugu
Badania techniczne statków
Locja Drogi Wodnej Friedrischfeld - Ternuzen
Moją reakcją na dyletanctwo niektórych kolegów kapitanów, a przede wszystkim na "biurwy żeglugowe" czyli "biurowych nawigatorów" jest właśnie ten artykuł.
Jak zrobilem Groot Vaarbewijs
Jak uzyskać patent kapitański w Holandii
Donos do Viadrusa
Moja próba zostania donosicielem ma swoje przesłanie. Przede wszystkim donosić będę z odkrytą twarzą podpisując się pod nimi. Wprowadzić chcę pewne novum w procederze donosicielstwa czyli stosować również donos pozytywny. Jak mi wiadomo jeszcze nikt nie próbował stworzyć donos obywatelski z pozytywnym przesłaniem i ja to pierwszy chcę to czynić.
Komu wreszcie chcę donosić i o czym donosić? Ci, który znają mniej więcej moje przekonania bez trudu mogą domyślić się że wchodzić może w grę tylko jedna instytucja. Tą instytucją jest Urząd Jej Wysokości i Dostojeństwa boga rzeki Odry - Viadrusa. Tym sposobem chcę go pobudzić do aktywności i wyrwać z błogiego letargu, w którym znajduje się od stuleci.
Warta i ekologia - cz.I
Artykuł opublikowany na łamach portalu "Moje Miasto Gorzów Wlkp." autorstwa Jurka Hopfera - kapitana zabytkowego lodołamacza "Kuna", vice przewodniczącego Związku Polskich Armatorów Śródlądowych, absolwenta TŻŚ we Wrocławiu.
Warta i ekologia - cz.II
Artykuł opublikowany na łamach portalu "Moje Miasto Gorzów Wlkp." autorstwa Jurka Hopfera - kapitana zabytkowego lodołamacza "Kuna", vice przewodniczącego Związku Polskich Armatorów Śródlądowych, absolwenta TŻŚ we Wrocławiu.
Radar
Korzystając z dużej ilości wolnego czasu, postanowiłem "zrobić" uprawnienia radarowe. W Polsce, w odróżnieniu od Niemiec, nie trzeba mieć do tego patentu kapitańskiego. Na wszelki wypadek sprawdziłem to telefonicznie w UŻŚ w Bydgoszczy. Na kurs zapisałem się w Szczecinie w
OSDKO
Bądźmy wodolubni a nie wodoodporni
Czy może być coś bardziej upokarzającego dla wodniaka w którego żyłach płynie mieszanina krwi i odrzańskiej wody? Tekst, który już od kilku miesięcy denerwuje mnie swym bezsensem sugeruje postępowanie z czytelnikami w sposób instrumentalny, tj. traktowania ich jako środków do realizacji własnych celów i brzmi następująco: „Bądźmy WODOODPORNI”
POPRAWKA Z MATEMATYKI? TO NIE PROBLEM!
Maturzysto! Jeżeli królowa nauk „MATEMATYKA" pokonała Cię w pierwszej próbie nie rezygnuj! Matura z matematyki wcale nie musi być skomplikowana ani trudna.
MWSLiT - pierwsze studia dualne na Dolnym Śląsku!
Co to takiego studia dualne? STUDIA DUALNE = WYKSZTAŁCENIE + DOŚWIADCZENIE
DYPLOM REPUBLIKI FRANCJI DO ZDOBYCIA WE WROCŁAWIU!
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu we współpracy z Uniwersytetem Lotaryńskim oferuje studia II stopnia magisterskie z wykładowym językiem angielskim.
|
07. Prezentacje i fotoreportaże - [71 artykułów]
|
Foto-relacja z Menu i Dunaju
...droga wodna Men - Dunaj czy Ren-Men-Dunaj to "temat rzeka" i można pisać, pisać i pisać a także można przedstawić niezliczoną ilość zdjęć...
HP "Łada" w Lubiążu
Foto-prezentacja przejścia pociągu holowniczego złożonego z "dużego holendra" i pięciu barek. Fotki autorstwa kmdr Mieczysława Wróblewskiego udostępnił i wstępem opatrzył ś.p. kpt. Marian Kosicki
Zjazd w obiektywie
Prezentacja, na którą złożyły się utrwalone w obiektywie wydarzenia ze Zjazdu Absolwentów w 60-rocznicę powstania Szkół Żeglugi we Wrocławiu.
Targi INTERBOOT
Przepiękny ostatni weekend lata spędziliśmy z Martą na granicy trzech państw Austrii, Szwajcarii i Niemiec.
Friedrichshafen położone w kraju związkowym Baden-Württemberg nad jeziorem Bodeńskim.Znane nie tylko ze swoich uroków turystycznych, wielu wystaw i targów, ale zwane również miastem Zeppelina.
Żegluga parowa na Jeziorze Bodeńskim
Jako impreza ramowa do targów Interboot (patrz artykuł Józka), odbyła się wystawa pod nazwą "Szybka komunikacja, Friedrichshafen i żegluga parowa". Wystawę urządzono w centrum kongresowym Graf - Zeppelin - Haus, malowniczo położonym nad samym brzegiem Jeziora Bodeńskiego, w dniach 23.IX - 25.X.2007.
Wrzesień nad Soliną
Nasz "Absolwent-Senior" - Zbyszek Priebe przysłał swoje fotoimpresje z rejsu stateczkiem TRAMP po jeziorze Solińskim oraz WIsłą w okolicach Krakowa.
Czas przemijania
Niektórzy twierdzą że jakimż nudnym byłoby życie , nawet w pełni szczęścia gdyby wszystko wokół pozostawało niezmienione. I na całe nieszczęście coraz częściej zasady te stosują burząc i niszcząc to co otrzymali po poprzednich pokoleniach . Dzieło zniszczenia narasta w miejscach nie związanych kulturowo z burzycielami i niczym Aleksander Wielki , który jako pierwszy wódz w historii prowadził wojnę totalną unicestwiał kwitnące miasta i całe narody. Nasza rzeczywistość w latach powojennych na Ziemiach Odzyskanych niewiele odbiegała od metod Aleksandea Wielkiego.
