Witaj na pokładzie! Zaloguj Rejestracja
Kanały RSS
RSS Aktualności
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
Diesel-service

Locations of visitors to this page
Free counters!

ZagĹ?osuj na naszÄ? stronÄ? w rankingu ĹĽeglarskim!
Kolejna interpelacja w sprawie Górnej Wisły printer
Kolejna interpelacja w sprawie Górnej WisłyBudowa stopni wodnych "Niepołomice" i "Podwale" na Wiśle to - wbrew twierdzeniom niektórych ekofilów - nie dążenie do przywrócenia rzece funkcji transportowej kosztem środowiska. Jest dokładnie na odwrót: w zamian za ochronę cennych przyrodniczo obszarów od wody zależnych zyskujemy niejako przy okazji poprawę warunków żeglugowych i podparcie ostatniego stopnia kaskady Górnej Wisły.

Na ręce Marszałek Sejmu wpłynęła interpelacja Posłanki Elżbiety Achinger skierowana do Pana Macieja H. Grabowskiego - Ministra Środowiska z pytaniem w jaki sposób władze krajowe i wojewódzkie będą wspierać Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej w ich działaniach na rzecz racjonalnej gospodarki wodnej w Małopolsce i w kraju.
Odra poetycko printer
Odra poetyckoSezon ogórkowy powoli zbliża się ku końcowi o czym świadczy i krótszy dzień, i pogoda taka jakaś wczesnojesienna. Hitem sezonu niechybnie będzie organizowany przez Radę kapitanów „Rejs prawdy o Odrze” i myślę, że jeśli będzie przeprowadzony zgodnie z zamierzeniami powinien odnieść pożądany skutek. Część praktyczna jest jasna i klarowna, ale brakuje w programie rejsu szczypty teorii i to teorii na poziomie co najmniej podstawowym o rzece, którą uczestnicy rejsu będą mogli własnoręcznie "dotykać".

Jako swoisty wkład mój w poszerzaniu wiedzy o rzece którą uczestnicy będą przemierzać proponuję jako wprowadzenie zapoznanie się z fragmentem poematu "Odra", którego autorem jest Michał Potarzycki.
"Odzieramy Odrę z mitów" czyli 7 dni prawdy printer
"Odzieramy Odrę z mitów"  czyli 7 dni prawdyRada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej postanowiła zorganizować rejs prawdy o Odrze. Rejs, który pozwoli nie tylko zobaczyć ale i dotknąć rzeki Odry. Obecny stan Odry... nie, nie, tego tu nie będzie, to wszystko jest na wyciągnięcie ręki w czasie rejsu, wystarczy tylko chcieć. Tym wszystkim, którym Odrzańska Droga Wodna leży na sercu i Tym, którzy w Odrę nie wierzą, polecam ten materiał i wynikający z niego program. Rejs planowany jest na jeden tydzień z tegorocznego września (od 10 do 17 września). Początek rejsu w Szczecinie a jego zakończenie w kozielskim porcie.
Zapraszamy na zawody kajakowe w Marinie Brzeg printer
Zapraszamy na zawody kajakowe w Marinie BrzegW sobotę – 9 sierpnia, o godzinie 17.00 na Marinie Brzeg, w ramach Brzeskiej Wakacjady odbędą się zawody kajakowych dwójek – „Kajaki na Marinie”. Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania się w trzech kategoriach – dwójek żeńskich, męskich i mieszanych. Będą to już czwarte zawody kajakowe ma brzeskiej przystani. Pierwsze odbyły się rok temu podczas poprzedniej Brzeskiej Wakacjady, a kolejne na zakończenie sezonu 2013 i na rozpoczęcie bieżącego. Organizatorem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a uczestnictwo jest bezpłatne.
Precedens w "krainie paradoksów" printer
Precedens w "krainie paradoksów"Niechlubne miano "krainy paradoksów" na określenie naszej żeglugowej (ale nie tylko) rzeczywistości coraz częściej pojawia się w mediach. Niewątpliwie największy paradoks żeglugowy współczesnej Rzeczpospolitej to budowa w odrzańskiej stoczni dla skądinąd kraju Trzeciego Świata jakim jest Nigeria dwóch prototypowych, nowoczesnych pchaczy rzecznych. Paradoksalnie najnowszym statkiem rzecznym polskiej floty śródlądowej jest pchacz Karibu wybudowanym w roku 1991. Po nim polskie statki śródlądowe już tylko złomowano, a jak to przebiegało wystarczy prześledzić roczniki statystyczne. Obok pchaczy trwa budowa niezwykle ekscentrycznej w swej urodzie jednostki pływającej dla greckiej straży granicznej.
Gabriel Lasia odpłynął na Wieczną Wachtę printer
W dniu dzisiejszym nad ranem po długiej chorobie w wieku 63 lat zmarł nasz kolega szkolny, absolwent TŻŚ rocznik 1970, długoletni pracownik Żeglugi na Odrze a następnie Odratrans S.A. - Gabriel Lasia.

