Witaj na pokładzie! Zaloguj Rejestracja
Kanały RSS
RSS Aktualności
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
Diesel-service

Locations of visitors to this page
Free counters!

ZagĹ?osuj na naszÄ? stronÄ? w rankingu ĹĽeglarskim!
Powoli zaczyna się wyrzynać obraz nabrzeży Odry śródmiejskiej we Wrocławiu. Nie ma dyskusji co do zabezpieczenia przed osuwaniem się skarp brzegowych. Solidna robota - wytrzyma co najmniej dwa wieki. Dobrze, że odtwarzany jest stan pierwotny a nie wdrożono projektów "szalonych architektów". Ale mimo wszystko; choćby rzekę oprawiono w złote ramy to i tak będzie dalej taką surową, mało przyjazną. Widać taki już jest jej urok.
foto: Janusz Fąfara

Witamy serdecznie wszystkich, których internetowe rzeki i kanały zaprowadziły na pokład "wirtualnego statku rzecznego" - czyli oficjalnego serwisu polskiej żeglugi śródlądowej.

Nasza załoga to nie tylko marynarze ale też entuzjaści rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce i zintegrowania jej z siecią dróg wodnych Europy. W całej bowiem Europie na zachód od Odry i na wschód od Wisły nowoczesna rzeczna flota towarowa odciąża drogi i szlaki kolejowe - wspólnie z nimi tworząc sieć tzw. multimodalnych połączeń. Jest to bowiem ze wszech miar nowoczesny, bezpieczny, przyjazny środowisku, bo chroniący zasoby energii nieodnawialnej i nie generujący zanieczyszczeń oraz hałasu rodzaj przewozu towarów, o czym szerzej piszemy tutaj. Ponadto kilometr bardzo dobrej drogi wodnej kosztuje mniej niż kilometr autostrady, a przy autostradzie nikt nie chce mieszkać! Nad wodą zaś - prawie każdy...

Serwis ma na celu promowanie żeglugi śródlądowej i turystyki wodnej oraz zapobieganie dewastacji czy wręcz likwidacji istniejącej jeszcze w Polsce infrastruktury tym celom służącej. Podjęliśmy wyzwanie edukowania społeczeństwa aby zwróciło się "twarzą do rzek" - zwłaszcza Wisły i Odry - od wieków oddziałujących kulturotwórczo i gospodarczo na regiony, przez które płyną. Będziemy wspierać i propagować wszelkie ogólnokrajowe i lokalne działania mające na celu odrodzenie transportu wodnego - niegdyś dobrze w Polsce rozwiniętego, a upadającego dziś poprzez wieloletnie zaniedbania w utrzymaniu dróg wodnych.

Chcemy doprowadzić do zmian w polityce transportowej i sposobie gospodarowania wodami powierzchniowymi tak, aby w końcu zaczęto uwzględniać żeglugę śródlądową w strategiach rozwoju. Domagamy się spełniania ustawowych obowiązków należytego utrzymania szlaków żeglownych, ich modernizacji, realizacji inwestycji pro-żeglugowych przewidzianych w "Programie dla Odry 2006" oraz do ratyfikowania przez Polskę konwencji AGN o międzynarodowych drogach wodnych, czego oczekują od nas europejscy partnerzy. Przestańmy wreszcie być żeglugowym zaściankiem świata i czarną dziurą na mapie dróg wodnych Europy!

Andrzej "Apis" Podgórski
kapitan tego statku

(...) Uważam, że strona jest najlepszym istniejącym obecnie źródłem informacji dotyczącym transportu rzecznego. Na stronie wypowiadają się wyłącznie wybitni praktycy bądź wybitni teoretycy i dydaktycy żeglugi śródlądowej, a dodatkowo te treści są na gorąco obszernie komentowane przez znawców problematyki. Cieszę się, że istnieje źródło, które wypełnia lukę w wiedzy o zapomnianym dzisiaj transporcie rzecznym. Panowie: Wasz portal to jedna z lepszych rzeczy, jaka mogła przydarzyć się żegludze śródlądowej!
Z wyrazami szacunku i marynarskim pozdrowieniem
dr Jan Pyś
Dyr. Urzędu Żeglugi Śródlądowej
we Wrocławiu
Kto na wachcie
leszek-w00:31:44
jorgus01:18:51
zok301:54:20
Wojciech Rytter04:00:01
Apis04:09:57
Tomek Jarosz12:59:58
Szlachcik13:12:36
piotr8513:40:19
koziobrody14:04:00
grzywacz15:13:41
Hydepark
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

wanoga
30.09.2014
Artykuły w "Portalu Infrastruktury" i rozpoczęte inwestycje w portach morskich, sugerują że koniecznym będzie uruchomienie hubów dyspozycyjnych poza portami. Kolej i tiry dadzą temu radę????

mkrakowiak74
29.09.2014
Z Wisły wydobyto amfibię... http://www.dzienn.
..,id,t.html

tiktak
28.09.2014
Odzieranie Odry z mitów rozpoczęte . http://scie24.pl/.
..oczete.htm

Ziomal
28.09.2014
Rejs ''ODRA NASZA'' godzina 14.00 ODW km 378 Ujście Baryczy .Piękny widok zobaczyć zestaw pchany z 20 kontenerami na jednej BP 500.Serdeczne pozdrowienia dla załogi !!!!

Greg
27.09.2014
Rejs "Odra Nasza" wpływa do Cigacic.

Greg
26.09.2014
rejs wystartował 24.09 ze Szczecina.

Powered by PHP-Fusion v.7.02.07. Copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.   Page RankRating for zegluga.wroclaw.pl
DiS | Apis Video | Alhenag | Orsza | Absolwenci TZS | Tibi Mariae | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL | Świnoujście noclegi nad Morzem Bałtyckim | K&J