Hamburg - okno na świat
W połowie lat 70-tych Hamburg został połączony kanałem Elbe-Seiten-Kanal ( ESK ) km 0,00 z kanałem Mitteland ( MLK ) w Edesbüttel na kilometrze 233,6 w okolicach Wolfsburga i dalej ze śródlądowym systemem europejskich dróg wodnych.
Na km 115,2 ESK łączy się w miejscowości Artlenburg z Łabą na jej 573 km , gdzie znajduje się brama przeciw powodziowa.
Budowa tego kanału trwała 8 lat i została zakończona 15.06.1976 r. Była to nie tylko decyzja polityczna ( uniezależniającą się od byłej NRD ), ale przede wszystkim gospodarcza.
Jesień żeglugi?
Jesień sprzyja różnego rodzaju przemyśleniom. Poddając się nastrojowi tej pory roku, niejednokrotnie popadamy w nostalgię. Wybierając się na spacer nad wrocławski Kanał Miejski nie przypuszczałem do czego jest zdolna natura. To co zobaczyłem wyglądało jakby olbrzymi bilboard zakrył szarzyznę i dewastację Kanału Miejskiego. Wspaniałe obrazy zmieniały się w zależności od koloru liści, padających cieni i ukształtowania terenu. Co krok ukazywał się inny odcień czerwieni, brązu i żółci. Całkowicie zniknęła szarość i dzikość ulegającego dewastacji kanału. A dla czego wybrałem akurat to miejsce ? Ano dlatego, gdyż jednym z projektów zbliżania miasta do rzeki jest chęć zasypania go. Wiadomość ta przeszła moje najśmielsze wyobrażenia o ludzkiej głupocie.
Album Wł. Stypczyńskiego
Podczas przeglądania starych fotografii doszłem do wniosku, że cóż nam po fotografiach, które leżą gdzieś w albumach głęboko schowanych i oglądanych raz na kilka lat. Stąd narodził się nie nowy zresztą pomysł stworzenia swoistej galerii, która byłaby przypisana tylko jednej osobie lub jednemu tematowi, związanemu wyłącznie ze środowiskiem wodniackim.
Jest taki dzień - Album Władka c.d.
Świadomie piszę ten tekst w okresie poświątecznym. Powodem tego jest specyfika zawodu, który sprawił że nie zawsze można było zaplanować spędzenie tego magicznego dnia tak , jakby się chciało, czyli w rodzinnym gronie. Często rodzinne grono zastępowali koledzy z załogi, a wigilijny stół był w kajucie statkowej. Nie zawsze był to dzień miły i miła była atmosfera.
Rugia i "Gwiazda Rzeki"
Postanowiliśmy razem z Martą , że urlop w 2007 r. spędzimy na wyspie Rügen.
Jest to wymarzone miejsce dla żeglarzy, motorowodniaków, turystów rowerowych i wszystkich którzy kochają wodę, ciszę i naturalną przyrodę.
WIelkopolskie "safari"
Rejs roku 2008 - styczeń, transport ponadgabarytowego ładunku ze Szczecina do Konina.
Port Miejski - 1901
Prezentacja wysiłku minionych pokoleń w tworzeniu dzisiejszego Portu Miejskiego we Wrocławiu - zagrożonego bezmyślną likwidacją.
Requiem dla Portu Popowice
Niszczenie infrastruktury żeglugowej to niszczenie samej żeglugi i już temu chyba nie zaradzimy.
Żeby latać - trzeba pływać...
W "Europie Śródlądowej" być może nikomu nie trzeba pokazywać takich obrazków, ale w naszej polskiej, rzecznej rzeczywistości konieczne jest uzmysłowienie decydentom potencjału jakim dysponuje żegluga śródlądowa.
Wiosna, panowie kapitanowie
Jedynym, niezawodnym, stuprocentowym zwiastunem nadejścia prawdziwej wiosny jest moment stawiania na rzece Odrze we Wrocławiu jazu Psie Pole. W tym przypadku RZGW Wrocław nigdy się nie myli i od chwili postawienia jazu wiosna w Europie jest tak pewna jak amen w pacierzu.
Zegrze-Toruń na s/y Damroka
Rejs jachtem po Wiśle
Kucykiem po falach, czyli "Odrzańskie reminiscencje"
Kucyk lubi się przemieszczać i lubi spotykać inne statki po drodze. Najbardziej jest dumny z tego, kiedy mija się z zawodowcem.
Odrzańskie klimaty.
Materiał dedykuję tym, którzy decydują o losach rzeki, tym którzy mając wiedzę o jej problemach na poziomie encyklopedycznym lub wyniesioną zaledwie ze szkół z lekcji geografii.
Strasburg nie tylko żeglugowy
Fotorelacja z wizyty naszego reprezentanta w Strasbourgu - kpt.ż.ś Józefa Węgrzyna - na Międzynarodowym Kongresie żeglugi śródlądowej. W czasie trwania konferencji uczestnicy odbyli rejs po rzece Ill spinającej klamrą strasbourską starówkę.
A orkiestra ciągle gra - czyli Karnawał Odrzański po wrocławsku.
W dniach 21.06.2008 – 22.06.2008 został zorganizowany we Wrocławiu Karnawał Odrzański. Organizatorami było Biuro Sportu, Turystyki i Rekreacji U.M. we Wrocławiu, Stowarzyszenie "Drzwi do Europy" oraz klub kajakarzy niepełnosprawnych "Kapok".
Parada parowców
W niedzielę, 25 maja odbyla się w Vevey, położonym na pólnocnym brzegu Jeziora Genewskiego, doroczna parada starych parowców, będąca równocześnie tradycycyjnym festynem ludowym. Zawsze gromadzi tłumy gapiów nad brzegi tego ogromnego jeziora.
Żegluga na Nilu
Fotoreportaż z rejsu statkiem pasażerskim po tej największej rzece Afryk
Hameln po polsku
"W roku 1284 pojawił się w Hameln przedziwny mężczyzna...", tak zaczyna się opowieść, która niewielkiemu miastu w Dolnej Saksonii przyniosła światową sławę. Podczas prywatnego pobytu w Hameln pstryknąłem kilkanaście fotek, troszkę innych znalazłem w sieci i tak oto zrodził się portrecik miasta nad Wezerą, które o tym, że swój rozwój zawdzięcza między innymi żegludze na rzece nie zapomniało.
