Witaj na pokładzie! Zaloguj Rejestracja
Kanały RSS
RSS Aktualności
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
Nawigacja
Artykuły » 04.1 Rejsy, trasy i ich opisy
Artykuły: 04.1 Rejsy, trasy i ich opisy
W łasce i niełasce Odry... czyli Rzeka-Miasto-Ludzie cz. II
opis rejsu Złotą Kaczką na trasie Wrocław-Szczecin-Wrocław

Bremen-Hamburg przez Ems
16 października 2002 r. około godziny 11:30 MS Capella załadowany 1100 tonami kamienia budowlanego płynąc w dół rzeki na wysokości Leeseringen na km 260 Wesery stracił możliwość manewrowania i stanął w poprzek szlaku żeglownego. Uderzył dziobem w lewy brzeg a rufą wyłamal dalbę i zatrzymał się na kei przeładowni tarasując w ten sposób całą rzekę. Podjęto próbę odładowania go, ale szybko spadająca woda spowodowała pęknięcie i zatopienie maszynowni. Następnego dnia rano statek zatonął całkowicie tworząc przeszkodą wyłączającą środkową Weserę z nawigacji.

Bug – blaski i cienie
Artykuł ten należałoby zadedykować Ministerstwu Środowiska i niektórym RZGW w Polsce jako przykład do działania i naśladowania. Ale i bez tej dedykacji jestem przekonany, że odpowiednie osoby śledzą nasza korespondencję. Przechodząc do problemu przepłynięcia Bugiem małymi statkami z Białorusi do Polski i dalej do Europy zachodniej to muszę przyznać, że plan taki jest bardzo ciekawy.

Czyżby znowu dwa morza?
Ja jako armator żeglugi śródlądowej bazowałem wtedy na dzierżawionym sprzęcie, a pozyskanie własnego było dla mnie bardzo ważne. Wtedy to właśnie w mojej głowie zrodziła się myśl: może tam kupie barkę i pchacza, bo w Polsce jest to prawie niemożliwe. Otrzymawszy potwierdzenie możliwości transkacji ze strony dyrektowa portu w Brześciu pojechałem.

Długa droga do Europy
Już od początku wiadomo było, iż nie będzie to zwykły rejs. Załadowaliśmy we Wrocławiu pyły filtrowe - ładunek wybitnie paskudny, ale przeznaczony do.... Antwerpii. Tak daleki wypad to marzenie!

Dziewiczy rejs M/S "REINIE"
Dziś tj. 20.06.2012 zbiornikowiec M/S "REINIE" odbędzie swój pierwszy i ostatni wiślany rejs. I choć posiada własny silnik o mocy 1700KM, będzie holowany i pchany w dół Wisły przez pchaczo - holowniki Żeglugi Wyszogrodzkiej.

Epoka lodowcowa?
Jeszcze nie tak dawno "ekofile" straszyli nas "ociepleniem klimatu". A tu "sru" - przypierdzieliło w tym roku takim mrozem, że nawet na Syberii zrobiło się cieplej. Jak to Urban (ten od NIE) kiedyś gadał będąc rzecznikiem pewnego Rządu: - Rząd wyżywi się sam.... - i napoi chyba też (moja uwaga). Jednak taki czy inny Rząd nie będzie miał oprócz wódy nic więcej do zaoferowania polskiej łodziarce. Ciekawe będzie co będzie jak puszczą w końcu te lody i stopnieje śnieg .....

Jak amatorzy barką płynęli...
Obiecałem relację z pływania barką po Warcie. Tylko, od czego zacząć? Ktoś powie, od początku.

Kanał Telemark w Norwegii
Kanał Telemark jest atrakcją turystyczną w Norwegii i należy do nielicznych dróg śródlądowych w tym kraju.

ósemka berlińska
opis trasy z Ślesina do Berlina i z powrotem, czyli Pętla Wielkopolska i Pierścień Berliński

Sentymentalny rejs
Dla nas dwojga nierozerwalnie związanych przez lata z Odrą odbycie tej podróży to po tylu latach przerwy rejs w nieznane. A dla czego w nieznane? Dla Danusi to powrót do dzieciństwa i do przeżyć z nim związanych. Jej największym marzeniem było i jest nadal odbycie rejsu do Szczecina, co przy tegorocznym splocie wydarzeń i standardowymi już niestety, bardzo niskimi stanami wody okazało się niewykonalne.

Skandynawskie kanały i śluzy
Szwecja - urlop, turystyka i żegluga śródlądowa.

Szczecin - Bydgoszcz AD 2012
Taka jazda - w żegludze zawodowej, towarowej - już nie trafia się często. Trasa Szczecin-Bydgoszcz. A więc - oprócz Odry, niosącej jeszcze ostatnich Mohikanów polskiej żeglugi śródlądowej, także droga wodna Wisła-Odra.

W łasce i niełasce Odry... czyli Rzeka-Miasto-Ludzie
Część I . Relacja z rejsu "Złotą Kaczką" po Wrocławiu.

Wisła: Dominium Niepołomickie
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej chce powrócić do pięknych tradycji żeglugi śródlądowej na Wiśle. W tym celu na początek chce wybudować mały, bocznokołowy statek pasażerski, który swoim wyglądem i rozwiązaniami technicznymi będzie nawiązywał do statków, jakie kiedyś pływały po Wiśle.

Dzisiaj jest sobota
24 lutego 2018 roku
Urodziny świętują:
Marek Kuzma
Wszystkiego najlepszego!

36,179,017 odwiedzin łącznie
Użytkowników online: 0 - Gości online: 1
Łącznie użytkowników: 1,818
Najnowszy: kocis
Serdecznie witamy!
Powered by PHP-Fusion v.7.02.07. Copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.   PRchecker.info Free counters!
Zakładanie firm w Niemczech | Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL | Aerografia | Krismods | Dysnet