Witaj na pokładzie! Zaloguj Rejestracja
Kanały RSS
RSS Aktualności
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
Kanał Śląski przegrał z "500+" czy z... Portem Centralnym? printer
Kanał Śląski przegrał z "500+" czy z... Portem Centralnym?Budowa Kanału Śląskiego łączącego Wisłę z Odrą miała być kluczowym elementem "ofensywy inwestycyjnej" rządu Prawa i Sprawiedliwości w naszym regionie. Okazuje się jednak, że pieniędzy na tę inwestycję nie będzie, bo rząd przeznacza już "olbrzymie środki na cele społeczne". Chodzi o kwotę niebagatelną, bo według rządowych szacunków budowa Kanału Śląskiego miała kosztować około 11 mld zł. Jednak podczas ostatniej wizyty w Katowicach wicepremier Morawiecki powiedział wprost, że w budżecie nie ma pieniędzy na budowę Kanału Śląskiego. Argumentował, że „budżet nie jest z gumy”, tym bardziej teraz, kiedy rząd przeznacza ogromne kwoty na wydatki społeczne. Wydaje nam się jednak (redakcji ŻŚ), że Kanał Śląski nie przegrał z "500+" a z... kolejnym wielkim projektem rządu. Tym razem ma powstać Centralny Port w Gdańsku. Kilka miliardów euro - tyle ma kosztować nowy pomysł rządu Prawa i Sprawiedliwości.
Sejmik Województwa Śląskiego opowiedział się za odbudową Odrzańskiej Drogi Wodnej printer
Sejmik Województwa Śląskiego opowiedział się za odbudową Odrzańskiej Drogi WodnejPrzez dziesiątki lat Odrzańska Droga Wodna napędzała gospodarkę Górnego Śląska. Jej żeglowność jest łatwo przywrócić. Jeśli chcemy się liczyć gospodarczo, musimy powrócić do systemu autostrad wodnych Europy – tłumaczył podczas sesji Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego. Podkreślił także, że Śląskie jest regionem, dla którego sprawna i zrównoważona sieć transportowa ma wielkie znaczenie. Planowana budowa Kanału Dunaj – Odra – Łaba oraz Kanału Śląskiego, w połączeniu z przywróceniem wymaganych parametrów żeglownych Odry, wzmocni konkurencyjność regionu.
"Przyszłość płynie do nas Wisłą" printer
"Przyszłość płynie do nas Wisłą"Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym, którym popłyną towary z przeładowanych portów trójmiejskich.

O szansach związanych z gospodarczym wykorzystaniem rzeki rozmawiano podczas współorganizowanego przez samorząd województwa promocyjno-badawczego rejsu kontenerowego (19-27 kwietnia) z Gdańska do Warszawy. Podsumowanie rejsu odbyło się 17 maja w Urzędzie Marszałkowskim.
WIECZNA WACHTA printer
Z żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że dnia 15 maja 2017 r. na wieczną wachtę odszedł - Ś.P. Kazimierz Lisowski.

Był jednym z pierwszych absolwentów Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, z zamiłowania żeglarz i wodniak o dużej wiedzy, modelarz pracowni Biura Konstrukcyjnego Taboru Rzecznego, producent kadłubów łódek z włókna szklanego, znaków nawigacyjnych – boi.
Odra - dzika rzeka czy gospodarczy szlak? printer
Odra - dzika rzeka czy gospodarczy szlak?O planowanych inwestycjach na Odrze, gospodarce i ekologii powiązanej z rzeką, będzie mowa podczas 5 Międzynarodowego Kongresu Morskiego, który odbędzie się 8 i 9 czerwca w Szczecinie. Zdegradowane nabrzeża i instalacje hydrotechniczne, podupadające porty rzeczne i zanikający transport towarowy, zarastanie i zamulanie, to obraz Odry, niegdyś rzeki wykorzystywanej gospodarczo, teraz na wielu odcinkach niemal dzikiej. W wyniku lat zaniedbań nasza druga co do wielkości rzeka jest ruiną i straciła znaczenie gospodarcze. Zamiast barkami i statkami towary do porów w Szczecinie i Świnoujściu wozi się tirami i koleją, co jest droższe i nieekologiczne.
Zmiany za pasem a zarządzanie po staremu printer
Zmiany za pasem a zarządzanie po staremuZ końcem kwietnia wyszedł z ładunkiem zbiorników browarnianych z Krefeld do Grotowic dwubarkowy zestaw pchany prowadzony przez Bizona 113. Ładunek czterech zbiorników wprawdzie nie porażał swoja masą (20 ton każdy) ale ich wymiar – średnica 6 metrów już robią wrażenie.