Dwa razy w tej samej wodzie
Wbrew powszechnej modzie na letnie "bywanie" poza granicami kraju postanowiliśmy wraz z nierozłącznym kompanem nieplanowanych wypadów po nadrzecznych chaszczach w tym sezonie zobaczyć galicyjskie kresy wschodnie. Jedynym warunkiem co do wyboru regionu był jego związek z żeglugą śródlądową.
Rzeka - Miasto - Ludzie
Wystawa "Rzeka - Miasto - Ludzie" w obiektywie Janusza Fąfary
Statek-muzeum "Oscar Huber"
Statek-muzeum "Oscar Huber" w obiektywie Teos'a
W nowy rejs (drogę) życia!
Nasz współredaktor "Zamek" przysłał nam - wraz z podziękowaniami za życzenia złożone mu łamach naszej strony - kilkanaście zdjęć ślubnych. Ułożyłem z nich małą prezentację i zamieściłem tutaj, gdyż zawiera znajome nam motywy...
Na węglowym szlaku.
Pomimo, że mam codzienny kontakt z załogami statków i z ich opowiadań wiem jak wygląda dziś odrzański szlak, to postanowiłem mimo wszystko odświeżyć swoja wiedzę o starym odrzańskim szlaku - czyli o Górnej Odrze.
Śluza Przewóz
Prezentacja ostatniego stopnia wodnego Kaskady Górnej Wisły.
Rzecz o tradycji
Na skróty
Pod koniec roku 2008 dokonano w Koźlu dość nietypowej i - jak to zwykle bywa w takich sytuacjach - troszkę skomplikowanej operacji przeprowadzenia przez jaz pełnopokładowej barki do przewozu kruszywa oraz pontonu do zastosowań uniwersalnych. Jednostki eksploatowane będą przy wydobyciu kruszywa na Odrze w okolicach Raciborza.
Minął stary, przyszedł nowy...
Początek nowego roku jest czasem sporządzania bilansów i refleksji nad tym co zrobiliśmy, a czego nie udało się zrealizować. Czy był dla Odry i ludzi z nią związanymi szczególnie łaskawy?
Odra - fotoreportaż z myszką
Ostatnio nabyłem bardzo ciekawą książkę wydaną przez Weltbild pt. "Schlesien". Jest to zbiór starych, przedwojennych fotografii Śląska.
Odra mrozem malowana
Czy w czasie zimy może być mróz i śnieg ? Ależ tak. To normalne zjawisko dla naszej
szerokości geograficznej. To co było w ostatnich latach w okresie kalendarzowej zimy to tylko chwilowy wybryk natury. Wiara naukowców o nadejściu globalnego ocieplenia, że o mrozach i śniegu można powoli zapominać, w tym toku przyniosła wiele niespodzianek.
Budowa krypy - 2008
Opis budowy galara - „patelki” metodą szkutniczą w Basonii km 312,50 rz. Wisły bp., występującego tam pod nazwą krypy, wraz z fotorelacją dokumentującą jej fazy.
Rutynie ku przestrodze
W dniu 29.03.2009 o godz. 13. na km. 304,8 rzeki Odry (kanał wyjściowy na Odrę z portu w Malczycach) miało miejsce zdarzenie, którego być tam nie powinno...
Wieś bez ulic
Holenderska Wenecja
Klassikwelt 2009 - czyli para naprzód!
Klassikwelt - wystawa która podbiła serce każdego miłośnika motoryzacji. Obojętnie, w powietrzu, na lądzie, czy na wodzie, wszystko co zbudowane zostało przed 1973 rokiem znalazło miejsce w halach wystawowych, na pasach startowych czy w basenach portowych.
Pozdrowienia od przyjaciół
Zebrało mi się trochę zdjęć o tematyce naszej Strony, które zrobili moi przyjaciele podczas swoich urlopów. Wydaje mi się że są dobrym tematem na lekki, wakacyjny fotoreportaż.
Smaki i niesmaki znad Wielkiej Rzeki
Nowoczesna BM-ka - fotoreportaż
Kiedyś gdzieś przeczytałem a może usłyszałem, że gdy w Holandii pojawiły się wiele lat temu pierwsze polskie barki typu BM-500, były przez Holendrów z uznaniem określane jako "moderne". Dzisiaj nasze stocznie przegrywają wyścig cenowy z azjatyckimi kadłubami wyposażanymi w Europie. Miałem okazję zobaczyć taką barkę i chciałbym się podzielić wrażeniami.
Berliński malarz obiektywem
Zawdzięczamy mu najpiękniejsze ujęcia z życia wodniaków. Niewielu uczestnikom tak pięknych sekwencji udało się uwiecznić i pozostawić potomnym świadectwo rozkwitu żeglugi śródlądowej. My mamy swojego Mieczysław Wróblewskiego, a Niemcy mają Willy Römera.
Szczęśliwe miasto - Glückstadt
Miasto Glückstadt, czyli "szczęśliwe miasto", zostało założone w 1617 przez Christian'a IV (król Danii i Norwegii oraz książę Szlezwik i Holsztyn), aby stanowić przeciwwagę dla rosnącego w siłę Hamburga. Zapraszam na krótki spacer od kei do centrum malowniczego miasteczka, gdzie można usiąść na tarasie jednej z wielu doskonałych restauracji i zjeść smacznego śledzia (Glückstädter Matjes) ze "szczęśliwego miasta".
Szwajcarskie parowce
Bezpośrednią inspiracją do napisania tego artykułu był wyjazd do Szwajcarii na ślub mej siostry Sylwii, która wyszła za Szwajcara noszącego godne nazwisko Ziegler, mnie, jako strażakowi, kojarzące się z nazwą producenta doskonałych pomp.
Defloracja Panny Zimy
Widok "dojrzałych" facetów z wypiekami na twarzach oglądających się za pięknymi i kuszącymi bądź co bądź widokami kobiecego ciała w zimowej scenerii przysparza troski o ich stan układu krążenia, a widać gołym okiem, jakie muszą przechodzić katusze.
