Witaj na pokładzie! Zaloguj Rejestracja
Kanały RSS
RSS Aktualności
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
Rejsy Brzeg
Wodowanie ksiązki Kapitana Fidelisa printer
Wodowanie ksiązki Kapitana Fidelisa22.08.2015 r. w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku odbyła się promocja książki Stanisława Fidelisa „Semper Fidelis Vistulae”. Autor książki, kapitan żeglugi śródlądowej zawarł w niej wspomnienia ponad 40 lat pracy na rzece Wiśle.

Pierwsza książka Fidelisa ukazała się dwa lata temu. Nosi tytuł "Wisła, rzeka mojego życia". Autor pisał: "Wisła błękitna, szara Wisła. Najmilsza mi jest i najbliższa Kto poznał raz gorycze i uroki Wisły, ten już na ślepo pójdzie za nią do końca ". To pasjonująca lektura nie tylko dla wodniaków, oparta na wspomnieniach kapitana z okresu kilkudziesięciu lat jego pracy zawodowej. W przedmowie do drugiej książki Kapitan Fidelis napisał: "Pamiętajmy o naszej Wiśle, która jest symbolem, synonimem i kondensatem wielowiekowej historii Polski".
Kaskada Dolnej Wisły szansą dla Polski printer
Kaskada Dolnej Wisły szansą dla PolskiWzorując się na rozwiązaniach stosowanych na innych dużych rzekach europejskich, dla dolnej Wisły przed laty opracowano koncepcję jej kaskadyzacji. Jednak w przeciwieństwie do Renu, Rodanu czy Dunaju, po wybudowaniu w roku 1970 stopnia Włocławek, zabudowa dolnej Wisły została zawieszona, a w zasadzie zaniechana.

Tymczasem ponowne podjęcie tej idei i jej sfinalizowanie pozwoliłoby na wykorzystanie potencjału dolnej Wisły z wielką korzyścią nie tylko dla części Mazowsza, Kujaw i Pomorza, ale i dla całej Polski.
Zmarł Bogusław Korol printer
Ze smutkiem informujemy, że w dniu 24.08.2015 o godz. 5.00 zmarł popularny i lubiany wychowawca internatu Bogusław Korol.

Wiadomość przekazał mi dziś rano prezes Stowarzyszenia Absolwentów - Waldek Rybicki. Informacje o pogrzebie zamieścimy natychmiast gdy uzyskamy informacje od Rodziny. Cześć jego Pamięci!
Zupełnie znikną rejsy na Hel? printer
Zupełnie znikną rejsy na Hel?Żegluga Gdańska powstała w 1946 roku jako firma komunikacyjna, drogi były popsute, to pływano z Gdańska do Gdyni. Powinien na nowo powstać projekt komunikacji wodnej i powinno się traktować go na równi z kołową. Władze samorządowe mają możliwość opracowania odpowiednich projektów i skorzystania ze wsparcia z funduszy Unii.

