Witaj na pokładzie! Zaloguj Rejestracja
Kanały RSS
RSS Aktualności
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
Nawigacja
Artykuły » 01.3 Legendy, folklor rzeczny, słownictwo
Artykuły: 01.3 Legendy, folklor rzeczny, słownictwo
"Brzeskie Gęsi" nie latają
Rok w rok "Brzeskie Gęsi" były dla mieszkańców Oławy i Wrocławia niezwykłym zjawiskiem - tematem całodziennych rozmów. Ponieważ co roku w okresie późnej jesieni, mógł to być październik albo także w wypadkach wyjątkowych listopad, były w drodze "Brzeskie Gęsi."

Barbara czy Mikołaj ?
Pół żartem, pół serio czyli o wyrzszości patronatu św. Mikołaja nad św. Barbarą

Gdzie Diabeł nie może...
St. marynarz Oliwia Pachulska rusza w swój pierwszy rejs po Odrze. Rejs odrzański to transport holownika typu DAMEN z kozielskiej stoczni do Szczecina. W odróżnieniu od dotychczasowej praktyki na morzu podróżuje tym razem na śródlądowym zestawie pchanym po zaniedbanej Odrze.

Kulinaria rzeczne czyli "łodziarskie jadło"
Na temat żywienia i żywienia się załóg statków mało się pisze, aczkolwiek stanowi ono bardzo ważny element sprawnego funkcjonowania personelu pływającego.

Łodziarz (łodziorz) - skąd takie słowo?
Przybliżmy etymologię tego bez wątpienia śląskiego i popularnego przez niemal trzy wieki określenia zawodu marynarza rzecznego.

Mitologia flisacka i wodniacka
Na łamach tej witryny pojawiło się rozczulające opracowanie Janusza Fąfary „O raselbokach i utopcach”, co nakłoniło autora do zamieszczenia na naszej stronie internetowej treści zasłyszanego niegdyś opowiadania, z jedynym w naszej rodzimej mitologii rzecznej motywem „Latającego Holendra” ze statkiem-widmem. Wśród licznych bowiem wiślanych opowieści niesamowitych o rusałkach, utopcach i niezwykłych statkach-zjawach, na wyróżnienie zasługuje zamieszczone poniżej opowiadanie.

Peuckertowski wątek o żegludze śródlądowej
Will-Erich Peuckert (ur. 11.05.1895, zm.25.10.1969), jak pisał o nim sekretarz Gerharda Hauptmanna, najbardziej śląski Ślązak, etnolog, naukowiec, folklorysta. Całe życie poświęcił ukochanej ojczyźnie - umiłowanemu Śląskowi.

Raselboki i utopce
"Odrzańscy " nie gorsi - też swój folklor mają... Opis zwyczajów i flisaków i marynarzy rzecznych, tradycje, teksty, pieśni....

Słownik marynarzy rzecznych
Z inicjatywy kmdr. Adama Reszki tworzymy słownik slangu środowiskowego, aby ocalić go od zapomnienia.


Wiadrusowy Ogarek
Tekst ten początkowo chciałem poświęcić głównie Viadrusowi, lecz po lekturze komentarzy, w których autorzy nadmiernie gloryfikują fakt uzyskania Patentu Reńskiego przez Polaków i traktują ten dokument jako potwierdzenie najwyższej rangi kwalifikacji zawodowej - temat kultu boga Odry poruszę w dalszej części.

Dzisiaj jest czwartek
22 lutego 2018 roku
Urodziny świętują:
ARCZI
zetm
Wszystkiego najlepszego!

36,171,002 odwiedzin łącznie
Użytkowników online: 0 - Gości online: 2
Łącznie użytkowników: 1,817
Najnowszy: asuter
Serdecznie witamy!
Powered by PHP-Fusion v.7.02.07. Copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.   PRchecker.info Free counters!
Zakładanie firm w Niemczech | Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL | Aerografia | Krismods | Dysnet