Rejs jak to bywa po przejściu wód wezbraniowych na Odrze nie obył się bez przeszkód. Najpierw postój w Bielinku i czekanie do 10 maja na obniżenie stanu wód. Po dojściu w dniu dzisiejszym do Wrocławia kolejny postój spowodowany nieprzygotowanym całym szlakiem żeglownym Górnej Odry do uprawianie żeglugi do stanu przed przejściem wysokiej wody.
Krakowski Tramwaj Wodny rozpoczął nowy sezon printer
Krakowski Tramwaj Wodny rozpoczął nowy sezonRozpoczął się nowy sezon Krakowskiego Tramwaju Wodnego. Atrakcja działa na podobnych zasadach jak w ubiegłym roku - od maja do września.

Bez zmian pozostały ceny biletów, obowiązuje również taki sam rozkład rejsów.

Niesprzyjające warunki atmosferyczne i wysoki stan wody na rzece Wiśle zmusiły operatora KTW, firmę Aqua Fun, do zawieszenia rejsów przez kilka pierwszych dni maja.
Nowy schemat oznakowania nawigacyjnego Zalewu Wiślanego. printer
Nowy schemat oznakowania nawigacyjnego Zalewu Wiślanego.Nowy schemat oznakowania nawigacyjnego Zalewu Wiślanego. Ostatnie lata przyniosły znaczne zmiany w oznakowaniu torów wodnych i portów na Zalewie Wiślanym. Nowa wykonana przeze mnie mapka i "spis świateł" uwzględniają wszelkie zmiany.

Na mapce zamieszczone są również nieoficjalne znaki nawigacyjne, ustawiane przez lokalnych wodniaków a także informacje o miejscach niebezpiecznych i wymagających wzmożonej uwagi.
Koźle: szansa dla portu i miasta printer
Koźle: szansa dla portu i miastaPrace w kozielskim porcie wkraczają w kluczową fazę. Inwestor, spółka Kędzierzyn-Koźle Terminale jest na etapie projektowo-pozwoleniowym. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, latem tego roku ruszą prace budowlane wartej grubo ponad 300 mln zł inwestycji. Pierwszy z trzech, terminal masowych produktów płynnych miałby zacząć działać w IV kwartale 2018 roku. W całości port będzie zatrudniał bezpośrednio koło 100 osób, co generuje dodatkowo około 100-150 dodatkowych miejsc pracy wokół działalności portowej.
Minister chce renegocjacji umowy o Odrze granicznej printer
Minister chce renegocjacji umowy o Odrze granicznejPolsko-niemiecką umowę z 2015 r., mającą zwiększyć ochronę przeciwpowodziową na granicznym odcinku Odry, należy renegocjować - powiedział w sobotę w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zdaniem ministra umowa blokuje inwestycje na Odrze, związane z IV klasą żeglowności.

Umowę o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim podpisali w kwietniu 2015 r. polski szef resortu środowiska Maciej Grabowski w rządzie Ewy Kopacz oraz niemiecki minister transportu i infrastruktury Alexander Dobrindt.
Podróż do źródeł rzeki Odry printer
Podróż do źródeł rzeki OdryW audycji o roli rzeki Odry w życiu mieszkańców terenów nadodrzańskich - po obu stronach granicy. Rozmawialiśmy z organizatorami oraz uczestnikami sympozjum polsko-czeskiego zorganizowanego w dniach 21-23 kwietnia w mieście Odry w Republice Czeskiej.
Dzisiaj jest niedziela
28 maja 2017 roku
Urodziny świętują:
Nikt z naszej załogi
nie ma dziś urodzin

35,136,809 odwiedzin łącznie
Użytkowników online: 0 - Gości online: 2
Łącznie użytkowników: 1,752
Najnowszy: Reset
Serdecznie witamy!
Kto na wachcie
marek sosnicki00:07:09
Apis02:55:32
Lasinski Kaz...12:38:33
bebut113:17:36
zkubczyk15:10:39
Adam19:29:30
henrykskrzypek20:29:26
zbyszek122:18:02
miroslaw rajski23:44:26
Jacek z Opola 1 dzień
Diesel-service

Powered by PHP-Fusion v.7.02.07. Copyright © 2002 - 2017 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.   Page Rank
Free counters!
Zakładanie firm w Niemczech | DiS | Apis | Alhenag | Orsza | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL | Rejsy Brzeg | Aerografia | | Krismods | | Dysnet