Mój Ren
Minęło niedawno 2 lata mojego regularnego pływania po Renie, zrobiłem w tym czasie parę tysięcy zdjęć, postanowiłem częścią z nich podzielić się z Wami w postaci tego subiektywnego fotoreportażu. Długo zastanawiałem się nad kolejnością umieszczenia fotek,
ostatecznie postanowiłem zachować porządek chronologiczny, co prawda sprawia to wrażenie pewnego chaosu ale takie jest nasze lodziarskie życie - dzisiaj tu, jutro tam.
Pierwsza jaskółka...
Niebawem - o ile pozwolą na to warunki hydrologiczne - przybywać będą kolejne statki i jak co roku wizerunek wrocławskiej Odry będzie kompromitować lokalne władze w oczach zagranicznych turystów.
Zima po wrocławsku
Przełom zimy i wiosny to doskonały czas na podsumowanie naszej ułomności w czasie powrotu naturalnych warunków atmosferycznych jakich zwyczajowo na naszej szerokości geograficznej oczekiwać powinniśmy. To, że przez kilka lat z rzędu ponoć skutkiem ocieplenia klimatu zapomnieliśmy o prawdziwych zimach, z godziwym mrozem i odpowiednią do tego śnieżną otuliną nie zwalnia od wkalkulowania nadejścia zimowych warunków w sezonie nawigacyjnym.
Żeglarz, narciarz - dwa bratanki...
Nie wszyscy marynarze wiedzą, że żeglugę można uprawiać także w warunkach zimowych. Ale muszą być spełnione odpowiednie warunki. Musi być taka zima jaką dopiero co pożegnaliśmy, trzeba mieszkać w pobliżu jakiegoś akwenu i akwen ten musi spełniać warunki "żeglowności". Do tego trzeba mieć narty biegowe lub śladowe.
Niech się święci...
W dniu 1 maja przypada Święto Pracy, obchodzone już od ponad wieku w wielu krajach świata. Dzień ten upamiętnia strajk amerykańskich robotników w Chicago z 1886 roku i w rezultacie protest ten został brutalnie stłumiony przez policję.
To co wydarzyło się 1 maja tego roku na śluzie wrocławskiej śluzie Bartoszowice to profanacja pamięci brutalnie zamordowanych robotników...
Czesław Słania i... żegluga na znaczkach
Zapyta ktoś - jaki może mieć związek osoba Czesława Słani z naszym portalem? Ano ma, choć może bardziej w sferze emocjonalnej niż formalnej. Wśród nadesłanych znaczków wiele zaprojektował właśnie Czesław Słania - grawer, światowej sławy twórca znaczków pocztowych i banknotów. Historia jego życia należy do gatunku nie z tej ziemi.
Zima na morzu
Zima się kończy, ale nadal możemy podziwiać jej piękno i siłę mrozu. Malownicze rzeźby tworzy zwłaszcza na smaganych zimnym wiatrem i bryzgami kropel wody pokładach statków morskich. Oto jej dzieła w obiektywie Mietka Adamskiego.
Krakowska Wisła wiosną
Marian Krakowiak - nasz (jak samo nazwisko wskazuje) krakowski korespondent - przysłał fotorelację z wiosennej Wisły w okolicach stopnia wodnego "Kościuszko".
Sandomierskie klimaty
Skorzystałem z wyjazdu służbowego córki w okolice Sandomierza... Ona załatwiała swoje sprawy, a ja podziwiałem i chłonąłem tamtejsze klimaty... w Sandomierzu bywałem wielokrotnie wcześniej, ale zawsze były inne, ważniejsze sprawy służbowe niż zwiedzanie tamtejszych zabytków...
Po rosie...
"Dobry łodziarz to i po rosie popłynie" brzmi stare porzekadło marynarzy odrzańskich. Sęk w tym, że jazda po rosie to jest stan permanentny. Mamy na Odrze albo ekstremalne powodzie - albo ekstremalnie niskie stany wody. Dlaczego nigdy nie ma nic w środku?
Niemy krzyk
"On krzyczy, jego niemy krzyk wprost ku niebu, krzyk rozpaczy którego nikt nie słyszy, jego krzyk to krzyk zranionej duszy".
VI Flis Królewski
VI Krakowski Królewski Flis do Trzeciego Króla szczęśliwie dobiegł końca. Po pokonaniu ponad 1000km Wisłą i jej dopływami dotarliśmy cało i bezpiecznie do Gdańska.
Ruda Biedaczka
Pośród leśnych ostępów, gdzie tu i tam połyskuje toń Stawów Milickich, znajduje się skromna "aglomeracja", Wieś Ruda Żmigrodzka, powstała z połączenia trzech organizmów: Wsi Ruda, której nazwa pochodzi od występującej w okolicy rudy darniowej służącej niegdyś jako surowiec do wytopu w dymarkach żelaza - z dwoma przysiółkami: Kolonii oraz Biadaczki. Biadaczka kojarzy się natychmiast z biedaczką tak też Irmina i Zygmunt Szewczykowie, nasi gospodarze, nazwali swoje wiejskie siedlisko: Ruda Biedaczka.
Nadrzeczna mgła
Pięknie i nastrojowo bywa nad Odrą późnym latem...
Żegluga w malarstwie i grafice
Galeria powstała z reprodukcji znalezionych w sieci obrazów o tematyce żeglugowej. Niektóre eksponaty przysłali nasi użytkownicy.
Odrzańscy surferzy
Sam sposób uprawiania żeglugi w ten nietypowy sposób był już niejednokrotnie na naszym forum omawiany, tak że podsumowując temat można autorytatywnie stwierdzić, że jest to w warunkach tegorocznych przy przeciętnej wielkości odrzańskich przepływach (za wyjątkiem wezbraniowych) jedyna możliwość, aby statki mogły się w miarę bezpiecznie przemieścić na odcinku Brzeg Dolny – Ścinawa.
Odra jakby niedzisiejsza
Dzień 19 grudnia dla mieszkańców nadodrzańskich osad od Brzegu Dolnego w dół rzeki był szczególnie wyjątkowy. Przyzwyczajeni do pustki na rzece tym razem przecierali oczy ze zdumienia. W przeciągu ośmiu godzin w dół rzeki przeszło siedem statków i trzy w górę. Taki spektakularny ruch na rzece nie zdarzył się od dawna.