My damy sobie radę na rynku żeglugowym bez obsługiwania tych linii tramwajowych. Nie musi tego robić Żegluga, może być ktoś inny, niech nawet miasto kupi sobie statki, ale komunikację wodną, szeroko pojętą, trzeba rozwijać.
Prof. Majewski: Zdegradowana rzeka przynosi jedynie straty printer
Prof. Majewski: Zdegradowana rzeka przynosi jedynie stratyPowszechnie wiadomo, że Polska posiada bardzo skromne zasoby wodne, jedne z najmniejszych w Europie i opisana w tytule sytuacja nie powinna nikogo specjalnie dziwić. Co więcej, bardzo niski stopień pojemności w zbiornikach retencyjnych (około 6 proc. średniego rocznego odpływu) jest również jednym z najniższych w Europie. Jestem przekonany, że gdyby po wykonaniu stopnia Włocławek cały potencjał naukowy, projektowy i wykonawczy, jaki wtedy istniał, skierowano na realizację następnego stopnia, to dziś mielibyśmy gotową całą kaskadę stopni na dolnej Wiśle, która sama finansowałaby budowę kolejnych stopni, a obecnie przynosiła już poważne zyski i rozwój regionu, nie mówiąc już o ochronie przeciwpowodziowej i ekologicznych zyskach w postaci żeglugi śródlądowej i odnawialnej energii elektrycznej. Niestety, tak się nie stało
Odra może być ważnym szlakiem europejskim printer
Odra może być ważnym szlakiem europejskimZmodernizowanie Odrzańskiej Drogi Wodnej mogłoby przynieść ogromne korzyści i pomóc spełnić unijne wymagania. Niestety przez to, że odpowiednie działa nie zostały podjęte, prawdopodobnie nie zdążymy do obecnych planów inwestycyjnych UE . Dla uzyskania IV klasy drogi wodnej potrzebne są spore pieniądze i jeżeli nie wykorzystamy szansy, jaką stwarza nam Europa, być może nigdy nie podejmiemy tego wysiłku z funduszy krajowych. Musimy pamiętać, że jako członkowie Unii Europejskiej zostaliśmy w 2011 roku zobowiązani w Białej Księdze UE „Transport 2050 – Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu – dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu” do realizacji celu, jakim jest ograniczenie do 2050 roku emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportu.
Pierwsze echa Apelu Sejmiku Dolnośląskiego printer
Pierwsze echa Apelu Sejmiku DolnośląskiegoŚródlądowa żegluga wodna przeżywa kryzys. Obecna sytuacja pogodowa to nie jedyny problem tej gałęzi gospodarki. Brak zainteresowania ze strony Rady Ministrów, a co za tym idzie brak inwestycji w drogi wodne ma na nasze rzeki jeszcze gorsze oddziaływanie. Zmienić tę sytuację próbują dolnośląscy radni apelując o dużą modernizację Odry. W chwili obecnej, w związku z pasywną postawą resortów, regiony polskie i czeskie z rejonu Raciborza zaczynają dogadywać się odnośnie możliwości realizacji wersji minimum połączenia DOL, a mianowicie odcinka od Kędzierzyna-Koźla do Ostrawy.
Wisła wyschła printer
Wisła wyschłaW Tczewie we wtorek stan wody na Wiśle wynosił 208 cm. Stan królowej polskich rzek jest tak niski, że w niektórych miejscach można przez nią przejść w kaloszach. Statki utknęły na mieliznach, giną ryby, poważne problemy mogą mieć także duże pomorskie firmy. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, niemal na wszystkich wiślanych wodowskazach stan rzeki określany jest jako "dolny niski". W Warszawie (stan wody 50 cm) i w Bydgoszczy (98 cm) pobite zostały absolutne rekordy - niższego stanu nie zanotowano nigdy w historii.
Dolnośląscy radni walczą o modernizację Odry printer
Dolnośląscy radni walczą o modernizację OdrySejmik Województwa Dolnośląskiego aktywnie włączył się w walkę o modernizację Odry. Radni chcą między innymi, aby rzeka osiągnęła IV stopień żeglowności i mogła służyć jako droga transportowa z Czech do ujścia do Bałtyku. Plan jest wart 5 mld zł.

By to osiągnąć, urząd wystosował apel do polskiego rządu w sprawie opracowania dokumentacji potrzebnych inwestycji. Pamiętajmy, że Strategia Rozwoju Transportu do 2020 zobowiązuje polskie władze do podjęcia decyzji w sprawie włączenia Odry do sieci transportowej TEN-T oraz współpracy w budowie połączenia śródlądowego Dunaj-Odra-Łaba.
Pechowe zderzenie statków na Renie printer
Pechowe zderzenie statków na Renie17.08.2015 ok. 10.20 na Renie w pobliżu Düsseldorfu na wysokości Flughafenbrücke frachtowiec Marjo-R i hotelowiec Arosa-Aqua z 230 osobami na pokładzie z niewyjaśnionych dotąd przyczyn zderzyły się czołowo. Bardziej poszkodowany ze zderzenia wyszedł załadowany kukurydzą frachtowiec, który w części dziobowej doznał poważnych uszkodzeń z przeciekiem do wnętrza kadłuba. Podróżujący z Amsterdamu do Bazylei wycieczkowiec odniósł mniejsze uszkodzenia, ale kilkanaście osób na jego pokładzie odniosło lekkie obrażenia: dziesięć z nich zaopatrzono na miejscu, trójkę zabrano do szpitala.
Odszedł legendarny "Liston" - wychowawca internatu printer
W nocy 16.08.2015 roku odszedł na wieczną wachtę ŚP. MAURYCY JANISZEWSKI "LISTON" - wychowawca z internatu w latach 1965-1980

Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Osobowickim 22.08.br. o godz. 11:00.

zawiadamia pogrążony w smutku
Mariusz Borowczak, syn Jerzego Borowczaka - wieloletniego przyjaciela Maurycego.
Dzisiaj jest sobota
29 sierpnia 2015 roku
Urodziny świętują:
MlodyLukasz
wieslaw krzyzak
Wszystkiego najlepszego!

31,991,082 odwiedzin łącznie
Użytkowników online: 0 - Gości online: 3
Łącznie użytkowników: 1,691
Najnowszy: Iwona576
Serdecznie witamy!
Kto na wachcie
Mira04:22:32
Tadeusz 4404:47:40
bebut104:48:41
Apis04:57:08
leszek-w05:07:36
Bravo05:10:35
slepowron05:22:43
Porta05:38:21
Fidelis05:51:08
zbyszek107:50:53
Diesel-service
Sailor

Powered by PHP-Fusion v.7.02.07. Copyright © 2002 - 2015 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.   Page Rank
Free counters!
DiS | Apis Video | Alhenag | Orsza | Absolwenci TZS | Tibi Mariae | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL | Rejsy Brzeg | Nieruchomość Wrocław