Należał do pokolenia, które poważnie traktowało swój zawód, przywiązanie do tradycji. Był lubiany za swój niestandardowy styl łodziarskiego życia, za sumienność, za skromność, za uczciwość. Niestety - przegrał długoletnią walkę z rakiem.
"Captain H.R. Kirtley" - najnowszy pchacz na Missisipi printer
"Captain H.R. Kirtley" - najnowszy pchacz na MissisipiMissisipi ciągnie się przez prawie całą szerokość USA, przepływając przez osiem stanów. Jako niewinny górski potok wypływa z jeziora Lake Itasca w Minnesocie. W St. Louis łączy się z Missouri, spotyka się trochę później w Illinois z Ohio i uchodzi bardzo szeroko koło Nowego Orleanu do Zatoki Meksykańskiej. Te pchacze są gigantami Missisipi, lokalnymi gwiazdorami, chociaż nie wyglądają na to co potrafią. Z gracją manewrują barkami bez napędu na 3 778 km długiej rzece pchając ładunek, który często pięćdziesięciokrotnie przekracza ich własny ciężar. Właśnie powstał najnowszy z owych gladiatorów: “Captain H.R. Kirtley”.
Żegluga śródlądowa tematem debaty na Forum Ekonomicznym w Krynicy printer
Nasz portal objął patronatem medialnym XXIV Forum Ekonomiczne w Krynicy, które odbędzie się w dniach 2-4.09.2014. Wśród zapowiedzi debat, które będą mieć miejsce w tym czasie pojawił się też temat żeglugi śródlądowej "Żegluga śródlądowa – zrównoważony transport i opłacalny interes".

Żegluga śródlądowa to przede wszystkim bardzo tani, przyjazny środowisku i bezpieczny rodzaj transportu. To także świetna alternatywa dla wielkogabarytowych towarów i dużych ładunków. Dzięki budowie węzłów intermodalnych, transport wodny staje się doskonałym uzupełnieniem oferty kolei i samochodów. Kraje Unii Europejskiej transportują średnio ponad 6% towarów śródlądowymi drogami wodnymi. W Polsce, pomimo dobrych warunków hydrologicznych, odsetek ten nie sięga nawet 0,5%. Jesteśmy pod tym względem daleko w tyle za Holendrami (ponad 30%!), Belgią, Niemcami (12-16%), czy choćby Rumunią (10%).
Wisła, godzina "W" printer
Wisła, godzina "W"W tym roku strefa obchodów godziny ‚W’ obejmie również Wisłę i jej nabrzeża. Wisła - dzielnica Warszawy. Wisła - rzeka walczącego miasta. Oddzielała w Powstaniu dwa różne światy. Rzeka graniczna. Rzeka nadziei. Rzeka rozpaczy. W gorące letnie dni jej wody zamiast dać ukojenie, niosły śmierć. W jej wody rzucali się ludzie po ocalenie lub na ratunek innym. W jej wodach odbijały się łuny pożarów, obraz ginącego miasta. Mosty obsadzone wrogiem, plujące ogniem karabinów - niedostępne, zabójcze, potem zerwane. Pamiętajmy o tym: godzina „W” dotyczy również Wisły.
Kanikuły, kanikuły... printer
Kanikuły,  kanikuły...Czas wakacji, czas urlopów to pora pełnego relaksu na łonie natury, to wyrwanie się z ze szponów wielkiego miasta. Woda jaka by nie była ciągnie to i na pierwszy plan wysunął się spływ pontonowy na Nysie Kłodzkiej.

Pomysł ten został wysoko punktowany z racji tej, że Nysa Kłodzka jest przecież ważną arterią w krwiobiegu Odry - a Odra to nasz żywioł przecież. Początek spływu rozpoczyna się we wsi Ławica, dokąd zostaliśmy dowiezieni z Barda wygodnym autobusem. No i spłynęliśmy...
Kraków: tramwajem wodnym pojedziemy do pracy? printer
Kraków: tramwajem wodnym pojedziemy do pracy?W Krakowie pływa tramwaj wodny, który tramwajem jest tylko z nazwy. To małe jednostki – głównie dla turystów. Władze miasta chciały włączyć je do systemu komunikacji miejskiej, ale pomysł spalił na panewce. Taki środek transportu okazał się jednak nieatrakcyjny dla krakowian.

– Można wprowadzić większe, 60-osobowe statki z ogrzewaniem i klimatyzacją, które byłyby wodnym odpowiednikiem naziemnych tramwajów – mówi Marcin Królczyk, który jest równocześnie prezesem Stowarzyszenia Armatorów i Inwestorów Górnej Wisły.
Kto na wachcie
mjwrzosekzszedł na ląd
Baruch00:59:42
slawekn201:02:29
janekneuron01:36:49
Greg02:47:34
zbyszek103:13:59
Lasinski Kaz...03:16:50
Wojciech Rytter03:31:29
jacekblaz04:28:57
mkrakowiak7405:17:57
Hydepark
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

mkrakowiak74
27.08.2014
Próg wodny na Wiśle pod znakiem zapytania http://www.dzienn.
..,id,t.html

Seehund
26.08.2014

miroslaw rajski
26.08.2014
Przed siedmiu laty wstrząsający artykuł o dewastacji portu w Koźlu ukazał się także na naszej Stronie: http://www.zeglug.
..cle_id=119

tiktak
25.08.2014
Dziekuje jezeli znajde cos ciekawego , to postaram sie zamiescic . Pozdrawiam .

mkrakowiak74
25.08.2014
Jakie są główne zalety żeglugi śródlądowej? http://www.ryneki.
..dowej.html

Wojciech Rytter
25.08.2014
Tiktak.Zrobiłeś nam wielką radość.Przyjemnie popatrzeć jak kiedyś żyła Odra.Dziękujemy.Mo
że ktoś posiada stare zdjęcia,widokówki o podobnej tematyce z Wisły i innych rzek ?

Powered by PHP-Fusion v.7.02.07. Copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.   Page RankRating for zegluga.wroclaw.pl
DiS | Apis Video | Alhenag | Orsza | Absolwenci TZS | Tibi Mariae | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL | Świnoujście noclegi nad Morzem Bałtyckim | K&J