Wrocławska noc zimowa
Kilkanaście stopni mrozu niespodziewanie przeobraziło rzekę w baśniową krainę. Woda już zatraciła swa aksamitną nieruchomą gładkość i od tej chwili jej nurt niesie okrągłe wianki lodowych igieł które jedne o drugie zderzają się, dzięki temu przybierają kształt okrągłych tafli o podniesionych krawędziach i tworzą się coraz większe, miniaturowe płyty kontynentalne. Podczas owych zderzeń słychać w zimowej ciszy osobliwy głos – syk i szuranie lodowych tafli. W końcu napotykając przeszkodę zbijają się jedna w druga tworząc gigantyczne wypiętrzone pola lodowe.
Wrocławska noc zimowa - suplement
Tak jak obiecywałem, po pierwszym przyprószeniu śniegiem Wrocławia wyruszyłem w nadodrzańskie bulwary i zakątki, aby jak najwierniej oddać klimat utworu Herrmanna-Neiße.
Breslauer Winternacht, odsłona ostatnia.
I w końcu przyszła ta noc na którą czekałem, ta jedna , jedyna której obrazy mogłem podłożyć pod strofy wiersza jak podkłada się muzykę pod tekst piosenki.
Nowe przysłowie - rosną szybko jak mosty na Odrze
W ostatnim czasie w związku z priorytetem na newsy z kluczowych budów, dumy obecnego rządu czyli autostrad media jakby świadomie wygasiły tematy drugoplanowe. A nowe mosty rozmnażają się i rosną jak grzyby po deszczu.
Czy małe jest piękne?
Zobaczyć najpiękniejsze miejsca wzdłuż Odry niedaleko siebie – moje marzenie spełnia się.
Tu warto było być, to warto było zobaczyć
Myślałem, że już sporo w życiu (łodziarsko-odrzańskim) widziałem. O naiwności moja, gdyż inaczej tego nazwać nie sposób. Zobaczyć Odrę zmieniającą swój wygląd niczym kameleon jest przeżyciem zgoła mistycznym, ale bardziej jednak estetycznym. Jak głosi teoria każde przeżycie estetyczne dokonuje się w mnogości faz następujących po sobie.
Wyzwanie, heroizm czy... pomnik?
Minęło już ponad półtora roku od podpisania pierwszego kontraktu w ramach „Modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego - Przebudowa systemu ochrony przeciwpowodziowej m. Wrocławia”.
|
08. Polonia i emigracja - [2 artykułów]
|
Losy dobrowolnego emigranta - Niemcy
Od sierpnia 1987 r. przebywam na emigracji w Niemczech.
Emigracja
Mysli emigranta
|
09. Między dzwonkami - [0 artykułów]
|
|
09.1 O szkole i jej historii - [19 artykułów]
|
Wizytacja
Wizytacja
Pogadanka
Pogadanka
Spanie za karę.
O internacieTŻŚ przy ul. Toruńskiej 72.
Wizyta Ministra Żeglugi.
Kochani, piszę dużo (proszę nie znudźcie się czytaniem) bo dziś właśnie dostałem ,,cynk" od swojego agenta, że około 15 listopada lecę na statek do Szwecji (czy może do Finlandii). Nie będzie mnie dwa miesiące, chciałbym więc jakby nadrobić i napisac na zapas.
Izba Pamięci.
To była kotwica ,,gigant" (na ,,Queen Elizabeth II" były dwukrotnie mniejsze)
Akademia
z okazji wybuchu Rewolucji Pazdziernikowej / przypadajacej w dniu dzisiejszym /.
Ściąga.
To był cud w prostocie i bezpieczeństwie ściągania.
Nie udawaj Greka!
Technikum Żeglugi ze względu na specyfikę "jedynej takiej w Polsce i na dodatek męskiej" szkoły - było dość skomplikowanym zlepkiem typów, charekterów, obyczajów oraz - jak się okazało - narodowości.
Bajka o królu Cieśli i jego poddanych.
Kraina zwana TŻŚ...
Historia TŻŚ - 1954r
Niebieski tramwaj wrocławski dudni na długim moście spinającym brzegi Odry, która kilkoma równoległymi korytami opasuje miasto błękitno - zieloną wstęgą. Na jednym z ostatnich przystanków - wysiadamy. Po prawej - obszerne tereny stoczni, po lewej - duży samotny budynek otoczony wysokimi drzewami. Na maszcie przed gmachem powiewa bandera. Napis na tablicy obok drzwi oznajmia: Technikum Żeglugi Śródlądowej. Szerokie schody, obszerne widne korytarze - oto pierwsze wrażenie. Przy stoliku - uczeń służbowy. W marynarskim mundurze, z biało - czerwoną opaską na rękawie.
Historia TŻŚ - 1974
Model szkoły, jej organizacja, wyposażenie pracowni i warsztatów oraz statki szkolne interesowały przedstawicieli wielu krajów — NRF, Francji, NRD. Po zwiedzeniu szkoły .wyrażali się oni z dużym uznaniem o stworzonych tu warunkach. Interesowały ich wzory, na których oparto metody szkolenia polskich załóg pływających. Największym zaskoczeniem dla tych gości było stwierdzenie faktu, że metody szkolenia, organizacja i wyposażenie zespołu opisanych szkół są naszym własnym dziełem.
Rejs przyjaźni
Praktykanci ŻnO i VEB BR razem z nauczycielami Techniku Żeglugi Śródlądowj z Wrocławia i Szkoły żeglugi "Karl Meseberg" z Schönebeck znajdowali się na szkolnym zestawie pchanym "Westerplatte II" w rejsie z Wrocławia do Frankfurtu nad Odrą, gdzie miało odbyć się spotkanie przyjaźni młodzieży z NRD i PRL.
Flagowy U-Boot TŻŚ
Wszyscy znamy sylwetkę niby-stateczku, jaki usadowił się na trawniku przed budynkiem Naszej Szkoły przy ulicy Bruecknera 10 we Wrocławiu. Jakoś nikt z nas nigdy nie zastanawiał się nad tym skąd to "coś" tam się wzięło i czym jest naprawdę. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że nie jest to "jakaś tam atrapa" ale ... kiosk U-Boota, a ściślej jego część.
Wrocławskie Wilki Rzeczne
Władze miasta Wrocławia podjęły w 2002 roku decyzję o likwidacji Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. mjra Henryka Sucharskiego we Wrocławiu przy ul. A. Brűcknera 10. Było już wiadomo, że nic nie da się uratować.
Krzysztof Brzozowski (długoletni nauczyciel i wychowawca) opierając się na materiałach historycznych i pomocy byłego dyrektora tej jak ją nazywliśmy "Akademi Szuwrowo-Bagiennej" Pana Tadeusza Cieśli oraz absolwenta z 1978 r. Waldemara Rybickiego, który w czerwcu 2006 r. został wybrany Prezesem Stowarzyszenia TŻŚ opublikował w 2002 r. na łamach "Kalenderza wrocławskiego" ten poniższy artykuł.
Historia naszej szkoły: Anna
Jest to pierwsza część wspomnień. Ania (i nie tylko Ona) w swych zbiorach zdjęciowych posiada "trochę materiału", niebawem powrócimy do dalszych wspomnień. W ten sposób rozpocząłem cykl wywiadów ze znanymi ludźmi HYDROTECHNIKI, gdyż jedno zdanie, które mówi o połączeniu tych dwu naszych szkół to stanowczo za mało.
Likwidacja TŻŚ - Konfrontacje
Tekst jest fragmentem artykułu "TŻŚ we Wrocławiu widziane subiektywnie", który zostanie opublikowany w serii Edukacja - Kultura - Społeczeństwo nakładem Uniwersytetu Wrocławskiego i PIN Instytut Śląski w Opolu
TŻŚ - subiektywnie part I
Historia TŻŚ Wrocław widziana subiektywnie
TŻŚ - subiektywnie part II
O szkole
TŻŚ - subiektywnie part III
ostatnia część
|
09.2 O uczniach i nauczycielach TŻŚ - [22 artykułów]
|
John Silver i Siuta
Koledzy twierdzą,że mam fotograficzną pamięć ( i maja rację - bo mam! ) i potrafię
odtworzyć szczegół po szczególe historie, które miały miejsce 35 lat temu. Przez wrodzoną grzeczność nie będę zaprzeczać.
O key, Bobek...
Dziękuję Zuzannie,Romkowi Marutowi,Teosiowi,Andrzejowi Podgórskiemu ,,Apisowi" i przyjacielowi na dobre i na złe ,,Kiniolowi-Skipperowi" Józkowi Węgrzynowi, że zachęcają mnie do dalszego pisania o szkole. Piszę więc....
Seler
Znacie bajkę o ,,Selerze i pieprzu"? Nie? ,,Se leże i pieprze".
Maniek. Koleżeńska pomoc.
Maniek - najbarwniejsza z barwnych postaci TŻŚ.
Radzial i Maniek
Ci co juz odeszli na druga strone teczy..........
Dyrektor
,,Ci ze wsi niech wstaną"
Po co mi szafa...
Kilkakrotnie przywołano imię Mańka.... Doszedłem do wniosku, że chyba powinienem też wtrącić swoje co-nieco... Marian zasługuje ze wszech miar na to - choćby z powodu przejęcia przeze mnie po Nim sterów "Młodej Gwardii".
Ruda
,,Ruda" to mgr Elżbieta Piasecka, w której kochały się całe roczniki chłopaków (o tym,że była przez pięć lat naszą wychowawczynią, nie wspomnę).
Słoń
,,No kawalerze, piórka polecą".
Elzbieta
dzisiaj sa Jej imieniny.Ruda obchodzila zawsze 5-go listopada
Ramadan
W religii muzułmańskiej ... Wiadomo. A w TŻŚ?
Chemia
,,Jooony, katiooony..."
Poniedziałek Pizdziora
Byliśmy w trzeciej klasie
Czlowiek
...razem z Irkiem przyjechali z Darłowa.
Chopin
Przyjechal z Mazur
Agata.
Nauczycielka języka niemieckiego.
Kiciuś
Kiniol przez pewien czas po tym zdarzeniu był Kiciusiem.
Profesor Komandor Wróblewski
Zielona trawa
Moja szkoła
Lekcja życia
Pochód 1-majowy w T.Ż.Ś.
To był dopiero cyrk...
Zjazd Absolwentów '87
19 stycznia 1987, otrzymałem od mojej wychowawczyni Pani mgr Jadwigi Żuraw list, w nim zaproszenie, zaproszenie na Zjazd mojej Szkoły - TŻŚ, z okazji 40 lecia jej istnienia.
Viadrus 2011 - 40 lat po maturze
Choć na łamach naszej strony internetowej pojawiły się wcześniej pojedyncze kadry przekazujące na gorąco wrażenia z tej sympatycznej imprezki - dopiero teraz przyszła pora na szerszą publikację. Wszystkie słowa wypowiedziane o tej spontanicznej, wodniackiej radości nie oddają rzeczywistego klimatu imprezy, która odbyła się w ostatni weekend maja w Ścinawie Polskiej k. Oławy - tuż nad brzegiem Odry i kanału śluzy Oława. Wobec tego słowa będą pełnić tu jedynie rolę opisową, a "głos" oddam obrazom.
|
10. Morskie opowieści Szczepana - [8 artykułów]
|
Trochę o dziewczynach "letkich" (i nie tylko ) obyczajów.
"Pan Bóg tyle pięknych dziwek stważa a potem wszyscy "huzia" na dziwkarza". J. Sztaudynger.
Trochę o dziewczynach....c.d
Fragment przygotowywanej do wydania książki "Pod naszą i obcą banderą".
Trochę o dziewczynach....4.
Kobiety nikt nie zrozumie,jestem o tym przekonany.
Trochę o dziewczynach...3
Fragmenty książki pt."Pod naszą i obcą banderą".
Tragedia na Adriatyku
Morze nie zawsze jest ciche i pogodne...
BUŁA.
Fragment książki "Pod naszą i obcą banderą"
"Trable" w Bank of Scotland.
Szkoci mają swoją walutę. Są to funty szkockie równe wartością funtom brytyjskim. Niestety funtami szkockimi można płacić tylko w Szkocji.
Może morze?
Chyba już czas na mnie........
|
11. Materiały dydaktyczne - [8 artykułów]
|
Słowo o kotwicy
Gdy tylko człowiek zaczął poruszać się po wodach jakimkolwiek urządzeniem do pływania - zawsze pojawiał sie problem wyhamowania i zatrzymania statków.
Regulacja rzeki - co to jest?
Wśród wielu publikacji pojawiających się w środowiskach zbliżonych do "zielonych" często odsądza sie od czci i wiary pomysły regulowania rzek z zamiarem dostosowania ich do żeglugi nazywając je próbami "zabetonowania" przyrody i podstawową przyczyną powodzi i innych niekorzystnych zjawisk w środowisku. Dzieje się tak dlatego, że raczej nikt z piszących te artykuły nie ma tak naprawdę pojęcia co oznacza regulowanie rzeki.
Silniki i pędniki na rzekach
Poruszanie się ludzi po wodzie na pniach, dłubankach, łodziach, tratwach i w końcu wiekszych pływających konstrukcjach wplecione jest ewolucyjny rozwój rodzaju ludzkiego tak samo jak jak wynalazek ognia, koła, oswajanie zwierząt itp.
Ratujmy zasoby wody
Jednym z najbardziej newralgicznych problemów współczesnego świata jest problem wody. Wody w ujęciu kompleksowym, od źródła do oczyszczalni ścieków. Wody jako środka transportu, jako problemu naukowego i gospodarczego we wszystkich możliwych zastosowaniach. Wody czystej, pitnej, koniecznej do życia - której jest coraz mniej. I której znaczenie strategiczne wzrasta tym bardziej, im częściej jej brakuje.
Konsultacje społeczne
W czerwcu kończy się kolejna tura konsultacji społecznych w sprawach związanych z gospodarką wodną w obszarach dorzeczy naszych rzek. Nie pozwólmy, aby odbywały sie one bez naszej obecności i bez naszych argumentów.
Ekologia i polityka: Rozsądek potrzebny od zaraz
Brak rozsądku i obiektywizmu u rodzimych pseudoekologów oraz znacznego grona specjalistów działających w szeroko pojętej ochronie środowiska należy prawdopodobnie tłumaczyć zaszłościami sięgającymi końca komunizmu, czyli lat osiemdziesiątych. Był to okres, kiedy schyłek reżimu charakteryzował się obok upadku ekonomicznego, również katastroficznym stanem środowiska.
Stan wód Odry i dorzecza w połowie XX wieku
Tekst pochodzi z artykułu opublikowanego w 1999 r. w Zeszytach Odrzańskich. Jest zapisem referatu z konferencji z 1957 r. Nie uwzględnia wstępu mojego autorstwa i jest pozbawiony przypisów
OpenCPN - darmowa konkurencja dla Tresco
Ponad rok temu pisałem na naszym forum o programie
SASPlanet, od tego czasu używałem go dość intensywnie, jednocześnie szukając jego odpowiednika dla map wektorowych. W ten sposób trafiłem na bohatera tego artykułu czyli OpenCPN.
|
12. Szkolenie zawodowe - [7 artykułów]
|
TŻŚ czy tylko zawodówka ?
Jaki model szkolenia zawodowego powinniśmy przyjąć, aby kandydat na przyszłego "wilka rzecznego" odebrał właściwe i wszechstronne wykształcenie?. Kliknij tytuł artyułu aby przeczytać więcej.....
Wspierajmy istniejące jeszcze szkoły!
Szkoli się wciąż przyszłych marynarzy żeglugi śródlądowej w dwóch istniejących po dziś dzień szkołach, a mianowicie w Kędzierzynie – Koźlu i Nakle nad Notecią. Te dwie szkoły przy odpowiednim wsparciu mogą całkowicie zaspokoić potrzeby kształcenia kadr dla żeglugi śródlądowej.
Szkolić łodziarzy? Ale jak...
W byłym Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu uczono nas wszystkiego jak w każdej średniej szkole....
Jeśli jednak sięgniemy pamięcią wstecz - skonstatujemy ze zdziwieniem, że choć mieliśmy sporo przedmiotów zawodowych - praktyki zawodowej mieliśmy relatywnie mało...
Europejskie Centrum Szkolenia kadr żeglugowych w Duisburgu
Polskie żeglugowe szkolnictwo zawodowe pozostało w "blokach startowych" poprzedniego systemu. Nie zmieniono prawie nic, a w niektórych wypadkach po prostu zlikwidowano szkoły, np. wrocławskie TŻŚ.
I Ty zostaniesz kapitanem
I ty zostaniesz europejskim kapitanem, ale... musisz płynnie mówić po niemiecku, który to język uznawany jest jeszcze jako europejski, "łodziarski" język manewrowy (w przyszłości będzie nim j.angielski) oraz zrobić wszystkie potrzebne patenty. A może już wkrótce będzie to tylko jeden: "żeglugowe prawo jazdy"?
Holenderski statek szkolny "Prinses Maxima/Prinses Amalia"
Moim skromnym zdaniem sprawą "Westerplatte II" powinien zająć się prokurator.Tylko, że w Polsce za takie rzeczy jak zniszczenie szkoły i statku wybudowanego za społeczne pieniądze dostaje się raczej nagrody i wyróżnienia.
Jak to śpiewał kiedyś Czesław Niemen:
-Dziwny jest ten świat (kraj),
gdzie jeszcze wciąż
mieści się wiele zła.....
Silnik MTU - nauczanie koncepcyjne
W październiku 2010 w centrum szkolenia marynarzy RHEIN w Duisburgu, został zainstalowany i uruchomiony nowy silnik treningowy firmy mtu typu 8V4000M60. Słuchacze poznają podczas kursów, w zależności od przedmiotu i aktualnego tematu, budowę i funkcjonowanie silnika okrętowego.
|
Adam Reszka - Nasz Patron - [3 artykułów]
|
Z wdzięcznością za przyjaźń...
"Odszedł do cichej krainy,
do ciszy wśród niebieskich fal,
odpocząć po pracowitym życiu,
zostawił smutek i żal"
Wspomnienie o Adamie w dniu Jego imienin i urodzin 24.12.2011
"Alteri vivas oportet, Si tibi vis vivere – Trzeba żyć dla innych, jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie" (Seneka Młodszy) - nic bardziej trafnego nie można powiedzieć o Adamie, o czym świadczy dziś grono bliskich i przyjaciół.
Wiersze Adama
|
Galerie znaczków - [13 artykułów]
|
Żegluga na znaczkach pocztowych
Galeria znaczków o tematyce żeglugowej. Znaczki z całego świata pochodzą ze zbiorów naszych użytkowników.
Afryka
Galeria znaczków z Afryki
Ameryka
Znaczki z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej
Australia i Oceania
Znaczki z Australii i wysp Pacyfiku
Azja
Znaczki z krajów azjatycki (z wyłączeniem Rosji)
Europa Zachodnia i Południowa
Znaczki z krajów Beneluxu, Francji, Monako, Portugalii, Włoch, Cypru
Czechy i Węgry
Znaczki z dawnej Czechosłowacji, Czech i Węgier
Europa - Bałkany
Znaczki z krajów dawnej Jugosławii, Albanii, Rumunii i Bułgarii
Europa - kraje alpejskie
Znaczki z Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu
Niemcy
Znaczki z dawnej Rzeszy, Wolnego Miasta Gdańska, dawnej NRD i Niemiec
Polska
Znaczki z PRL i Rzeczpospolitej Polskiej
Rosja
Znaczki z Rosji, ZSRR i krajów - dawnych republik ZSRR
Europa Północna
Kraje skandynawskie i Wielka Brytania
|
Wielka Pętla Wielkopolska - [10 artykułów]
|
Rejsy, nadzieje, reminiscencje
Wielka Pętla Wielkopolska - walory turystyczne i żeglugowe - Na targach Boatshow 2010 w Poznaniu z referatem wystąpił członek naszej Wirtualnej Załogi, autor wielu wspaniałych artykułów o turystyce wodniackiej, realizator idei "Rejsu Dobrej Nadziei - STOP dewastacji dróg wodnych!" w obronie istniejącej infrastruktury żeglugowej na polskich drogach wodnych oraz współzałożyciel Towarzystwa Entuzjastów Wielkiej Pętli Wielkopolskiej - Adam Madaj. Artykuł to treść tego referatu wraz z prezentacjami.
Rejs Dobrej Nadziei ' 2010 cz. I
Sezon turystyczno żeglugowy '2010 zapamiętam jako kłopotliwy.
Powodem były bardzo niesprzyjające warunki atmosferyczne i hydrologiczne. Majowa, potem czerwcowa powódź na głównych rzekach w Polsce uniemożliwiły w zasadzie nawigację niemal do początków lipca.
Rejs Dobrej Nadziei ' 2010 cz. II
Przed wypłynięciem w Rejs Dobrej Nadziei, postanowiłem, że będę rejestrował wszystkie spotkane po drodze statki, które w jakikolwiek sposób zarabiają na swoje utrzymanie. Plon jest wyjątkowo skromny. Gdyby nie niemieckie jednostki, prawie nie było by czego pokazywać. Do grona "zawodowców" zaliczyłem nawet motorówkę inspekcyjną, mniejszą od Kucyka, spotkaną w Barcinie.
Budujmy mariny
Poważnym zmartwieniem wodniaków uprawiających turystykę rodzinną na naszych rzekach i jeziorach są mariny, albo raczej ich brak. Chociaż różnorodność programów pomocowych, unijnych, regionalnych spowodowała, że wiele samorządów zaczęło znów odwracać nasze miasta "twarzą do wody", to w znacznej większości kierujemy się stylem myślenia jaki cechował urbanistów minionego ustroju. Mariny są zbyt ciasne i małe. Projektanci nie uwzględniają stale powiększających się gabarytów jachtów turystycznych, projektując zbyt wąskie boksy w marinach, by mogły się w nich zmieścić duże jachty.
Ludzie i Rejs Dobrej Nadziei
Rejs Dobrej Nadziei '2010 przeszedł już do historii. Wielka Pętla Wielkopolska odcisnęła jednak swoje piętno na moim sercu i umyśle. Mogę zapomnieć miejsca, choć akurat w tej kwestii są pewne trudności, gdyż dysponuję "pamięcią fotograficzną" dotyczącą miejsc, ale nie da się zapomnieć wrażeń ze spotkań, przemiłych spotkań z ludźmi.
Migawki przyrodnicze
Kiedy płynie się łodzią pośród lasów, pól i łąk, także przy osiedlach ludzkich, spotyka się przedstawicieli rzadkich gatunków flory i fauny. Czy przyszło kiedyś, komuś do głowy zachwycać się zwykłym ostem?
Nie bójmy się nostalgii.
Kiedyś słowa nostalgia (z gr. nostos - powrót; algos – cierpienie) wolno było używać wyłącznie wtedy, gdy tęskniło się za krajem, za ojczyzną. a dziś coraz częściej ludzie mówią nostalgia, kiedy tęsknią w ogóle za czymś, co minęło, za jakimś wydarzeniem czy okresem w życiu a mnie natomiast zwykle na początku września ogarnia nostalgia za latem, w styczniu z jesienią a w lutym za wiosną.
Wiosna w TEWPW
Towarzystwo Entuzjastów WPW nie zasypywało gruszek w popiele, kiedy trwała zima, teraz chcemy poinformować wszystkich – zrzeszonych i nie zrzeszonych o naszych poczynaniach.
Uniejów'2011 - Inauguracja sezonu nawigacyjnego TE WPW
Ceremonię bardzo uroczystą, sprawnie poprowadził Józek "Bosman" Feliga , aktu otwarcia dokonała radna Sejmiku Wojewódzkiego, Przewodnicząca Komisji Nauki, Kultury i Turystyki, wraz z V-ce Burmistrzem Uniejowa.
Piękny choć płytki strumień
Wpłynąłem na Bonito do strumienia
|
|